Macierzyństwo z celiakią.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kukułka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob 04 wrz, 2010 17:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kukułka »

dzieki wielkie za linka Agniesiu. Poszperalismy trochę z mężem w sieci, przede wszystkkim na brytyjskich stronach, i wszędzie piszą, żeby wprowadzac gluten u dzieci według nowych zalecen (w 5-6 miesiącu) także wtedy, kiedy ktoś w rodzinie ma celiakię. Ten sposób wprowadzania glutenu ma własnie pomóc zapobiec celiakii lub pozwolić szybko ją wykryć. Chyba pójdziemy tą drogą za kilka miesięcy. Ciekawe tylko co na to nasza pediatra powie. :-) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Przy publikacjach dot. wprowadzenia glutenu w 5-6 miesiącu podkreślają, że bardzo ważne jest by jeszcze karmić piersią. Działa to podobno osłonowo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kukułka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob 04 wrz, 2010 17:29
Lokalizacja: Wrocław

Wprowadzanie glutenu, mnożą się pytania

Post autor: Kukułka »

Zanim uderzę do pediatry, pytam Was, mamy, które przeprowadzały ekspozycję na gluten u swoich maluszków. Może te z Was, które brały udział w PreventCD miały podane jakieś wskazówki, na co zwracać specjalną uwagę. Po czym mam poznac, że mały źle reaguje...? To moje drugie dziecko, ale nadal mam wątpliwości, czym u dziecka karmionego piersią objawia się biegunka. Czy w razie wątpliwości odstawic ten gluten, przerwać ekspozycję...? Sama nie wiem, gdzie mam się dowiedzieć co i jak, ponieważ co pediatra to inna opinia. Więc badam teren na forum :-)
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: xymi »

Dziewczyny odświeżam temat i proszę o rady! :)

Prawie 4 miesiące temu zostałam po raz drugi mamą. Celiakię zdiagnozowano u mnie 2 lata temu, także przy pierwszej córce nie zadawałam sobie tak wielu pytań, choć wiem, że będą w ciąży już choroba się uaktywniła.
Karmię piersią ale od jakiegoś czasu (3 tygodnie) zauważyłam, że córka chce jeść coraz częściej zamiast coraz rzadziej, zarówno w dzień jak i w nocy. A zdarzało się, że przesypiała noc. Teraz budzi się dwa razy w nocy na karmienie. Do tego i ja zaczynam się czuć słabiej pomimo tego, że zażywam witaminy dla kobiet w ciąży. Piję nawet herbatkę na laktację.
Czy nie jest tak, że mój zapas witamin się skończył? I dlatego pokarm jest kiepski i ja się źle czuje?
Oczywiście pójdę zrobić sobie morfologię oraz poziom żelaza, ale chciałam zapytać jakieś doświadczone mamy czy znalazły się w podobnej sytuacji.
Dodam, że dietę mam dość ograniczoną ze względu na kolki dziecka. Także ograniczam nabiał. Staram się jeść warzywa i owoce ale w rozsądnych ilościach.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Leeloo »

zauważyłam, że córka chce jeść coraz częściej zamiast coraz rzadziej, zarówno w dzień jak i w nocy.
jak to coraz rzadziej? przecież dziecko rośnie jak na drożdżach, potrzebuje pokarmu!

jeśli chodzi karmienie piersią i wszystko co jakkolwiek się z tym łączy, z całego serca polecam blog Hafiji:
http://www.hafija.pl/

znajdziesz tam odpowiedź na każde pytanie. a jak nie, w co wątpię ;) , to zapytaj kobitkę przez mejla, facebooka.


Twoje samopoczucie może się huśtać, to naturalne, a zbadać się nigdy przenigdy nie zaszkodzi! kiedy miałaś ostatnią kontrolę?
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Justyna1982 »

Z tego co pamiętam to są takie skoki rozwojowe dziecka gdzie jego potrzeby wzrastają. U syna trwało to jakieś 3 -7 dni wisiał no n stop na cycu aż one zaczęły więcej produkować dostosowując się do dziecka u córki jakoś tego nie odczułam. Zapytaj doradcę laktacyjnego albo położną.
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Magda79
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: pn 17 cze, 2013 15:12

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Magda79 »

XYmi pewnie chodziło o to że córka powinna mieć coraz dłuższe przerwy między posiłkami a nie coraz częstsze ;)

Ja też bym stawiała na jakiś skok rozwojowy, dziecko samo sobie reguluje swoje potrzeby, może nawet nei potrzebuje aż tyle pokarmu co samej mamy ;) . Jeśli córka rośnie dobrze to raczej pokarm jest dobrej jakości, poza tym może po prostu chce pić i dlatego budzi się nocą, rozwiązań może byc tu bardzo wiele ;)

a badania jak najbardziej się przydadzą

przy mojej pierwszej córce miałam tak że wyssała ze mnie dosłownie wszystko :okulary2: , nie ssała smoczka więc mój cycek był na każde zawołanie :P , w 4 miesiącu lekarz kazał jej ograniczyć karmienie ze względu na duży przyrost wagi :okulary2: , weź tu nie daj dziecku jeść :okulary: , do 9 miesiąca nie chciała nic oprócz mojego mleka
wyglądałam jak zombi, blada, chuda, niedospana, o anemii nie wspominam nawet :okulary2:
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Justyna1982 »

moja Ola też cycuś cucała zamiast smoka a smoki to sprytnie na spacerze wyrzucała z wózka ;) choć ze mnie jakoś tłuszczyk nie schodził buuu ale cycki to miałam jak flaczki naciągnięte na szczęście wróciły do normy :)
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: xymi »

Byłyśmy wczoraj na szczepieniu. Troszkę się wyjaśniło. Mianowicie córcia nie przybrała na wadze tak spektakularnie jak ostatnio. W związku z tym, że kończy za parę dni 4 m-ce, to będziemy rozszerzać "menu" ;) Pediatra stwierdziła, że faktycznie może być głodna.

Córka nie toleruje smoczka więc może faktycznie chce się przyssać co jakiś czas ;)

Zrobię badania, bo ostatnie miałam po porodzie ale byłam faszerowana żelazem i było ok.
Magda79
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: pn 17 cze, 2013 15:12

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Magda79 »

a co teraz dzieciom zaleca się na początek ?
oprócz "szczepionki" z kaszy manny :okulary:
tak jak kiedyś - marchewka, ziemniak, jabłko czy są jakieś inne pomysły ?

wypadałoby coś się dowiedzieć w końcu ;)
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: xymi »

Wytyczne co do początkowego karmienia niemowląt się zmieniły, chyba w zeszłym roku. A wygląda to tak, że można dawać co się chce i ile się chce :) Także hulaj dusza... ;)
Ostatni czytałam na blogu HAFIJA, że nie należy za bardzo dawać dziecku soczków ani wody jak jest na piersi do któregoś tam miesiąca ;)
Moja pediatra zaleciła nam aby zacząć od kleiku ryżowego wieczorem, co by mogła sobie pospać dłużej ;) a następnie warzywka pojedyncze i nie koniecznie zaczynając od marchewki. Także brokuł, cukinia, dynia, bakłażan, szpinak. A po tygodniu jakaś zupka jarzynowa z odrobiną kaszki mannej.
Ponadto warto zacząć jednak od warzyw a nie owoców, aby dziecko w przyszłości lubiło jeść warzywa - takie teorie ;)
Myślę, że coś w tym jest, bo gdy dziecko pozna słodki smak to będzie wolało owoce od warzyw. Także ja rezygnuję z soków owocowych. Lepiej nauczyć dziecko pić wodę niż soki, które tak naprawdę nie wiadomo z czego są zrobione :)

Przy drugim dziecku stawiam na domowe przyrządzanie posiłków. Zobaczymy czy mi się uda :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Leeloo »

Otóż to. W rodzicach tkwi fundament żywienia, wszelkich nawyków i w konsekwencji wyborów dziecka i jego stanu zdrowia.
Podawanie warzyw jako pierwszych jest nie tylko wykształceniem kubków smakowych w dobrym kierunku, ale i opóźnieniem wprowadzenia tego, co wszystkie misie lubią najbardziej- cukru. Nawet i tego z owoców.

Woda - wiadomo :D
Magda79
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: pn 17 cze, 2013 15:12

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Magda79 »

dziś słuchałam w PnŚ o wprowadzaniu warzyw jako pierwszych, właśnie z uwagi na słodki smak owoców, a jeszcze kilka lat temu zachęcano do dawania owoców, bo dzieci bardziej lubią słodkie i łatwiej to żywienie pójdzie :okulary2:
pamiętam jakie obrzydzenie niemal nas brało jak Olka wcinała takie szare rozciapane brokuły ze słoiczka, błee :D

a mięso, żółtko - też dowolnie ?, kiedyś było po 7 miesiącu.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: xymi »

Co do mięsa i innych bardziej zaawansowanych składników menu myślę, że powoli również można wprowadzać po paru tygodniach różnych warzyw. Szczerze to nie myślałam o tym i nie zapytałam pediatry ale będziemy z nią w kontakcie.

Tylko co teraz zrobią te wszystkie firmy, które produkują słoiczki dla dzieci? Czy zmienią etykiety odnośnie miesięcy? :galy:

W sumie to mnie to mało interesuje, bo nie zamierzam z nich korzystać :P Moja pierwsza córka ma jakąś alergie ale jeszcze nie doszliśmy na co. Tak sobie myślę czy czasem nie z tej chemii? Była na słoiczkach, bo musiałam wrócić po 6 miesiącach do pracy. Do końca nie wierzę, że te słoiczki są bio i takie tam.. :039:

Co do dylematu: soczki czy woda, myślę, że jeszcze wiele mam nie myśli o konsekwencjach podawania soków. Ciągle jeszcze widzi się dzieciaki z kubusiami i paczką chipsów :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Macierzyństwo z celiakią.

Post autor: Leeloo »

co teraz zrobią te wszystkie firmy, które produkują słoiczki dla dzieci? Czy zmienią etykiety odnośnie miesięcy?
te etykiety były już nieporozumieniem zanim wprowadzono nowe zalecenia. wiele produktów w ogóle się do nich nie stosowało i nie liczę na zmianę.

Ciągle jeszcze widzi się dzieciaki z kubusiami i paczką chipsów
i Danonkami, Bakusiami, Lu Petitkami na śniadanko itd..jedyne co nam zostało, to zachować swój własny zdrowy rozsądek. świata nie zbawimy
ODPOWIEDZ