Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MłodyBiker
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 12 mar, 2014 10:07

Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: MłodyBiker »

Witajcie.

Miałem wycinek z jelita cienkiego podczas kolonoskopii, okazało się że to choroba trzewna. 19 marca mam wizytę u Gastroenterologa i tu się rodzi moje pytanie - wprowadzić dietę już teraz czy wstrzymać się do wizyty u lekarza ?

EDIT: Dodam że mam również zespół jelita drażliwego ale bóle nie są duże. Mam 23 lata i przez całe życie normalnie przyjmowałem gluten. Jeśli zacznę dietę bezglutenową to czy wyniki markerów nie będą "fałszywe" ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: Leeloo »

Jaki masz opis biopsji?? Skoro stwierdzono celiakie, to masz zielone swiatlo do wprowadzenia diety.
MłodyBiker
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 12 mar, 2014 10:07

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: MłodyBiker »

Rozpoznanie kliniczne: celiakia susp.
Rozpoznanie: Wycinki błony śluzowej dwunastnicy z nasilonym zanikiem kosmków. W nabłonku pokrywającym obecnie bardzo liczne limfocyty śródnabłonkowe.
Opis: Obraz histologiczny odpowiada rozpoznaniu klinicznemu: choroba trzewna (celiac disease, Marsh 3b; M 5800/6)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: Leeloo »

przechodź na dietę, bo nie ma co czekać na pogorszenie i tak rozwalonego zdrowia. smacznego i powodzenia :)
MłodyBiker
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 12 mar, 2014 10:07

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: MłodyBiker »

Jestem po wizycie. Okazuje się że źle zrobiłem przechodząc na dietę.

Najpierw wizyta u specjalisty później dieta. Tak, gdyby ktoś miał podobny problem.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: Leeloo »

Majac taki wynik jak Ty, nie ma co czekac.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: Anula80 »

Tym lekarzom to się wydaje, że są takimi specjalistami? Na diecie prawie żaden się nie zna, a wiadomo że skoro jest jednoznaczna diagnoza, to łaskawego przyzwolenia jej stosowania, nikt już nie potrzebuje
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
ewciaaaa244
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz 16 mar, 2014 17:53

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: ewciaaaa244 »

A przed pojsciem o gasrto rzucic diete? Tyle ze ja sie zle czuje jedzac gluten bardzo zle.
A wizyte mam dopiero na 8 maja, dlatego szukam prywatnie gdzies blizej.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: basiag »

ewciaaaa244 pisze:A przed pojsciem o gasrto rzucic diete? Tyle ze ja sie zle czuje jedzac gluten bardzo zle.
A wizyte mam dopiero na 8 maja, dlatego szukam prywatnie gdzies blizej.
Raczej nie powinnas byc na diecie bezglutenowej ,dlatego ze badania z krwi na przeciwciala jak i gastro z biospja moga byc zafalszowane i trudno bedzie zbadac czy masz celiakie. A jak dlugo juz stosujesz diete? Sama na nia przeszlac czy doktor kazal?
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
ewciaaaa244
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz 16 mar, 2014 17:53

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: ewciaaaa244 »

Oprocz tych objawow celiaki mam nietolerancje na gluten i roznego rodzaju zboza ,na mleko krowie i jaja , ten test zrobila mi moja endokrynolog bo mam Hashimoto , i wlasnie ona kazala przejsc na diete,,,
basiag uciekam bo zaraz ide do pracy, jutro sie odezwe:) Milego wieczorku . I jeszcze raz dzieki za info;)
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: basiag »

ewciaaaa244 pisze:Oprocz tych objawow celiaki mam nietolerancje na gluten i roznego rodzaju zboza ,na mleko krowie i jaja , ten test zrobila mi moja endokrynolog bo mam Hashimoto , i wlasnie ona kazala przejsc na diete,,,
basiag uciekam bo zaraz ide do pracy, jutro sie odezwe:) Milego wieczorku . I jeszcze raz dzieki za info;)
Aha. to na podstawie tego testu no i Hashimoto ale wlasnie gastrolog by tez sie przydal zeby dokonczyc diagnoze no i ta gastro z biopsja to byloby juz calkiem dobrze, bo swiadczyloby w jakim stanie sa jelita, dlatego wlasnie nie mozna byc na diecie bezglutenowej. Ok Tobie milej pracy ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: Leeloo »

ewcia, przed biopsją jak i badaniem przeciwciał na celiakię NIE WOLNO być na diecie bezglutenowej.
MłodyBiker
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 12 mar, 2014 10:07

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: MłodyBiker »

W moim przypadku chodziło o to że wycinek miałem podczas kolonoskopii a nie gastroskopii. Lekarz u którego byłem na wizycie doszukał się kilku nieprawidłowości zaprzeczających temu co znalazło się w "wyroku".

Po wizycie czeka mnie Gastro + morfologia. Wtedy dopiero na 100% okaże się czy coś mi jest czy nie.
Damian/
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt 31 lip, 2015 19:39
Lokalizacja: Łosice

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: Damian/ »

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego - jelita grubego - tak dla jasności.
Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego - przełyku, żołądka, i dwunastnicy - początkowy odcinek jelita cienkiego. Przez pobranie wycinków z dwunastnicy można ocenić stopień zaniku kosmków jelitowych ( oceny takiej dokonuje się w badaniu histopatologicznym pobranych wycinków i podaje się w skali Marsha i te badanie pomocne jest w diagnostyce celiakii. Wykonuje się również badania krwi na obecność przeciwciał - ale o tym można poczytać gdzie indziej.
marta_g
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 11 cze, 2017 06:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Trzymać dietę przed wizytą u Gastroenterologa ?

Post autor: marta_g »

Odkopię nieco temat, bo u mnie zalecenie lekarza było inne niż to:
"Jestem po wizycie. Okazuje się że źle zrobiłem przechodząc na dietę.
Najpierw wizyta u specjalisty później dieta."

Najpierw na własną rękę, za zaleceniem dietetyczki, zrobiłam badania przeciwciał (jeszcze w trakcie normalnej diety, bo ponoć właśnie przy tych badaniach jest najważniejsze, aby nie przechodzić przed nimi na dietę bg) i poszłam z wynikiem zarówno do niej, jak i do lekarz rodzinnej. Obie bez wahania potwierdziły celiakię i zaleciły przejście na dietę bezglutenową. Zastanawiałyśmy się tylko, co z gastroskopią, skoro termin do lekarza na NFZ byłby za 3 miesiące, a ja z jednej strony nie mogłam tak długo truć się dalej glutenem, a z drugiej strony, dieta zaburzyłaby obraz. Umówiłam się na badanie prywatnie (badanie było po 2 tygodniach od początku diety), zadzwoniłam też do gastroenterolog, do której dopiero planowałam się umówić, żeby spytać, kiedy do niej przyjść (prywatnie) - od razu, czy jak otrzymam wynik biopsji. Spytałam też, czy nie przeszłam na dietę zbyt szybko - spytała o wyniki krwi i termin gastroskopii, i powiedziała, żeby dalej trzymać dietę, tylko szybko zrobić kilka brakujących badań (m.in. próby wątrobowe). A do niej mam przyjść z kompletem badań - wynik biopsji powinnam mieć za kilka dni.

Podsumowując:
- badania przeciwciał, morfologię i kilka innych badań zrobiłam przed rozpoczęciem diety;
- próby wątrobowe zrobiłam niecały tydzień po rozpoczęciu diety bg;
- biopsję zrobiłam 2 tygodnie po rozpoczęciu diety bg i czekam na wynik.

Myślę, że najlepiej jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą i z nim ustalić, co z dietą. Sama byłam mile zaskoczona tym, że telefonicznie wszystkiego się dowiedziałam podczas dosłownie 2-minutowej rozmowy. No i te 2 tygodnie diety nie poprawiło wyniku biopsji, bo w gabinecie od razu powiedziano "To jest obraz typowy dla choroby trzewnej" :/
ODPOWIEDZ