Artykuły w prasie

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Ostatnio zmieniony wt 14 cze, 2011 18:46 przez krystna, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: madzialena »

Piwo szkodzi kobiecej skórze, „Fakt”, 21 marca 2011

Regularne picie piwa może powodować łuszczycę – twierdzą naukowcy. Ale to nie alkohol szkodzi.
Wpływ picia piwa na zdrowie skóry obserwowano na pokaźnej grupie ponad 80 tys. kobiet. Badane panie co dwa lata wypełniały ankiety na temat stanu zdrowia. Znajdowały się w nich pytania na temat najczęściej pitego alkoholu – częstości i rodzaju spożywanego trunku. Okazało się, że regularne picie piwa można wiązać z częstszymi zachorowaniami na łuszczycę. Kobiety, które w tygodniu wypijały przynajmniej pięć butelek, były blisko dwa razy bardziej zagrożone tą chorobą. Prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy są ziarna zbóż wykorzystywane do warzenia. Zawierają gluten, który jest źle tolerowany przez część osób chorujących na łuszczycę i może nasilać dolegliwości skórne.

http://www.fakt.pl/Piwo-szkodzi-kobiece ... 046,1.html
Ostatnio zmieniony ndz 07 sie, 2011 17:07 przez madzialena, łącznie zmieniany 1 raz.
gluten, mój wróg g:hmm
Obrazek

Należę do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Przekazuję 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Accipiter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: wt 15 mar, 2005 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Super Linia

Post autor: Accipiter »

Otwieram nowy numer "Super Linii" (10/2011), a tu w hicie numeru "Nowy pomysł na odchudzanie - gwiazdy porzucają gluten". Trzy strony o diecie bez glutenu i o celiakii - przerzuciłam na razie pobieżnie. Jest trochę nieścisłości typu "celiakia jest skrajną formą alergii na zboża, dotyczącą małych dzieci i niemowląt" - choć dalej tekst mówi o tym, że występuje u dorosłych i że nie jest prawdą, że cierpią na nią tylko dzieci.
Dalej śródtytuł mówi "objawy nietolerancji glukozy", a w środku nie o glukozie, tylko o glutenie... Jako jeden z objawów Autorka tekstu (fizjolożka żywienia) podaje nadwagę: "kosmki nie wchłaniają dostarczanych pokarmów, a nadmiar pożywienia gromadzony jest w tkance tłuszczowej". Ciekawe jak się dostaje do tej tkanki tłuszczowej, skoro nie jest wchłaniany?
Część o wykryciu dolegliwości wydaje się w porządku, jednak nie jestem specjalistką w tej dziedzinie i mogłam coś przeoczyć.
Lista dozwolonych i zakazanych produktów też wydaje mi się ok, nawet na sporo spraw zwrócili uwagę, gdzie może czaić się gluten. W ramce na dole jest wzmianka o "skórnej postaci celiakii", która reaguje na gluten w kosmetykach (?) oraz o lekach - że należy na nie uważać i że pełna informacja na temat dozwolonych leków znajduje się na ... naszym forum! I że cytat w ramce jest za www.celiakia.pl. Tylko nie wiem, czy tylko ten o lekach, czy cała ramka, z tą skórną postacią celiakii włącznie... Bo szukałam na stronie (w końcu to, że ja nie słyszałam o skórnej postaci celiakii nie znaczy, że jej nie ma), ale znalazłam tylko coś o Dühringu. Chyba, że to o to chodziło Autorce...

W dalszej części hitu numeru jest "Dieta bez zbóż", która odchudza 1 kg tygodniowo ("pełnowartościowa, bogata we wszystkie składniki odżywcze"). He he. Nie pamiętam, w którym wątku, ale padło pytanie, czy są odchudzający się chorzy na celiakię. Są, jestem. Ale właśnie przez całe życie byłam chuda, a jak przeszłam na dietę b/g, to organizm przybrał i oddać nie chce... Coś więc to dziwne z tym chudnięciem ;) Ale w sumie zaproponowane potrawy pewnie pozwolą schudnąć. Znając już nasze cudeńka kulinarne z forum, jakoś nie wzbudzają mojego entuzjazmu (np. gotowane klopsiki mięsno-szpinakowe z buraczkami zagęszczanymi mąką kukurydzianą...)

Martwi mnie jednak coś zupełnie innego. Obawiam się, że reklamowanie diety b/g w czasopiśmie dla odchudzających się, jako cudownego lekarstwa na nadwagę, może utwierdzać ludzi w przekonaniu, że nasza dieta nie jest koniecznością zdrowotną, a tylko fanaberią maniaków odchudzania...

No, tyle mojej recenzji :) Ktoś jeszce widział ten tekst?
Interesuje mnie, czy Autorka zwróciła się do kogoś z naszego Stowarzyszenia o konsultacje czy coś...
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Są jeszcze wyjątki takie jak ja - dziecko chore na celiakię nigdy na takowe nie wyglądające wręcz przeciwnie - dorodne. Nadwagi to raczej nie mam ale wyglądam dobrze :) Patyczakiem nigdy nie byłam i to bez względu czy jestem na diecie bg czy nie (prowokacje w dzieciństwie i brak diety prze naście lat).
Już i tak wiele osób uważa dietę bg za fanaberię, odchudzanie a takie artykuły mogą to pogłebić ech
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Ostatnio zmieniony czw 22 wrz, 2011 17:10 przez krystna, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

W artykule podanym przez Krystynę jest nadmienione o chwilowej nietolerancji glutenu hmm jest coś takiego?
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

W październikowym numerze "Pani" jest spory artykuł o celiakii i diecie bezglutenowej, str.224.
Obrazek
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

W Tele Tygodniu jest artykuł a raczej artykulik o celiakii. Parę słów nic wielkiego
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
jola
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: wt 03 cze, 2008 12:35
Lokalizacja: bielawa

Post autor: jola »

wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

nic wielkiego :) malutko, skromniutko
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Podejrzewam, że na stronie internetowej dali tylko zajawkę, a w wydaniu papierowym jest już normalny artykuł.
Obrazek
Awatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

PANI październik

Post autor: madzialena »

"Gdy gluten szkodzi " strona 224

Jak rozpoznać chorego na celiakię? po tym, że gdy wychodzi ze znajomymi do restauracji, zjada posiłek w domu.
Jego organizm nie toleruje glutenu. A zjedzenie go grozi nawrotem choroby.

To wstęp do artykułu, który warto i mozna skomentować chociazby na forum wydawnictwa http://www.styl.pl/forum/zdrowie-i-urod ... Id,1407302

pzdr, m g:)
gluten, mój wróg g:hmm
Obrazek

Należę do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Przekazuję 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia
Awatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: madzialena »

Nula, nie zauważyłam, że juz to wstawiłas, przepraszam g:)
Awatar użytkownika
darciak90
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: śr 12 gru, 2007 22:31
Lokalizacja: Warszawa/Częstochowa

Post autor: darciak90 »

Na głównej stronie onetu, jest dzisiaj artykuł o diecie bezglutenowej - jako o nowym pomyśle na odchudzanie


http://zdrowie.onet.pl/profilaktyka/now ... tykul.html
Obrazek
ODPOWIEDZ