Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Annawolcz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 24 cze, 2004 20:42

Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Annawolcz »

czy ktoś poradzi jak przyjmuje komunię swietą
czy częste przyjmowanie normalnej z mąki nie objawia się bólami brzucha
Ostatnio zmieniony pn 20 mar, 2006 09:38 przez Annawolcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawel_tak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 06 cze, 2004 17:24
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: pawel_tak »

Ten temat pojawiał się niejednokrotnie już na forum...
Na górze jest coś takiego jak "szukaj" A zaśmiecanie forum tymi samymi postami nie sprzyja mu :?
Awatar użytkownika
Iza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 sty, 2004 12:13
Lokalizacja: Gorzów Wlkp/Szczecin

Post autor: Iza »

jeżeli chodzi o komunie swieta to uwzam ze przyjmowanie jej niejest bezpieczne bo w jej sklad wchodzi czysta maka z woda i rownie dobrze mozna by spozywac normalny chleb, jezeli zas chodzi o bole to kazdy reaguje inaczej, spozywany gluten niszczy jelita i pogarsz ich stan co niezawsze wiaze sie z bolami.
Komunikanty i opłatki wigilijne co roku rozprowadzane sa przez Stowarzyszenie Osób CHorych Na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania
Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

pod postacią wina

Post autor: vixi »

ja przyjmuję komunie świetą na ołtarzu zaraz po księdzu a przed innymi, ksiądz podaje mi wino na mojej łyżeczce-ważne aby pilnować żeby nie strzepywał strzępów opłatka do kielicha jak to zawsze mam miejsce :D
MaciekKrzysztof
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 26 kwie, 2004 09:51
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: MaciekKrzysztof »

Moje dziecko prosi księdza o okruch opłatka. I w ten sposób przyjmuje komunię w miarę regularnie. Natomiast wyszła instrukcja Episkopatu Polski, która zaleca przyjmowanie dla celiakowców komunie pod postacią wina. I tu jest tylko problem dogadania się z księdzem w parafii co do formy jak to zrobić.
MaciekKrzysztof
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Znalazłem nową (?!?!) informację na temat przyjmowania komunii świętej przez celiaków w Stanach Zjednoczonych. Pełna informacja jest TUTAJ, niestety w języku obcym.
Chodzi o to, że jest taki rodzaj mąki (Codex wheat starch), który jest mąką pszenną pozbawioną glutenu do poziomu tak niskiego, że może być spożywana przez celiaków, a jednocześnie posiada go na tyle, że mąka nie traci swoich właściwości piekarniczych oraz nie zawiera żadnych obcych materii (typu ryż, kukurydza, amarantus itp.)
Wydaje mi się, że u nas ciężko to kupić :frown:
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Celiakia i komunia-Tygodnik Powsz.

Post autor: Nastka »

Witam,
Znalazłam w necie list do Tygodnika Powszechnego i odpowiedz księdza na temat komunii a celiakii. Wprawdzie jest sprzed trzech lat, ale myślę że warto przeczytać. Jestem ciekawa czy zebrała się już kongregacja w Watykanie w tej sprawie..Oto link:
http://www.tygodnik.com.pl/numer/277638/listy.html[/url]
Nicol
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 19 mar, 2006 18:19
Lokalizacja: śląsk

Post autor: Nicol »

Mi osobiście lekarz zabronił przyjmowania komuni,ponieważ może mi to zaszkodzić,ale za jakiś czas może będę mogła o ile mi się polepszy .Są opłatki bezglutenowe dostępne na święta,to najwyżej można takie zamówić i poświęcić,ale niestety mój ks. się nie zgodził,nawet wina w mojej parafii nie mogę przyjmować,powiedziano mi że się tu tak nie praktykuje i niestety nie przyjmuję komuni.Trudno mi się przyzwyczaić,ale niestety nie mam innego wyjścia.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Po pierwsze polecam Ci temat: Komunia a Celiakia, gdzie jest więcej na ten temat: viewtopic.php?t=95

Po drugie jeśli jesteś chora na celiakię i masz być na diecie do końca życia, to NIGDY nie będziesz mogła przystępować do komunii pod postacią chleba. Normalna hostia jest szkodliwa dla bezglutenowców, a z innej mąki byłaby sprzeczna z prawem kanonicznym.

Co do oporu materii w Twojej parafii to jest to wyłącznie sprawa uporu i niewiedzy księży - trzeba z tym walczyć. W tym wątku jest wskazana uchwała Episkopatu (?) co do komunii pod postacią wina. Jakkolwiek luksusem byłoby oczekiwanie tej posługi, tak często jak byś tego chciała, to czasami trzeba się o nią postarać, a w zasadzie wymusić na księżach. W końcu w większości parafii chodzi się z komunią do leżących chorych, a wiec i my mamy prawo do szczególnego traktowania.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nicol pisze:Są opłatki bezglutenowe dostępne na święta,to najwyżej można takie zamówić i poświęcić,ale niestety mój ks. się nie zgodził,nawet wina w mojej parafii nie mogę przyjmować,powiedziano mi że się tu tak nie praktykuje i niestety nie przyjmuję komuni.Trudno mi się przyzwyczaić,ale niestety nie mam innego wyjścia.
Zapytaj swojego księdza, czy nazwisko Ratzinger coś mu mówi :wink:
Normy w sprawie hostii wydała w 1995 roku watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Notę według wytycznych Watykanu wydała następnie Konferencja Episkopatu Polski stwierdzając, że udzielanie komunii św. pod postacią wina rozwiązuje problem jej przyjmowania przez chorych na celiakię.
TUTAJ masz polski tekst
Autorem tej normy jest właśnie ówczesny kardynał Ratzinger. Chyba miał rację co do swoich poglądów, skoro teraz jest Papieżem?
Co do opłatków wigilijnych mój ksiądz powiedział, że można je stosować przy stole wigilijnym, do składania życzeń. Zwykły opłatek zakupiony czy roznoszony przez ministrantów przed kolędą NIE MA CECH KONESKRACJI - ODWROTNIE NIŻ OPŁATEK SPOŻYWANY PODCZAS KOMUNII ŚW. Tak więc na wigilię można spokojnie taki opłatek bezglutenowy zakupić i być w zgodzie z własnym sumieniem i prawem kościelnym (mój cytat 8) )
Nicol
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 19 mar, 2006 18:19
Lokalizacja: śląsk

Post autor: Nicol »

Dziękuję za odpowiedź.Ja mam szansę wyzdrowieć,tak mówi lekarz dlatego też napisałam że może kiedyś będę mogła przyjmować komunię(zdaniem lekarza).A co do komuni to powiedziano mi że mam sobie poszukać parafii gdzie będę mogła przyjmować komunię pod postacią wina (to jest wola księży,a nie ich obowiązek-tak mówią i że nie mogą mi pomóc)
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Moi Drodzy - Fundacja już działa w tej sprawie! Na razie stan prawny (chodzi o prawo kanoniczne) jest taki, że Komunia z użyciem opłatka bezglutenowego odpada (nie można go konsekrować) i nie chodzi tu bynajmniej o brak dobrej woli księży, po prostu im nie wolno. Natomiast jak najbardziej celiakom wolno przyjmować Komunię pod postacią wina i tego żaden ksiądz nie powinien odmówić!
Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, żeby nie zapeszyć, ale mam głęboką nadzieję, że już niedługo ten nasz problem zostanie odgórnie uregulowany, bo są ku temu ogromne szanse, trzymajcie kciuki!
skeepy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: wt 28 lut, 2006 22:27

Post autor: skeepy »

Ja natomiast zawsze przyjmowałem komunie i nie zamierzam tego zmieniać, głęboko wierze że opłatek mi nie szkodzi, i nie mówie tu z gastrologicznego punktu widzenia. Kiedy przygotowywywałem się do prowokacji również nawet nie myślalem o zaprzestaniu przyjmowania komuni świętej w tej postaci. Wierze że jeżeli miałbym wyzdrowieć to i tak wszystko w rękach Najwyższego....
Ps.I nie jestem osobą z kółka różańcowego, ministrantem lub też kimś spędzającym wolne chwile w kościele, wręcz przeciwnie, lecz wierze że wiara czyni cuda...
Ostatnio zmieniony wt 21 mar, 2006 22:06 przez skeepy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Jeżeli nieustannie przyjmujesz komunię, to nie przygotowywałeś się do prowokacji, tylko prowadzisz ją permanentnie :!: #-o
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

skeepy pisze: głęboko wierze że opłatek mi nie szkodzi.
Opłatek zawiera 25 mg glutenu, a wg. badań dopuszczalna dawka dobowa dla osób dorosłych i raczej mało glutenowrażliwych to ok. 10 mg. Nawet gdybyś nie jadł nic co zawiera skrobię pszenną bezglutenową (a przecież w Polsce to podstawa większości pieczywa, ciastek i mąk), która zawiera 1mg na 100 g to i tak przekraczasz limit 2,5 raza i nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości Twoje jelito tego Ci raczej nie zapomni... Ja też jestem osobą wierzącą, więc rozumiem o czym piszesz, ale problem niestety istnieje...
ODPOWIEDZ