Instrukcja obsługi funkcji Szukaj

Jesteś nowy na forum?
Przedstaw siebie innym użytkownikom, zapoznaj się z instrukcją funkcji Szukaj.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Instrukcja obsługi funkcji Szukaj

Post autor: kfiatek »

Instrukcja obsługi funkcji Szukaj

Wyszukiwarka, która służy do łatwego i szybkiego znajdywania potrzebnych wątków na forum i powinna być zawsze używana, zanim założymy nowy temat.

Kliknij na link Szukaj znajdujący się w lewej górnej części strony. Otworzy Ci się okno wyszukiwarki
( search.htm ) . Okno to podzielone jest na 2 części:
Poszukiwane Zapytanie i Przeszukaj Ostatnie

1. W części Poszukiwane Zapytanie możesz wyszukiwać wątki lub posty według słów kluczowych lub według autora.
a) wg słów kluczowych, np. szukasz informacji o mące kukurydzianej.
• Jeśli wpiszesz słowo mąka w pole Szukaj Słów Kluczowych i wciśniesz pierwszy od góry przycisk Szukaj, wyświetli ci się lista wątków, w których zostało użyte słowo mąka.
• Jeśli wpiszesz wyrażenie mąka kukurydziana w pole Szukaj Słów Kluczowych i wciśniesz pierwszy od góry przycisk Szukaj, wyświetli ci się lista wątków, w których zostało użyte słowo mąka lub słowo kukurydziana. Żeby wyświetlić listę wątków, w których zostało użyte całe wyrażenie mąka kukurydziana, musisz ująć to wyrażenie w cudzysłów, lub pod polem Szukaj Słów Kluczowych zaznaczyć opcję "szukaj wszystkich słów";
b) wg autora, szukasz postów konkretnego autora, np. kabran :D
• Jeśli wpiszesz słowo kabran w pole Szukaj Autora i wciśniesz pierwszy od góry przycisk Szukaj, wyświetli ci się lista wątków, w których kabran pisała posty.

Wyszukiwanie według słów kluczowych i według autora można łączyć - np. przepis na ciasto vixi łatwo znajdziesz, wpisując słowo ciasto w pole Szukaj Słów Kluczowych oraz słowo vixi w pole Szukaj Autora i wciskając pierwszy od góry przycisk Szukaj.

2. W części Opcje Wyszukiwania możesz zawężać kryteria wyszukiwania i określać sposób, w jaki chciałbyś wyświetlić wyniki wyszukiwania.
a) szukasz przepisów na potrawy z mąki kukurydzianej.
• wpisujesz wyrażenie "mąka kukurydziana" w pole Szukaj Słów Kluczowych, a następnie w polu Forum zaznaczasz dział Kuchnia i klikasz pierwszy od góry przycisk Szukaj
b) szukasz konkretnego postu kabran, który chcesz zacytować. Wpisujesz autora kabran i klikasz przycisk Szukaj, po czym stwierdzasz, że wyniki wyszukiwania zajmują 8 stron, a akurat nie masz czasu czytać po kolei wszystkich wątków, które się wyświetliły. :wink: Możesz wrócić do strony wyszukiwania i:
• zaznaczyć opcję "Pokaż wyniki jako posty" - wtedy w wynikach wyszukiwania wyświetlą ci się posty kabran podzielone na tematy
• zaznaczyć opcję "Pokaż wyniki jako posty" oraz w polu wyboru "Pokaż pierwsze (...) znaków postu"; wybrać opcję 300 - wtedy w wynikach wyszukiwania wyświetlą ci się początki (pierwsze 300 znaków) postów kabran podzielone na tematy
• w polu wyboru "Przeszukaj ostatnie" wybrać opcję 3 dni - wtedy w wynikach wyszukiwania wyświetlą ci się posty kabran tylko z ostatnich 3 dni

Jak widać, sposoby i opcje wyszukiwania można dowolnie łączyć- im dokładniej zdefiniujesz zapytanie, tym lepsze uzyskasz wyniki wyszukiwania.

3. W części Przeszukaj Ostatnie możesz wyszukiwać wątki lub posty według wybranego przedziału czasu. Można np. wyświetlić wszystkie posty z ostatnich 2 godzin, albo z ostatnich 2 dni, albo z ostatniego tygodnia. Można przy tym wybrać metodę wyświetlania wyników wyszukiwania - według postów lub tematów. Do wyszukiwania w tej części służy drugi od góry przycisk Szukaj.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
ODPOWIEDZ