Artykuły w prasie

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Adrian »

W najnowszy numerze "Men's Health" jest artykuł o celiakii i o diecie bezglutenowej.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Anula80 »

Znalazłam to u Bezglutenowej Mamy na Facebook'u:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/glute ... czny-26159
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Artykuły w prasie

Post autor: qrzysztof »

Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Anula80 »

Dobre: "w takie rzeczy bawią się ludzie, których na to stac".
Ale ze mnie burżujka :diabelek:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Anja »

:kosci: Życzę tym co to piszą takiego rozwolnienia jakie ja miałam!
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Artykuły w prasie

Post autor: qrzysztof »

Może masz jednak celiakię? A może to nie gluten powodował?
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Anja »

Ja mam celiakie,ale w rodzinie mamy nadwrazliwsc. Wkurza mnie jak takie bzdety pisza. Ci ludzie co faktycznie przesadzaja z dieta bg, to po co ich tak oczerniac. Nikomu krzywdy nie rob
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Leeloo »

paradoksalnie autor wyśmiewając modę na bezgluten, sam na niej żeruje, stąd takie zamieszanie wokół blogowej, jakże naukowej, publikacji. wystarczy jedno słowo" "gluten" i każdy będzie miał swoje 5 minut w internetach :>
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuły w prasie

Post autor: pleomorfa »

Zgadzam się z Leeloo, za to opublikowanie na 4 portalach tego samego artykułu dosyć dziwnie wygląda, nie mówiąc o fakcie, że raz gada o celiakii, zaraz o nietolerancji, a koniec końców wychodzi na to, że na myśli ma jednak nadwrażliwość. I na jego merytoryczną wartość nie działa to, że zaprzecza sam w sobie w niektórych fragmentach. Ale ile wejść nawbijał g:D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Artykuły w prasie

Post autor: qrzysztof »

Nie ma się co zżymać na autorów tych artykułów. Choćby nawet ich wiedza była niepełna to odwołują się do badań przeprowadzonych metodą naukową i publikowanych w recenzowanych czasopismach.

A my odwołujemy się do... kardiologa, który napisał popularnonaukową książkę o glutenie, ogłosił się guru i zarabia na tym krocie.

I wcale nie jest tak, że ludzie, którzy ulegają modzie nie robią nikomu krzywdy. Robią krzywdę przede wszystkim sobie (dieta bg to potencjalne niedobory niektórych składników odżywczych). Ponadto przerzucenie światowej gospodarki na mniej wydajne uprawy ma dużo większe konsekwencje niż by się mogło wydawać. Zwłaszcza dla krajów, gdzie 80-90% budżetów gospodarstw domowych to wydatki na żywność.

Zamiast próbować wykorzystywać niemądre zachowania innych do swoich celów, sugerował bym skupienie wysiłków na promowaniu rzetelnej wiedzy o celiakii. Bo ta moda przeminie, jak każda inna. Moda przeminie, a nas będą traktować jak wariatów.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Leeloo »

A my odwołujemy się do... kardiologa, który napisał popularnonaukową książkę o glutenie, ogłosił się guru i zarabia na tym krocie.
Zamiast próbować wykorzystywać niemądre zachowania innych do swoich celów
nie wiem do kogo konkretnie kierujesz tu te sugestie :zly2:
sugerował bym skupienie wysiłków na promowaniu rzetelnej wiedzy o celiakii
nie zgodzę się z tym. celiakia to jedna jednostka chorobowa, a mamy ich kilka i o nich też należy uczyć.

Nie ma się co zżymać na autorów tych artykułów. Choćby nawet ich wiedza była niepełna to odwołują się do badań przeprowadzonych metodą naukową i publikowanych w recenzowanych czasopismach
tylko szkoda, że nie prześwietlili tematu z obu stron, holistycznie. ale taki był zamysł, wsadzić kij w mrowisko.
Robią krzywdę przede wszystkim sobie (dieta bg to potencjalne niedobory niektórych składników odżywczych)
to jest najbardziej absurdalny zabobon, lubieżnie powtarzany przez przeciwników diety bg.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Artykuły w prasie

Post autor: qrzysztof »

Leeloo pisze: nie wiem do kogo konkretnie kierujesz tu te sugestie :zly2:
W pierwszej kolejności do osób, które maja największe możliwości promowania rzetelnej wiedzy o celiakii (stowarzyszenie), a w dalszej do każdego, kto jest chory. Bo dzisiaj Ty napiszesz pod tym artykułem "bzdety", a jutro na mnie będą patrzeć jak na wariata.
Leeloo pisze: nie zgodzę się z tym. celiakia to jedna jednostka chorobowa, a mamy ich kilka i o nich też należy uczyć.
Środowisko naukowe podaje istnienie tych innych jednostek w wątpliwość. Możemy podjąć z nim dyskusję, bo na pewno sprawa nie jest w 100% rozstrzygnięta. Ale dobrze by było odwoływać się przy tym do rzetelnych badań, a nie do literatury popularnonaukowej i własnego "wydaje-mi-się".
Leeloo pisze: tylko szkoda, że nie prześwietlili tematu z obu stron, holistycznie. ale taki był zamysł, wsadzić kij w mrowisko.
Jeżeli masz jakieś konkretne informacje, które rzucają inne światło na sprawę, możesz napisać do redakcji. Zapewniam Cię, że zostaną opublikowane.

Leeloo pisze: to jest najbardziej absurdalny zabobon, lubieżnie powtarzany przez przeciwników diety bg.
Ja nie jestem przeciwnikiem diety bg. To jest powszechna opinia wśród dietetyków, ja ich tylko cytuję.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Leeloo »

Bo dzisiaj Ty napiszesz pod tym artykułem "bzdety", a jutro na mnie będą patrzeć jak na wariata.
chyba jestem zbyt ograniczona, nadal nie rozumiem, przepraszam.

Jeżeli masz jakieś konkretne informacje, które rzucają inne światło na sprawę, możesz napisać do redakcji. Zapewniam Cię, że zostaną opublikowane.
zapewniasz? <:>>
nie posunęłabym się do takich obietnic, patrząc na podejście autorów tegoż artykułu. bazowanie na badaniu przeprowadzonym na 37 osobach? :hahaha:

pisać nie muszę, ważniejsze głowy już to pewnie zrobiły, nie jestem tu żadnym aktywnym wojownikiem, tylko nieco już zmęczonym obserwatorem kolejnej glutenowej kontrowerchy.
a konkretne informacje można znaleźć w tych samych źródłach co i wyniki Gibsona.
Ale dobrze by było odwoływać się przy tym do rzetelnych badań, a nie do literatury popularnonaukowej i własnego "wydaje-mi-się".
oczywiście, że tak. dobrze byłoby, gdyby wszyscy tak robili. o ile mniej chaosu..

To jest powszechna opinia wśród dietetyków, ja ich tylko cytuję.
czyżby? w świecie dietetyków jestem codziennie i z taką opinią się jeszcze nie spotkałam, wręcz przeciwnie.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Artykuły w prasie

Post autor: qrzysztof »

Leeloo pisze: nie posunęłabym się do takich obietnic, patrząc na podejście autorów tegoż artykułu.
Obietnicę podtrzymuję. Jakie podejście?
Leeloo pisze: bazowanie na badaniu przeprowadzonym na 37 osobach? :hahaha:
Jeśli masz środki i możliwości, żeby przeprowadzić analogiczne badanie na grupie 1000 osób to działaj. Ok, Ty nie masz (nie wiem, jeśli masz to przepraszam), ale czy nikt inny na świecie nie ma? Nie musisz przeprowadzać takiego badania, powołaj się na jakieś. Ja nie twierdzę, że takich badań nie ma. Ty twierdzisz, że są. Jeżeli nie chce Ci się wysyłać maila do autora, to wklej wyniki tu, ja chętnie to zrobię.


Leeloo pisze: czyżby? w świecie dietetyków jestem codziennie i z taką opinią się jeszcze nie spotkałam, wręcz przeciwnie.
Rozumiem, że dietetycy z którymi masz kontakt twierdzą, że moje zdanie to "dieta bezglutenowa to potencjalne niedobory niektórych składników odżywczych" jest fałszywe. A czy któryś z nich jest w stanie podpisać się pod tym swoim imieniem i nazwiskiem, czy wolą raczej pozostać anonimowi?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuły w prasie

Post autor: Leeloo »

qrzysztofie,
nie czuję potrzeby udowadniania Ci czegokolwiek g:)

wszyscy mamy internet, korzystajmy z niego mądrze i efektywnie.

Zapewniam Cię, że zostaną opublikowane.
Obietnicę podtrzymuję.
zastanawiające <mmm> :036:
ODPOWIEDZ