Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Dzięki za sprostowanie.
Przy okazji możę trochę nie w tym miejscu. Ale rozmawiałem z kimś kto się przygotowuje do produkcji delicji bezglutenowych dle Wielkiej Brytanii. Mówił mi, że tam, a także chyba w USA, do produktów bezglutnowych nie włączają nawet skrobii pszennej bezglutenowej (aby nawet ni było ilo. Nie wiem czy to prawda. Ale jeśli tak rzeczywiście jest, to czy jednak niskoglutenowość opłatków komunijnych na pewno nie zaszkodzi?
Barbara
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 14 paź, 2004 15:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

komunia niskoglutenowa

Post autor: Barbara »

Proszęmi odpowiedzieć co to są komunikanty niskoglutenowe i od kiedy można je stosować b
będąc chorym na celiakię.
Barbara
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Komunikanty pieczone są w Ameryce, ze skrobi pszennej bezglutenowej - w naszym pojęciu bezglutenowej. Dla nich są to opłatki niskoglutenowe, ponieważ u nich skrobia pszenna nawet "odgluteniona" nie jest uznawana za bezglutenową.
Przypomnę, dla porównania, że mąki naturalnie bezglutenowe (kukurydziana, jaglana, gryczana) mogą zawierać wg normy do 20 ppm glutenu, a skrobia pszenna bezglutenowa zgodnie z obecną polską i europejską normą może mieć do 200 ppm glutenu. My nazywamy to skrobią bezglutenową, Amerykanie i Australijczycy - niskoglutenową. Kto ma rację? :/
Barbara
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 14 paź, 2004 15:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Barbara »

Ponieważ, nie otrzymałam jednoznacznego wyjaśnienia, a sprawa nie jest błaha, zatem jeszcze słów kilka na ten temat. Sami chorzy na celiakię powinni dążyć do tego, aby zawartość glutenu w żywności była jak najmniejsza. Za tym są też lekarze i dietetycy. Normy o których pisze Grażyna są w sferze marzeń producentów, którzy mają problemy z przekraczaniem ilości glutenu w swoich wyrobach. Aktualnie nie ma takich uregulowań, a za środek spożywczy bezglutenowy uznaje się taki produkt, gdzie zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm. Znam też skrobie pszenne, które zawierają poniżej 20 ppm. glutenu. Komunikant choć głównie ma znaczenie liturgiczne, ale jest środkiem spożywczym i powinien spełniać te wymogi. Nie twórzmy sytuacji, które w przyszłości pozwolą producentom na zwiększenie zawartości glutenu w ich wyrobach, bo będzie to ze szkodą dla chorych na celiakię!
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Nie wiem, czy dobrze się zrozumiałyśmy. Komunikanty te pieczone są ze skrobi pszennej bezglutenowej. Tak jak chleb który codziennie jedzą polscy celiacy. Dlaczego uważasz, że ich przyjmowanie niesie jakieś zagrożenie?
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: agadenver »

Hm... problem komunii bezgluteniowej wystepuje czesto. kiedy jestem we wrocławiu, staram sie szukac kosciołów gdzie ksiądz nie bedzie robił mi problremów aby przyjąć pod postacuią wina - duszpasterstwa akademickie (choc nie wszystkie).
kiedy jade do rodzicow nawet nie ide pogadac z ksiedzem bo nie ma sensu - po prostu nie ide do komuni - nie mam ochoty sie kłóić z ksiedzem, który ma swoje zadsady i stwierdzi ze nie udzieli mi komuni pod postacia wina, bo mam jakies fanaberie (niestety sa tacy księza). przez długi czas jezdzilam na rekolekcje, trafiałam na księzy któtrzy mysle, ze nie trobuili by mi problemów z powodu celiakii. dlatego nie jeźdże juz na rekolekcje, bo nie chce mi sie brac ze soba calej lodówki, skupiac sie na tym aby pani w kuchni nie dodala maki do moej zupy itd niz skupic sie na tym co wazne.
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Ja dziś po raz pierwszy przyjęłam Komunię pod postacią Wina, ksiądz podał mi Je w kielichu, ale powiedział, że zaopatrzy się w łyżeczkę i wtedy będzie mi podawał na niej. Mój ksiądz (Proboszcz, a żeby nie było mało to Prałat) sam mi kazał przyjmować pod taką postacią, nawet nie zdążyłam go o to poprosić, stwierdził, że inaczej nie mogę, on jest naprawdę Wielki :)
Obrazek
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Karolcia6, a czy ksiądz miał dla Ciebie oddzielny kielich? Czy nie wrzucił najpierw kawałaka komunikantu do tego kileicha, z którego Tobie podawał wino?
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Z tego co widziałam to ksiądz Komunię pod postacią chleba wziął do ust i tylko popił winem, a następnie dał mi. Ja przyjmowałam na początku, a okruchy zsypuje na końcu i ponownie dolewa wina i sam wypija.
Obrazek
beakarolina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 11 lut, 2009 15:21
Lokalizacja: Kraków

Bezglutenowa Komunia - szok!!!

Post autor: beakarolina »

Jestem na diecie bezglutenowej.Opłatek jest szkodliwy dla osób z celiakią- z tym się zgodze
ale opłatek przemieniony w Ciało Pana Jezusa nie jest glutenowy.To jest Ciało Boga.
Co może potwierdzić moje słowa?
A mianowicie czy nie pamiętacie księdza który nie wierzył w cud Eucharystii?
Na jego oczach opłatek przemienił się.Zainteresowanym przesyłam link: http://voxdomini.com.pl/vox_art/lanciano.html

W dodatku nawet ciężko chorzy ludzie,którzy nie mogli przyjąć żadnego pokarmu przyjmowali bez problemu Komunię Świętą i żyli dzięki niej.

Ja wierzę w cud Eucharystii. W dodatku po przyjęciu Pana Jezusa czuje ogromny pokój i radość a siły wstępują we mnie. Przyjmuję Komunie Świętą.

Panie, dodaj nam wiary!!!
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Ciekawe jak długo po położeniu opłatka na języku zachodzi transsubstancjacja w ciało Jezusa? Sądzę, że na kanibalizm nie jesteśmy narażeni, bo przyjmowanie komunii pod postacią chleba jest gestem symbolicznym, więc fizycznie sam opłatek w nic się nie zmienia, jakkolwiek byłoby to na rękę celiakowi. :burger:
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezglutenowa Komunia - szok!!!

Post autor: Sheep »

beakarolina pisze:Jestem na diecie bezglutenowej.Opłatek jest szkodliwy dla osób z celiakią- z tym się zgodze
ale opłatek przemieniony w Ciało Pana Jezusa nie jest glutenowy.To jest Ciało Boga.
Co może potwierdzić moje słowa?
A mianowicie czy nie pamiętacie księdza który nie wierzył w cud Eucharystii?
Na jego oczach opłatek przemienił się.Zainteresowanym przesyłam link: http://voxdomini.com.pl/vox_art/lanciano.html

W dodatku nawet ciężko chorzy ludzie,którzy nie mogli przyjąć żadnego pokarmu przyjmowali bez problemu Komunię Świętą i żyli dzięki niej.

Ja wierzę w cud Eucharystii. W dodatku po przyjęciu Pana Jezusa czuje ogromny pokój i radość a siły wstępują we mnie. Przyjmuję Komunie Świętą.

Panie, dodaj nam wiary!!!
Ale ty serio mówisz?
Obrazek
Awatar użytkownika
widzialem_jeza_cien
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: śr 09 lip, 2008 20:35
Lokalizacja: Polska

Re: Bezglutenowa Komunia - szok!!!

Post autor: widzialem_jeza_cien »

beakarolina pisze:Jestem na diecie bezglutenowej.Opłatek jest szkodliwy dla osób z celiakią- z tym się zgodze
ale opłatek przemieniony w Ciało Pana Jezusa nie jest glutenowy.To jest Ciało Boga.
Co może potwierdzić moje słowa?
A mianowicie czy nie pamiętacie księdza który nie wierzył w cud Eucharystii?
Na jego oczach opłatek przemienił się.Zainteresowanym przesyłam link: http://voxdomini.com.pl/vox_art/lanciano.html

W dodatku nawet ciężko chorzy ludzie,którzy nie mogli przyjąć żadnego pokarmu przyjmowali bez problemu Komunię Świętą i żyli dzięki niej.

Ja wierzę w cud Eucharystii. W dodatku po przyjęciu Pana Jezusa czuje ogromny pokój i radość a siły wstępują we mnie. Przyjmuję Komunie Świętą.

Panie, dodaj nam wiary!!!
Na Twoich oczach opłatek też się przemienia ? :D
:chat:
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Kochani, bardzo proszę o wstrzymanie się od komentarzy na post "beakarolina": wszyscy wiemy o co chodzi z opłatkiem w diecie BG, natomiast nikt nie może powiedzieć czegoś konkretnego na temat przemiany hostii w ciało. W tym kontekście post napisany przez "beakarolina" jest tylko zalążkiem bezsensownej dyskusji, która nie będzie nigdy miała końca. Poza tym w takiej dyskusji bardzo łatwo o obrażenie kogoś, bądź czyichś uczuć itd. itp.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Proponuję nie roztrząsać spraw, które należą do sfery ducha prywatnych jednostek. Nie komentujmy tego.

Jedno jest pewne i niezaprzeczalne - opłatek komunijny jest zabroniony dla osób na diecie bezglutenowej. Koniec i kropka.
Obrazek
ODPOWIEDZ