Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

aleks-1803
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt 08 sty, 2013 13:48
Lokalizacja: wielkopolska

komunia św.

Post autor: aleks-1803 »

Witam
Mam problem z przystapieniem do komuni św. Od listopada 2012 r jestem na diecie bezglutenowej. Byla u naszego księdza prosić o załatwienie hostii bezglutenowej i do teraz nie załatwił mi. Mam pytanie czy to jest taki problem z tą hostią, że trzeba czekac az 2 m-ce?

Pozdrawiam OLA
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Proponuję przyjmować Komunię pod postacią wina. Ja tak robię. jak już kiedyś pisałem niestety nie mam przekonania do hostii niskoglutenowych. Nie będę ponownie mieszał dlaczego (może kiedyś).
Przy okazji (już miałem dawno zapytać) czy ktoś z Was przyjmuje jeszcze Komunię tylko pod postacią wina, czy tylko ja jestem ten "dziwny" z "dziwnych"?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw 07 lut, 2013 11:53 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Wojtek pisze:niestety nie mam przekonania do hostii niskoglutenowych. Nie będę ponownie mieszał dlaczego
wystarczy nie tolerować skrobi pszennej bezglutenowej - i już opłatek odpada.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
aleks-1803
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt 08 sty, 2013 13:48
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: aleks-1803 »

Sprawa nadal nie rozwiązana
anilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: sob 26 kwie, 2008 08:33
Lokalizacja: Kutno

Post autor: anilka »

Nogi zlazłam i w mojej parafii nie udało się. Czułam się jak żebrak proszący o chleb i nic nie wskórałam! W odpowiedzi usłyszałam, że sprowadzać komunikantów nie będą, pod postacią wina podawać nie będą- bo w obu opcjach musieliby tłumaczyć ludziom, dlaczego tak jest, a tego robić proboszcz nie zamierza (!). Może odłamywać kawałek i żebym przemyślała tą opcję. i zacytuję: A w ogóle pani z naszej parafii, bo nie znam.... Nieźle.

Z racji tego, że mam postać celiakii, w której objawy występują w ciągu kilkunastu minut po spożyciu glutenu przestrzegam przed przyjmowaniem pod postacią wina. Są tam drobinki komunikantów i mając możliwość przyjmowania Komunii w takiej postaci strasznie się nacierpiałam.

Jaką więc mam możliwość? No cóż, proboszcz ma 75 lat :D i niedługo emerytura :D . Poczekam. Niemniej jednak muszę przyznać, że spotkało mnie nie tylko rozczarowanie, ale też upokorzenie.
W każdym razie parafia św. Wawrzyńca w Kutnie póki co jest w tym temacie "spalona".
Ostatnio zmieniony pt 17 maja, 2013 21:54 przez anilka, łącznie zmieniany 1 raz.
na diecie od 25 kwietnia 2008

Obrazek
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

anilka pisze:Z racji tego, że mam postać celiakii, w której objawy występują w ciągu kilkunastu minut po spożyciu glutenu przestrzegam przed przyjmowaniem pod postacią wina. Są tam drobinki komunikantów i mając możliwość przyjmowania Komunii w takiej postaci strasznie się nacierpiałam.
to nie miałaś osobnego kielicha do komunii?
mój syn gdy przystępował do I komunii to miał "swój" kielich i w kolejnych dnich również
M
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 87
Rejestracja: pt 15 maja, 2009 13:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: M »

Córka w tym roku przystępowała do I Komunii Św. Nie było i nie ma problemu z komunikantem bezglutenowym. Jest to parafia pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu :D
Mama Ani zdiagnozowanej w 2008r.
dorota pajor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 29 lis, 2012 20:27
Lokalizacja: tarnów

Post autor: dorota pajor »

Polecam w Tarnowie kosciol pod wezwaniem Najswietszej Marii Panny na Burku.Wystarczy podejsc przed msza św. do zakrystii i potem jako pierwsza osoba podejśc do komunii udzielonej przez ksiedza celebransa
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

asiamach pisze:W większości parafii w Warszawie także nie ma problemu. Trzeba tylko odpowiednio podejść do rozmowy.
U mnie (św. Łukasz na Bemowie) bezglutenowe komunikanty są, ale udzielenie komunii w tej formie stanowi problem - ksiądz musi o tym pamiętać, najpierw mi dać ten komunikant, ja cały czas się boję, że on się pomyli ...
W dodatku dotyka "mojego" komunikanta rękoma, którymi przed chwilą łamał dużą hostię.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
honza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 01 cze, 2011 09:49
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: honza »

Mój Jaś w maju przyjął I komunię. Nie ma u nas żadnego problemu. Jasio podchodził pierwszy, potem przez biały tydzień też, ksiądz ma podwójny kielich- w 1 części "normalne", w drugiej- jeden jedyny jasiowy
A teraz w niedzielę przed mszą idę do zakrystii i ogłaszam, że będzie przyjmować. Ksiądz przygotowuje sobie na oddzielnej paterce i z ołtarza schodzi z kielichem w 1, a z jasiowym komunikantem w drugiej, my czaimy się gdzieś blisko ołtarza, ksiądz daje znak (mruga, uśmiecha się :) ) i podchodzi Jaś jako pierwszy. W ogóle jest miło i ze zrozumieniem. Jedyny "problem" to to, że nie możemy się na mszę spóźnić ;)
Jest to parafia pw. św. Brata Alberta w Puławach
Syn Jasio, 11-stolatek, na diecie od IV'2011
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

honza pisze:Mój Jaś w maju przyjął I komunię. Nie ma u nas żadnego problemu. Jasio podchodził pierwszy, potem przez biały tydzień też, ksiądz ma podwójny kielich- w 1 części "normalne", w drugiej- jeden jedyny jasiowy
Ale przecież wcześniej ksiądz dotykał dużej hostii podczas Przeistoczenia.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Lenka_a1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 gru, 2012 21:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: Lenka_a1 »

W mojej parafii (Duczki k/ Warszawy) udziela mi komunii ksiądz pomocnik, na osobnej patenie jest tylko mój komunikant i ksiądz celebrans go nie dotyka. Przyjmuję komunię jako pierwsza. Staram się być stale o jednej godzinie co niedziela, żeby dodatkowo nie komplikować, ale i w tygodniu mi się zdarzyło i też nie było problemu.
julitka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt 13 wrz, 2013 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: julitka »

Będąc w ubiegłym tygodniu na rekolekcjach dowiedziałam się, że Episkopat Polski kilkakrotnie zajmował się chorymi na celiakię. Na ostatnim Zebraniu Plenarnym (2 tyg. temu) zajmowano się m. in. sprawą hostii niskoglutenowych dla osób chorych na celiakię. Atest do wypieku takich hostii ma piekarnia w Opocznie- otrzymała ona zatwierdzenie przez biskupów polskich. W ubiegłym tygodniu hostie te przeszły pomyślnie badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka. Jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi hostiamii, to powienien zgłosić sprawę swojemu księdzu proboszczowi, a ten zamówi dla Was takie hostie i uzgodni jak będziecie je przyjmować. Gdyby ksiądz był niezorientowany w temacie, to powienien się skontaktować z biskupem Cichym albo diecezjalnym. Księża mogą zamówić hostie pod adresem:
Christiana-Dąbrowscy
ul. Akacjowa 1a
26-300 Opoczno

Pozdrawiam wszystkich :)
Adka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 03 lip, 2013 13:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Adka »

W Krakowie jest możliwość przystąpienia do komunii bezglutenowej w kościele Salwatorianów przy ul. św. Jacka (niedaleko Skałek Twardowskiego). Komunia jest udzielana pod postacią wina, które jest w osobnym kielichu, do którego nie jest wrzucany opłatek. Chęć przystąpienia do komunii należy zgłosić przed mszą w zakrystii i potem podejść do komunii jako pierwsza osoba.
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Takie komunikanty wypiekają też w Kozach, czy ktoś z Was ma stamtąd???
ODPOWIEDZ