Kasza jaglana i gryczana

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Anja »

Kupuję przez allegro dużą paczkę. Myję, suszę i mielę. Gryczana z firny Cezar nigdy nie miała obcych ziaren.
konwalia55
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn 23 maja, 2016 09:48

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: konwalia55 »

Ja dopiero niedawno zaczęłam jeść kaszę jaglaną i to głównie z owocami, dlatego nie kupuję ich w aż tak hurtowych ilościach. Zbieram się do wypróbowania jakiegoś przepisu na nadziewaną paprykę, tylko jeszcze nie znalazłam nic odpowiedniego :)
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Anja »

Jaglanka jest rewelacyjna. Nauczyłam się używać mąki jaglanej i uważam za sukces. Poszperaj po intrenecie. Jest tam wiele ciekawych przepisów.
konwalia55
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn 23 maja, 2016 09:48

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: konwalia55 »

Szperam, szperam i w każdym przepisie niestety coś mi, a raczej mojemu narzeczonemu nie pasuje. Chyba będę musiała po prostu zrobić niespodziankę i zaserwować na obiad gotowe danie, bez wnikania w szczegóły, bo inaczej będziemy stać w miejscu :) Słyszałam też o mące jaglanej, ale nie wiem jak dokładniej można jej używać - tak jak zwykłej pszennej czy są jakieś inne proporcje?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: pleomorfa »

Inne proporcje, a raczej mieszanie różnych mąk to podstawa. Ale pewnie większość rad znajdziesz w dziale kuchnia :)
Jednorodnych mąk bezglutenowych nie można używać zamiennie z pszenną, bo mają całkowicie inne właściwości (poza skrobią pszenną bezglutenową, która w smaku jest identyczna, tylko właściwości ma inne z racji braku glutenu, więc też nie wszystko wyjdzie).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Did »

Cześć,

Poniżej wklejam moją korespondencję z przedstawicielem firmy JANEX. Może komuś ułatwi wybór kasz... Dodam, że podczas rozmowy telefonicznej Pan przekonywał mnie,że nie ma możliwości zanieczyszczeń krzyżowych oraz że firma niedługo przerzuci się na własną kaszarnię, czyli zrezygnują z podwykonawców i sami będą dbali o wszystko. Ponadto badania na czystość kaszy jaglanej i gryczanej robią ok.raz w roku dla własnej pewności.

Witam
Pani Dominiko

Kasza gryczana jest wytwarzana z ziarna gryki, który nie zawiera naturalnie glutenu tak jak kasza jaglana, która produkowana jest z ziarna prosa chociaż te rośliny są zaliczane do roślin zbożowych. Zgodnie z rozporządzeniem 1169/2011 obowiązkiem producenta jest informowanie konsumenta o zawartości glutenu dla produktów zawierających (zwykle dla produktów złożonych z kilku składników) alergeny. Nasze produkty są wolne od glutenu i innych alergenów. Podawanie na produktach, że są

wolne od glutenu jest zwykle chwytem marketingowym, gdyż i tak są produkowane z surowców bezglutenowych.

Postaram się jak najszybciej dosłać Pani wniki badań naszych produktów.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr L


P.S. Chciałabym załączyć na forum badania w formacie PDF, które Pan mi już przesłał. Czy może ktoś mi podpowiedzieć, jak to zrobić? Bo z opcji 'Dodaj załącznik' jakoś nie chce załadować...
Awatar użytkownika
salsamichal
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 352
Rejestracja: śr 04 cze, 2014 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: salsamichal »

https://zapodaj.net tam wrzuć i wklej linka
vita mancipio nulli datur, omnibus usu
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Derwid »

Did pisze:Poniżej wklejam moją korespondencję z przedstawicielem firmy JANEX. Może komuś ułatwi wybór kasz... Dodam, że podczas rozmowy telefonicznej Pan przekonywał mnie,że nie ma możliwości zanieczyszczeń krzyżowych oraz że firma niedługo przerzuci się na własną kaszarnię, czyli zrezygnują z podwykonawców i sami będą dbali o wszystko. Ponadto badania na czystość kaszy jaglanej i gryczanej robią ok.raz w roku dla własnej pewności. (ciach!)
A jak to się ma do tego wątku, gdzie wszyscy wyraźnie na produkty firmy JANEX narzekają z powodu ich wyraźnej "glutenowości"?
viewtopic.php?f=3&t=7350
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: kofi »

Myślę, że przedstawiciel nie do końca rozumie pytanie. :okulary2:
Uważa zapewne, że jeżeli coś jest robione ze zboża bezglutenowego, to nie ma glutenu. Jak większość osób, którym temt jest obcy, niestety...
Png
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 27 gru, 2016 09:24

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Png »

Ja konsultowałem się z firmą Uncle Ben`s w sprawie zwykłego białego ryżu, zapewnili mnie że nie ma prawa być zanieczyszczony innymi produktami.
Bagira
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 10 lip, 2017 10:02

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Bagira »

Mam takie techniczne pytanie do tych, którzy kaszę gryczaną płuczą. Jak ją suszycie?
Może to głupie pytanie, ale ja chyba nie wysuszyłam do końca i spleśniała. A jak piekłam dziecku chleb i nie wypłukałam kaszy to niestety bolał go brzuch.
Dodam, że sama robię z kaszy mąkę i musi być dobrze wysuszona bo inaczej mój młynek do zbóż jej nie zmieli. Myślałam może żeby kupić jakieś sito i na nim suszyć? Jak to wygląda u was?
Gos!a
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 09 cze, 2017 08:16
Lokalizacja: Opole

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Gos!a »

Polecam Wszystkim blog http://www.olgasmile.com/kasza-jaglana-przepisy.html, tam znajdziecie ponad 100 przepisów na dania z kaszy jaglanej, jak zrobić własną mąkę czy mleka roślinne w warunkach domowych i nie tylko. Blogerka prowadzi swoją stronę już 11 lat, miesięcznie odwiedza ją ponad dwa miliony czytelników, dużo przepisów na dania bezglutenowe, pieczywo, oraz mnóstwo różnych kuchennych porad, czy recenzji sprzętów. Gotowałam na jej przepisach zanim jeszcze zdiagnozowano u mnie celiakie :burger:
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kasza jaglana i gryczana

Post autor: Derwid »

Bagira, może najlepiej wytrzeć ręcznikami papierowymi i pozostawić do wyschnięcia? Ja osobiście nie mam takiego problemu, bo kaszy nie mielę.

Gos!a, blog znam, rzeczywiście jest świetny!
ODPOWIEDZ