Guma do żucia

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jabrzi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: czw 15 sty, 2015 12:37
Lokalizacja: Opole

Guma do żucia

Post autor: jabrzi »

Witajcie, już od dłużego czasu staram się znaleźć coś na temat gum do żucia. Wiecie może czy jakieś gumy są bezpieczne ? Szukałam w wyszukiwarce, ale mało co znalazłam, a wątki były dosyć stare..
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Guma do żucia

Post autor: xymi »

Też jestem ciekawa. Czy guma ORBIT miętowa zawiera gluten?
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Guma do żucia

Post autor: Demeter24 »

Gdzieś tu na forum kiedyś ktoś napisał, że ta różowa dla dzieci jest bg ale nikt tego nie potwierdził i też nie ma żadnego oznaczenia
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
kasiqqq
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: czw 06 wrz, 2012 16:07
Lokalizacja: Rabka

Re: Guma do żucia

Post autor: kasiqqq »

http://celiacdisease.about.com/od/Glute ... ee-Gum.htm - pomocny i aktualny artykuł dotyczący zawartości glutenu w gumach do żucia :)
Bezpieczne są m.in. Juicy Fruit, Orbit, Spearmint i Winterfresh.
Obrazek
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Guma do żucia

Post autor: uniaczek »

Byłoby pięknie gdyby tak można sprawdzać produkty będące na naszym rynku polskim poprzez tłumaczenie tego co sprzedawane jest na rynkach w innych krajach ;( . To nie jest takie proste przełożenie:
produkując na rynek polski korzystają z innych dostawców, są pakowane na innych liniach produkcyjnych itp.
To tak jak ten sam proszek do prania , tego samego producenta ale na rynek polski i niemiecki.....
Na razie jako czystą od glutenu możemy traktować gumę Orbit - są to Badania Stowarzyszenia z 2013 r
http://www.celiakia.pl/badamy-produkty- ... #more-4680
ale i to jest umowne, bo nie ma deklaracji producenta a skład, czy dostawców można zmienić
jabrzi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: czw 15 sty, 2015 12:37
Lokalizacja: Opole

Re: Guma do żucia

Post autor: jabrzi »

Z tego co zrozumiałam z tekstu to tam jest napisane, że to dotyczny tylko gum z US, z innych krajów już nie.. Oj, z tym proszkiem to prawda.. Szkoda, że nie ma w 100% pewnej gumy do żucia :(
Awatar użytkownika
kasiqqq
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: czw 06 wrz, 2012 16:07
Lokalizacja: Rabka

Re: Guma do żucia

Post autor: kasiqqq »

Nie doczytałam tej informacji ;/
Obrazek
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Guma do żucia

Post autor: Adrian »

Po co tworzyć kolejny topic skoro ten temat był już niejednokrotnie poruszany na tym forum :?: Wystarczy użyć wyszukiwarki... :!:

A wracając do tematu to nasze Stowarzyszenie robiło badania z których jasno wynika, że Guma do Żucia firmy ORBIT zielona jest bezglutenowa...ja ją czasami używam i wszystko jest po niej ok.
inka28
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 11 lut, 2016 10:54

Re: Guma do żucia

Post autor: inka28 »

to bardzo ciekawy temat, nigdy nie zastanawiałam się na tym czy gumy do żucia zawierają gluten, ja codziennie je żuję,ale nigdy się nad tym nie zastanawiałam
bartek.drozd
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pn 16 maja, 2016 23:50

Re: Guma do żucia

Post autor: bartek.drozd »

Moi drodzy ..

opcje są dwie

1. sprawdzać opis składników jak trzeba krok po kroku zweryfikować w necie
2. napisać do producenta gum czy ich produkty są bez glutenu czy też z glutenem.

B,
Obrazek
bartek.drozd
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pn 16 maja, 2016 23:50

Re: Guma do żucia

Post autor: bartek.drozd »

Moi drodzy mam odpowiedź z firmy Orbit , do której napisałem cytat pod spodem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Witamy,

Bardzo dziękujemy za kontakt z nami w sprawie zawartości glutenu w naszych produktach. Na dzień dzisiejszy nasze produkty nie wymagają znakowania o zawartości glutenu, ale nie są to produkty bezglutenowe. Nasze produkty są oznakowane zgodnie z dyrektywą UE w sprawie etykietowania (2000/13/WE), która wymaga wskazywanie składników zawierających gluten na liście składników. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 41/2009 w przypadku produktów, które nie mają wskazanego glutenu na liście składników, w tym także naszych produktów, potencjalny poziom glutenu w produkcie gotowym nie przekracza 100 mg/kg (“produkt o bardzo niskiej zawartości glutenu”). Jednak nie gwarantuje to nieobecności minimalnych ilości glutenu i jednocześnie nie spełnia unijnej definicji „bezglutenowy” i dlatego zalecamy wrażliwym na gluten konsumentom konsultowanie się z ich lekarzem przed spożyciem naszych produktów. W przypadku dodatkowych pytań jesteśmy do dyspozycji.


Pozdrawiamy,
Serwis Konsumenta Wrigley Poland
Obrazek
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Guma do żucia

Post autor: Anula80 »

Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla nas :/
Możemy mieć farta i nie trafić na większe ilości glutenu, ale ryzykujemy, bo 100 mg to już jest kosmos
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
farfa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 22 maja, 2019 22:55

Re: Guma do żucia

Post autor: farfa »

omg naprawde guma orbit mietowa moze miec gluten??mkja corka juz sie zalamie,zaczynam jej wszystko co lubi eliminiwac..a jakies zamienniki tej gumy ktora jest bezpieczna?
Awatar użytkownika
Collin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pt 19 wrz, 2014 10:54

Re: Guma do żucia

Post autor: Collin »

Niestety ja dostałam odpowiedz od producenta odnośnie gumy Orbit gdzie napisali,że nie mogą zagwarantować czystości produktu ;(
Dla Ciebie wszystko <3
ODPOWIEDZ