naco zwracac uwage przy etykietach

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szpilkaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt 12 maja, 2017 18:16

naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: szpilkaa »

witam to moj pierwszy post, jestem poczatkujaca i to moj 2 tydzien na diecie

mam pytanie, czy moglby ktos w jednym poscie lub podac link , chodzi mi oto naco nalezy zwracac uwage przy czytaniu etykiet(skladu) ,. niemam pewnosci czy cos jest dozwolone i zaczynam czytac sklad, czy moglby ktos wymienic wszystko co jest zabronione jesli w skladzie bedzie..

wiem ze jest zabronione gdy w skladzie jest:
-dekstroza
-melodekstryna
-skrobia(oprucz kukurydzianej i ziemniaczanej)
-peptyd glutaminowy
-syrop glukozowo-fruktozowy

co jeszcze? szukalam ale nigdzie konkretnie niepisze, tylko rozsypane wszedzie , jedni potwierdzaja drudzy zaprzeczaja .
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: olareszke80 »

Syrop glukozowo - fruktozowy jest zabroniony jeżeli jest przy nim dopisek, że jest z pszenicy. Inaczej może być przez nas używany, choć oczywiście zdrowiej jest unikać :)
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: olareszke80 »

Nie używam też produktów, które mają opis "skrobia modyfikowana" i nie podają dokładnie jaka.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: olareszke80 »

Wpisałam też sobie "dekstroza" w okienko wyszukiwarki i patrząc na wyniki - przeróżne dyskusje na temat jej glutenowości - jest tak jak piszesz. Zdania są podzielone, powinno byc tak, ze jezeli jest z pszenicy, to jest to oznaczone, i pozostaje kwestia zaufania... lub jeszcze głębszej dociekliwości. Na pewno jest bezpieczna, jeżeli wchodzi w skład firmowych produktów Schear'a czy innego Bezglutenu itp.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: olareszke80 »

I ostatnia myśl :) (piszę takimi skokami, bo dopiero po chwili coś jeszcze mi się przypomina :P )
Na początku diety najlepiej trzymać się produktów certyfikowanych, ze znaczkiem, lub ze specjalistycznych firm - jak Glutenex, Bezgluten, Celiko, Schar, itp. A pozostałe produkty, jak nie jesteś pewna składu, wpisz w wyszukiwarkę tegoż forum i zobacz, co inni na ich temat mówią, czy polecają, czy pytali producenta o skład, sama też możesz pisać/dzwonić do producentów. Powodzenia :043:
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: pleomorfa »

Gdy skrobia modyfikowana nie ma podanego z czego jest zrobiona to w domyśle jest bezglutenowa.

Co do skokowego pisania to można edytować napisanego posta.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
szpilkaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt 12 maja, 2017 18:16

Re: naco zwracac uwage przy etykietach

Post autor: szpilkaa »

zacytuje by wszystko miec w jednym temacie

"Gluten znajduje się dosłownie w każdym produkcie spożywczym: w chlebie, ciastach, ciastkach, płatkach śniadaniowych, ale także w wielu sosach, zupach, gotowych daniach, jogurtach owocowych i innych deserach, w których skrobia jest środkiem zagęszczającym. Można go także znaleźć w wielu lekach i szminkach. Na liście składników ukrywa się pod wieloma nazwami. Mogą to być: słód, skrobia (z pszenicy, żyta itp.), hydrolizowane białko roślinne oraz upostaciowane białko roślinne.

Tekst pochodzi ze strony https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/g ... e-toleruje © Poczta Zdrowia sp. z o.o.
ODPOWIEDZ