Węglowodany

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sylwia mama Filipka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt 07 paź, 2016 09:43

Węglowodany

Post autor: Sylwia mama Filipka »

Witam serdecznie moje pytanie dotyczy węglowodanów takich jak kasza i jeszcze raz kasza, ryż,bataty... Czy po nich faktycznie się przybiera na wadze?? Dietetyk oparł się właśnie na weglowodanach oczywiście jest i mięso (różne) ryby owoce i warzywa. Ale śniadanie kasza, 2 śniadanie ryż,obiad kasza,kolacja owsianka.... Tak mniej więcej. Dieta dotyczy trzylatka. Hmmm...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Węglowodany

Post autor: Zolek »

Prawdopodobnie na śniadanie/ kolację synek i tak zjadłby kromkę chleba albo jakieś płatki więc też węglowodany. Właściwie to dobrze że są w posiłkach węglowodany tylko zwróć uwagę na ich jakość- staraj się dawać ryż brązowy zamiast białego, nierozgotowane płatki owsiane czy kaszę gryczaną- te stosunkowo wolno uwalniają glukozę, nie sprzyjają więc otyłości. Dodatek orzechów czy pestek- jeśli wolno synkowi- również spowolnią wchłanianie glukozy. To tak w skrócie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Węglowodany

Post autor: pleomorfa »

Jako dietetyk podpisuję się rękami i nogami pod tym, co napisała Zolek :-)

Same węglowodany nie powodują tycia, raczej bardziej kompozycja wszystkich składowych diety przy jednoczesnym dodatnim bilansie kalorycznym. Dietetyk powinien dopasować ilość węglowodanów do zapotrzebowania dziecka. Być może mimo tego, że w każdym posiłku występuje jakieś ich źródło to w sumie dają odpowiednią ilość :-).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Sylwia mama Filipka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt 07 paź, 2016 09:43

Re: Węglowodany

Post autor: Sylwia mama Filipka »

Dziękuję bardzo za pomocne dla mnie informacje. Hmmm w takim razie troszkę nie rozumiem toku myślenia dietetyka dlaczego cała dieta opiera się tak szczegółowo na tych weglowodanach skoro po nich synek raczej nie przybieze na wadze. Pleomorfa czy możesz odpowiedzieć na pytanie po czym syn może przytyć? Co mu podać? Jestem już u drugiego dietetyka i ciągle te węglowodany... Słyszę tylko" Po tym się tyje zobaczy Pani synek przybieze na wadze "
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Węglowodany

Post autor: pleomorfa »

To nie jest tak, że nie przybierze na wadze, bo trzeba patrzeć na całokształt. Ciężko mi się odnieść nie znając przypadku, aby polecić jakieś źródła pokarmowe, które dadzą dodatni bilans energetyczny, a przy tym będą dla dziecka zdrowe. Diety od dietetyków niekoniecznie też muszą być złe, bo może okazać się, że składników jest tam odpowiednia ilość (chyba, że próbowaliście i nie przyniosły odpowiednich efektów).
Generalnie najłatwiej masę nabrać na tzw. nutridrinkach lub kaszkach dla dzieci (węglowodany z tłuszczem ;)), bo są to produkty wysokoenergetyczne. Ale trzeba to normować, żeby nie przegiąć w drugą stronę lub np. żeby się nie okazało, że ilość białka/cukru jest za duża.

Skoro jesteś tutaj na forum to obstawiam, że chłopiec ma celiakię? Ile jesteście na diecie? Były już jakieś kontrolne badania?
Niestety w przypadku dzieci z celiakią proces nabierania masy w wczesnych fazach diety bezglutenowej jest dość mocno utrudniony. Dopiero w miarę odrastania kosmków jelitowych zwiększy się wchłanianie i faktycznie będzie przyswajał to co się podaje.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Sylwia mama Filipka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pt 07 paź, 2016 09:43

Re: Węglowodany

Post autor: Sylwia mama Filipka »

Tak, synek ma celiakie. W wieku 11 msc miał gastroskopie. Na dietę przeszedł następnego dnia po badaniu.,minęło może 4-5 i szybko przybrał na wadze potem był przestuj. Był moment gdzie przybiearal regularnie. Teraz od dłuższego czasu nie przybiera na wadze. Po konsultacji z lekarzem zaproponował wizytę u dietetyka bo wyniki są dobre. Zasugerował że może zapotrzebowanie jest źle zbilansowana. Tak więc dietetyk dobra dietę oparta na weglowodanach. Czytałam wczoraj na ten temat i dam sobie czas. Węglowodany, owoce warzywa i cała reszta jest dobrana z tego co wywnioskowalam że ma większy IG. Nie wiem czy dobrym tropem idę ale większy IG niż 70 oznacza że jak jest duży poziom glukozy następuje duży wyrzut insuliny tu gdzież odkłada się tłuszcz w organizmie. Boże jakie to skomplikowane. Mo z e powinnam dać czas mojemu synkowi. Przetestować jeszcze raz dietę z dietetykiem... Ni nic dziękuję bardzo za pomoc.
ODPOWIEDZ