Yerba Mate i kawa

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

otebos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 17 paź, 2008 16:24
Lokalizacja: dokąd

Yerba Mate i kawa

Post autor: otebos »

ostatnio natknąłem się na taką yerbe :
http://www.yerbamarket.com/cbse-regular ... 7a131e0734
w jej opisie widnieją słowa :
"pierwsza yerba mate bezglutenowa"
czy to oznacza że "zwykła" yerba zawiera gluten ?[/code]
Ostatnio zmieniony czw 24 wrz, 2009 22:39 przez otebos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

otebos pisze:czy to oznacza że "zwykła" yerba zawiera gluten ?
Nie wydaje mi się, żeby zwykła yerba zawierała gluten, bo skąd? Natomiast wiele mieszanek (aromatyzowanych, z dodatkami zwiększającymi jej wartość odżywczą itp., np. jak ta znaleziona przez Ciebie) gluten może -ale nie musi zawierać. Problemem zawsze są tu dodatki, czasem trudne do zidentyfikowania. A ta przez Ciebie prezentowana zawiera polidextrozę, więc cóż.... Sama, oryginalna yerba glutenu nie zawiera. :)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
otebos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 17 paź, 2008 16:24
Lokalizacja: dokąd

Post autor: otebos »

pan z yerbamarket odpowiedział że znaczek bezglutenowości jest na yerbach selekcjonowanych
czyli na takich które są zbierane i sobie leżą w specjalnych warunkach przez np. 2 lata
inne yerby, zwykłe, są zbierane z pola i nie selekcjonowane co oznacza że przez przypadek mogą się tam znaleść np. zborza, które wyrosły na polu przez przypadek ...
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

A tak w ogóle to pije z Was ktoś to zioło?
Nie mogę pić kawy, bo działa na moje jelita "rewolucyjnie", a potrzebuję czegoś, co mnie obudzi.
Gdzie można kupić yerba, która na pewno nie będzie podróbką i naciąganiem klienta?
Awatar użytkownika
kluska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob 09 sie, 2008 19:48
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kluska »

pijam yerba mate, nie żeby jakoś specjalnie na mnie działała - po prostu lubię smak :) kupuję w sklepach typu "kuchnie świata", "smaki świata" i nie torebkową, ale taką zwykłą, liściastą.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

czyli to ma znaczenie?
Awatar użytkownika
kluska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob 09 sie, 2008 19:48
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kluska »

wg mnie różnica w smaku jest duża - liściasta ma ten właściwy charakter :)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

a pijesz smakowe, czy zwykłe? jak się nazywa Twoja ulubiona?
oglądałem forum sklepu podanego w pierwszym linku, polecają tam sobie różne gatunki...
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Rafal_tata pisze:A tak w ogóle to pije z Was ktoś to zioło?
Nie mogę pić kawy, bo działa na moje jelita "rewolucyjnie", a potrzebuję czegoś, co mnie obudzi.
Gdzie można kupić yerba, która na pewno nie będzie podróbką i naciąganiem klienta?
Ja je piję. Można kupić w każdym sklepie z herbatą. W niektórych sklepach ze zdrową żywnością (np. al. Kijowska) też jest, nawet tańsza niż w sklepach z herbatą.

Jest jeszcze coś takiego: http://www.seym-mate.org.pl/

Dziewiątego prezentowali się na Święcie Samorządu w Krakowie i sprzedawali jeszcze taniej. Kiedy mi się skończy, napiszę do nich z prośbą o wyjaśnienie jak kupić.

Poza tym: http://www.yerbamateforum.pl/

Co do wyboru sypka czy ekspresowa, to sypka (przynajmniej zielona) to yerba (ew. zamiast ostrokrzewu paragwajskiego, <i>Ilex paraguariensis</i> są jakieś inne), a ekspresowa to często mieszanki yerby i zwykłej herbaty (sam się na tym sparzyłem; kupiłem yerbę ekspresową, w której było 30% yerby i 70% czarnej herbaty). Piję wyłącznie naturalną.
Ostatnio zmieniony pn 11 maja, 2009 22:04 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kluska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob 09 sie, 2008 19:48
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kluska »

Piłam jedną smakową (miętowo-cytrynową), ale średnio mi podeszła - jakaś taka syntetyczna. Lubię Pajarito, Rosamonte jest nieco łagodniejsza w smaku. Nie lubię Union (no dobra, miałam jedną i była mniej dobra od Pajarito). Ale jest tyle rodzajów, że właściwie wciąż eksperymentuję, nie mam jakiejś szczególnie ulubionej :)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Dzięki Wam :) Będę drążył :)
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Ja też często piję yerba mate. :564: Potwierdzam, najlepsza jest liściasta i bez żadnych dodatków. Najlepszy smak jest po drugim parzeniu, a można parzyć ją nawet trzy razy. Ma właściwości zdrowotne a poza tym działa pobudzająca więc jak ktoś nie może kawy to yerba jest świetnym jej substytutem :053:
Ostatnio zmieniony pt 19 cze, 2009 16:47 przez Barbara M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Rafal_tata pisze:A tak w ogóle to pije z Was ktoś to zioło?
Nie mogę pić kawy, bo działa na moje jelita "rewolucyjnie", a potrzebuję czegoś, co mnie obudzi.
Gdzie można kupić yerba, która na pewno nie będzie podróbką i naciąganiem klienta?
Nie mogłem pić kawy ani herbaty, bo po nich zasypiałem i sztywniały mi kończyny. Kupiłem kawę organiczną Tesco, wypiłem 3 kubki i kończyny mi nie zesztywniały ani nie zasnąłem, a wręcz nieco mnie pobudziła. Przypuszczam, że to jednak nie uczulenie na kofeinę czy coś takiego mnie niszczyło w tym przypadku, tylko coś dodawanego z zewnątrz do upraw kawy. Analogia między nami nie jest pełna, ale jakaś, więc może, jeśli jeszcze nie próbowałeś, spróbuj, czy skutek kawy organicznej będzie taki sam jak zwykłej kawy.
Ostatnio zmieniony czw 17 wrz, 2009 22:53 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Spróbuję. Akurat w kwestii kawy podejrzewam, że różnice w naszych przypadłościach nie muszą mieć znaczenia.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Okazało się, że to było złudzenie. Co prawda efekt jest dużo mniejszy niż po niektórych kawach (np. Nescafe), ale dostrzegalny. Widać trunki pobudzające nie dla mnie.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ