Śladowe ilości glutenu

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Booklife
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 03 maja, 2021 01:16

Śladowe ilości glutenu

Post autor: Booklife »

Cześć :) jestem nowa na forum, ale na diecie bezglutenowej jestem od 10 lat. Z tym że czasami jem produkty, które mogą zawierać "śladowe ilości glutenu". Nigdy nie jem produktów zawierających w składzie gluten, ale teraz chcę przestać jeść też te które rzekomo mogą go zawierać. Czy możecie powiedzieć, czy jesli przez tyle lat jadłam produkty ze śladowymi ilościami glutenu, to mogę mieć tego konsekwencje zdrowotne takie jak rak jelita cienkiego itp?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: Leeloo »

To raczej zależy od predyspozycji organizmu i jego wrażliwości na takie podejście do diety - warto się przebadać i co jakiś czas monitorować.
Booklife
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 03 maja, 2021 01:16

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: Booklife »

Czy jeśli nie mam bolu brzucha ani innych objawów to znaczy ze te ewentualne sladowe ilosci mi nie szkodzą?
Booklife
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 03 maja, 2021 01:16

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: Booklife »

Leeloo pisze: pn 03 maja, 2021 10:00 To raczej zależy od predyspozycji organizmu i jego wrażliwości na takie podejście do diety - warto się przebadać i co jakiś czas monitorować.
Czy jeśli nie mam bolu brzucha ani innych objawów to te ewentualne sladowe ilosci mi nie szkodza?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: Leeloo »

Nie, to absolutnie nie wyklucza czynnego procesu zapalnego - to potwierdzi biopsja podczas gastroskopii. I pytanie co z innymi układami, czy tam się coś po cichu nie dzieje - gluten wpływa nie tylko na szeroko pojęty brzuch.
Booklife
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 03 maja, 2021 01:16

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: Booklife »

Leeloo pisze: wt 04 maja, 2021 09:17 Nie, to absolutnie nie wyklucza czynnego procesu zapalnego - to potwierdzi biopsja podczas gastroskopii. I pytanie co z innymi układami, czy tam się coś po cichu nie dzieje - gluten wpływa nie tylko na szeroko pojęty brzuch.
Dzięki za odpowiedź. To myslisz, ze mogę mieć w przyszłości problemy ze zdrowiem albo nawet raka przez te sladowe ilosci glutenu?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: Leeloo »

To co ja myślę jest tu nieistotne, warto porozmawiać ze sobą (dlaczego świadomie jesz śladowe ilości glutenu) i lekarzem znającym się na celiakii (jakie jest realne ryzyko, co dalej, co zbadać i monitorować).
anka45
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: wt 11 sie, 2020 16:25

Re: Śladowe ilości glutenu

Post autor: anka45 »

Booklife pisze: pn 03 maja, 2021 12:42 Czy jeśli nie mam bolu brzucha ani innych objawów to znaczy ze te ewentualne sladowe ilosci mi nie szkodzą?
Ja mam celiakię a nigdy nie miałam bólów brzucha
ODPOWIEDZ