Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Obrzeża centrum. Tamte rejony uważam za obrzeża.
Ostatnio zmieniony wt 23 mar, 2010 22:18 przez Tomkus, łącznie zmieniany 1 raz.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
monika 77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 17 lis, 2009 11:32
Lokalizacja: Nieznamierowice

komunia święta

Post autor: monika 77 »

Witam. Mój syn przyjmuje komunię św. bezglutenową tzn niskoglutenową. Mozna ją nabyć w Opocznie woj Łódzkie. Tam znajduję się zaprzysiężona piekarnia CHRISTIANA DĄBROWSCY. Jedyny problem to taki że musi je nabyć ksiądz. Dzwoniłam do nich i tak mi powiedzieli. Mam toszczęście że mamy fajnego księdza i pojechał do Opoczna i je nabył. Czasami jest tak że któryś z właścicieli jest gdzieś przejazdem i może wtedy dostarczyć komunikanty.
Mama bezglutenowego Dawida
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

monika 77 pisze:edyny problem to taki że musi je nabyć ksiądz. Dzwoniłam do nich i tak mi powiedzieli.
Tak, ale przecież nie trzeba nabywać ich w piekarni. Rozsyłane są po całej Polsce.
monika 77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 17 lis, 2009 11:32
Lokalizacja: Nieznamierowice

komunia św. bezglutenowa

Post autor: monika 77 »

Aż tak to nie jestem doinformowana. Ale najważniejsze jest to że jest już dostępna:)
Mama bezglutenowego Dawida
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Witam :) U mnie w Parafii ksiądz proboszcz nie robił problemu, gdyż jak stwierdził zna temat celiakii i słyszał o bezglutenowej Komunii. Więc zgłosiłam się dzisiaj przed Mszą by ustalić jak to przyjmowanie ma się odbywać. No i tu mały problem: Ksiądz powiedział bym podeszła jako pierwsza bo Komunia będzie dla mnie przygotowana więc pomyślałam na pewno poda mi ją oddzielnie a tu Ksiądz wyciąga z Kielicha w którym była Komunia dla pozostałych parafian i w konsekwencji nie wiem czy była bez glutenu czy normalna a tak czy inaczej to chyba nie powinien Ksiądz jej umieszczać we wspólnym Kielichu albo się mylę. Czy powinnam delikatnie poprosić Księdza by moja Komunia była zupełnie oddzielnie mi podawana czy ja już popadam w paranoje :(??
Wojtek

Post autor: Wojtek »

I dlatego wolę przyjmować pod postacią wina. A jeśli już to Komunia powinna być połozona osobno na osobnej patenie. Zresztą rozmawiałem ostatnio z pewnym księdzem, który wprost stwierdził,że dla nas Komunia powinna być tylko pod postacią wina. A to dlatego, że komunikant tzw. bezglutenowy zawiera pewną ilość glutenu. I jak ktoś jest na diecie BEZglutenowej to nie może być nawet odrobiny. Poza tym albo ksiądz włoży do reszty komunikantów, albo zapomni itd. No i kłopot jak w poprzednim poście.
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

To znaczy, że tej bezglutenowej Komunii nie możemy przyjmować? Pomijając już fakt umieszczenia jej z pozostałymi komunikatami :(
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Oczywiście że możemy przyjmować, komunia niskoglutenowa zawiera dozwoloną ilość glutenu, czyli do 20 mg/kg. Wszystkie produkty bezglutenowe zawierają "pewną ilość" glutenu, wg. tych samych norm. Natomiast komunikant powinien być podawany oddzielnie..
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Wojtek pisze: A to dlatego, że komunikant tzw. bezglutenowy zawiera pewną ilość glutenu. I jak ktoś jest na diecie BEZglutenowej to nie może być nawet odrobiny.
Jakiś wybitny fachowiec od celiakii jak widzę :) Poza tym podważający decyzje swoich biskupów.

W bezglutenowym chlebie naszych polskich i zagranicznych firm, w bezglutenowym makaronie czy mące jest tyle samo, a nawet czasem więcej glutenu niż w tych niskoglutenowych komunikantach. Czy zatem bezglutenowego chleba tez nie wolno jeść?

Naukowcy i lekarze ustalili, że produkt bezglutenowy czyli taki, który zawiera DO 20 ppm glutenu, jest dla bezglutenowców bezpieczny. Niskoglutenowy komunikant ma ok. 13 ppm i to na KILOGRAM! A zatem jak zważysz sobie taki maleńki opłatek to wyjdzie Ci w nim tyle glutenu ile w okruchu bezglutenowego chleba.

Inna sprawa, że ksiądz MUSI go podawać oddzielnie i o to trzeba się upomnieć.
Obrazek
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Jak na razie w Wieli Piątek nie przystąpiłam do Komunii bo się pogubiłam a zważywszy fakt, iż Ksiądz dołożył go do pozostałych świadczy o tym,że albo nie dotarło do niego to co było mówione albo zapomniał albo olał sprawę :(
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Wojtek, następnym razem zastanów się zanim coś napiszesz... Namieszałeś ostro. W ZWYKŁEJ hostii jest pewna (relatywnie mała) ilość glutenu! Większość celiaków nie powinna jej przyjmować. W hostii bezglutenowej jest go dużo mniej - na poziomie ZUPEŁNIE bezpiecznym dla celiaków. Dlatego został dopuszczony do produkcji PO BADANIACH jako produkt bezglutenowy. I pamiętajmy o tym, że to dla nas jest oczywiste, że opłatek powinien leżeć osobno... Każdą inną osobę trzeba przypilnować.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Wczoraj byłyśmy z córką u ojców paulinów (ul. Długa) w Warszawie. Dawno tam nie byłam i zaniepokoiłam się, bo na ołtarzu stał tylko jeden kielich (dawniej stały dwa). Nawet pomyślałam, ze pewnie nie było chętnych i zrezygnowali z komunii bg. Ale spotkała nas miła niespodzianka, komunikanty były, leżały na małej patenie (więc były niewidoczne z oddali), z ambony ogłoszono że taka komunia będzie udzielana i gdzie. Do komunii bezglutenowej przystąpiło około 15 osób (święta!)
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

W końcu mi się udało dojść do porozumienia z Księdzem co prawda nie z Proboszczem ale Komunia odbyła się bez zamieszania z cyklu umieszczamy ją wspólnie z pozostałymi komunikatami. Ksiądz wykazał się wiedzą i organizacją także dostaję Komunię jako pierwsza na oddzielnej patenie, którą przynosi ze sobą z zakrystii tylko jeszcze nie wyczaiłam czy obok mojej bezglutenowej jest główna, którą spożywa celebrujący msze <mmm>
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

U mnie w Piasecznie ksiądz ostatnio robi w ten sposób, że zazwyczaj z osobnej pateny udziela mi drugi ksiądz, a nie celebrans, tak, aby zupełnie nie było styczności.
Ale że w Wielką Sobotę było zamieszanie ksiądz nie widział że podeszłam do ołtarza i mnie minął, doszedł do mojego męża spytał gdzie jestem i zawrócił. Żeby za mną ksiądz biegał po kościele z komunią.... :oops: ale fajnie, bo dzięki temu że poprosiłam w Wlk Czwartek o zakonsekrowanie dwóch komunikantów również na Wlk Piątek tak więc udało mi się we wszystkie dni świąteczne przystąpić do komunii i to w dodatku bez żadnych wpadek :) Zapraszam do Piaseczna.
Obrazek
Awatar użytkownika
grawoj
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: wt 17 lis, 2009 14:51
Lokalizacja: Łódź

Post autor: grawoj »

my musimy jeszcze chyba księdza namówić żeby przynosił na patenie komunie i Wiola sama sobie brała lub żeby drugi ksiądz jej udzielał

a w święta niestety w Wielki Czwartek wszyscy sie pogubili i nie zakonsekrowali dwóch komunikantów dlatego w Wielki Piątek Wiola obyła się bez komunii :(
Wojtek & Wiola
Wiola na diecie BG od 2009 roku...
syn Mateusz na diecie BG od 2009 roku...

www.zyciebezglutenu.pl - jak żyjemy bez glutenu

www.facebook.pl/zyciebezglutenu - Życie bez glutenu na Facebooku
ODPOWIEDZ