Komunia bezglutenowa - jest opłatek!!!!!!!!

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Komunia bezglutenowa - jest opłatek!!!!!!!!

Post autor: Małgorzata »

Drodzy forumowicze,
Już pisałam w innym wątku, ale teraz mam tę radość popartą oficjalnym potwierdzeniem (zezwolenie biskupów, które leży przede mną :D )
Otóż na ostatniej konferencji Episkopatu Polski biskupi podjęli decyzję o dopuszczeniu do wypieku niskoglutenowych komunikantów (zawartość glutenu 17 ppm na kg, więc spełniają wszelkie normy prawne i bezpieczeństwa ustalone dla produktu bezglutenowego czyli <20 ppm).

Komunikanty wypieka zaprzysiężona piekarnia Christiana-Dąbrowscy z Opoczna.
Zostały przebadane przez panią dr Hannę Gregorek z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i otrzymały odpowiedni certyfikat bezglutenowości.

Zasady ich nabywania
:
Nie można zamówić komunikantów osobiście (to jest warunek określony przez Episkopat). Komunikanty będą kupować księża w podobny sposób jak kupują zwykłe komunikanty.
Wkrótce wszyscy dziekani i proboszczowie w Polsce zostaną poinformowani o takiej możliwości (choć powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, bo długa droga przed nami zanim będą powszechnie dostępne w parafiach :) ).
Jesli ktoś chce przyjmować komunię pod postacią chleba (wino jest oczywiście także dopuszczalne, jak wiadomo) powinien powiedzieć o tym swojemu proboszczowi i poinformować, że komunikanty są/będą wkrótce do nabycia w diecezjalnych księgarniach i miejscach zwyczajowego zakupu komunikantów.

Nasze Stowarzyszenie oczywiście włącza się w akcję promocji komunikantów, a tym samym upowszechniania tematyki celiakii i diety bezglutenowej wśród księży :)

Jesteśmy bardzo wdzięczni księżom biskupom za to, że dostrzegli problem, odpowiedzieli na pisma i prośby Stowarzyszenia i podeszli z wielką życzliwością do problemu osób na diecie bezglutenowej. Mimo oporu ze strony innej organizacji <:>>
Wkrótce ukaże się oficjalny kościelny dokument, na który będziemy mogli się powoływać mówiąc o sprawie naszym księżom proboszczom.

Mam te komunikanty - są śnieżnobiałe (tradycyjne są ciemniejsze), z wytłoczonym krzyżem, nie kruszą się, trochę twardsze niż zwykłe, ale doskonałej jakości. I są tylko ze skrobi pszennej i wody!!! :D

A wszystkim tym, którzy jeszcze mogą wątpić w ich bezglutenowość pragnę donieść, że przeliczając ich wagę na ppm obliczono, że przeciętny celiak musiałby zjeść 1250 sztuk za jednym zamachem, żeby spożyć 10 mg glutenu czyli dawkę określaną jako średnią dobową dozwoloną dla osoby na diecie.
:D <lala>

Korzystając z tej miłej okazji życzę wszystkim radosnych i szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy od siebie i zarządu Stowarzyszenia :)
Ostatnio zmieniony pn 24 sie, 2009 11:11 przez Małgorzata, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nareszcie wracamy do normalności...
A już myślałem, że u nas w kraju nic się nie da zrobić dobrze :)
Ostatnio zmieniony pt 10 kwie, 2009 09:39 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darciak90
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: śr 12 gru, 2007 22:31
Lokalizacja: Warszawa/Częstochowa

Post autor: darciak90 »

Bardzo się ciesze! Teraz tylko czekać na oficjalny kościelny dokument :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

:) :) :)

Bardzo mnie to cieszy, bardzo....

Będę z niecierpliwością czekala na info o tym, że i w mojej parafii są już i czekają na mnie ;)

Przy najbliższej okazji wspomnę o tym proboszczowi :)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Anqula
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: pt 07 lis, 2008 10:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Warszawa

Post autor: Anqula »

Świetna sprawa! Czekam na ukazanie się jakiejś noty episkopatu albo jakiegoś innego oficjalnego papierka podpisanego przez któregoś zwierzchnika kościoła bo mój proboszcz ma do tego zacofane podejście że tak to ujmę:) i tylko jeśli ktoś nad nim to potwierdzi to uwierzy...
dieta od 14 października 2008r.
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Ja w piątek miałam okazję porozmawiać z moim proboszczem i coś tam wspomniałam o bg komunikantach, ale również czekam jeszcze na jakiś dokument. :)
Jeszcze raz brawo <brawo>
Obrazek
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Hurra !!! Super!!!
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Rozmawiałam juz z księdzem z DPSu, gdzie korzystam z komunii św pod postacią wina - JUŻ SŁYSZAŁ o komunkantach bg i nowych wytycznych dot komunikantów!!! Zamówi, jak tylko bedzie mógł :D :D :D

Jeszcze mój parafialny proboszcz do poinformowania ;)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
estelle00
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 cze, 2008 13:21
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: estelle00 »

To był mój podstawowy problem związany z dietą. Ale jestem szczęśliwa!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Na temat komunii dla bezglutenowców powstał nawet materiał w niedzielnych Faktach (19.04.2009) do obejrzenia w internecie: http://www.tvn24.pl/28377,1596316,0,1,k ... omosc.html

Materiał bardzo rzetelny i porządny, ksiądz mówi mądrze i zna się na rzeczy, a dziewczyny wypadły świetnie :D Byłam pod wrażeniem!

Ukazały się też materiały w prasie, w Dzienniku Łódzkim:
http://www.polskatimes.pl/dzienniklodzk ... l#material
oraz w Newsweeku:
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/ ... ie,38549,1
Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Ja też jestem pod wrażeniem, ponownie w Faktach i to z sukcesem :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Miło było Was znowu zobaczyć, dziewczyny :D
Reportaż bardzo pozytywny.
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Mnie również reportaż bardzo się podobał.
A wy dziewczyny zrobiłyście kawał dobrej roboty... wielkie brawa <brawo>
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Brawo :)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

Ja również gratuluję sukcesu i cieszę się z Wami - zwłaszcza,że moja córka 6 czerwca po raz pierwszy przyjmie Komunię Świętą.Mam nadzieję,że do tego czasu oficjalny dokument kościelny będzie już gotowy, bo nasz ksiądz proboszcz słyszał o problemie, już był gotów na podanie wina, a tu znowu jakaś zmiana :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
ODPOWIEDZ