Sasinka pisze:(...)
Chciałam zapytać jak sobie radzicie z tymi objawami ????.
Choć domyślam się, że odpowiedź będzie jedna..., że wystrzegacie się glutenu. No ja jeszcze nie mogę (choć bardzo bym chciała), więc może macie jeszcze inne cenne rady.
Cześć Karolina, to nieprawda, że tylko unikanie glutenu jest jedynym sposobem poradzenia sobie z depresją.
To nieprawda, że tylko tabletki mogą pomóc w depresji.
Coraz częściej lekarze i naukowcy dochodzą do wniosku, że depresja jest chorobą wieloprzyczynową, a i w samym jej leczeniu warto uwzględnić współistnienie różnych czynników, które mogą na siebie oddziaływać i powodować zaburzenia nastroju i w konsekwencji zachowania.
Zatem depresja to nie tylko "neuroprzekaźniki i biologia", to np. również kwestie związane z uwarunkowaniami społecznymi, stylem życia, życiowymi wydarzeniami i ogólną kondycją psychiczną.
Brak kompleksowego potraktowania problemu depresji może skutkować ograniczonym rezultatem stosowania tabletek czy psychoterapii.
To nie jest forum o depresji, a ja nie jestem lekarzem. Warto jednak poczytać o tej zawiłej chorobie, która jest nie mniej obszernym tematem niż celiakia.
Według mnie odstawienie glutenu powinno po kilku tygodniach dać pozytywne efekty.
Oprócz tego spróbuj przyjrzeć się poniższym obszarom (chodzi głównie o styl życia) i być może zmienić je lub wprowadzić do swojego codziennego życia (to powinno działać wspomagająco):
1. Lekkie ćwiczenia fizyczne (najlepiej ogólnoruchowe, nic bardzo przeciążającego).
2. Dbanie o regularny odpoczynek, prawidłowe wysypianie się i unikanie nieregularnego rytmu dobowego.
3. Światło działa wspomagająco, warto przebywać w świetle słonecznym i poświęcać trochę czasu na świeżym powietrzu.
4. Prawidłowa dieta, czyli: lekkostrawna i bogata w: kwasy omega-3, tryptofan (zwłaszcza wysoki stosunek tryptofanu do aminokwasów), witaminę B12 i kwas foliowy. Oczywiście dieta bezglutenowa.

5. Warto też zwrócić uwagę na swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi. Warto zadbać o wsparcie społeczne, a także pielęgnować najbliższe relacje.
6. Jeśli chodzi o sposób myślenia i przekonania, to psychoterapia jest jak najbardziej godna polecenia, tu trzeba zwrócić uwagę na to, że istnieją różne szkoły i można wybrać najbardziej pasującą do siebie.
7. Ćwiczenia oddechowe (lub spacery).
8. Rozwój religijny i terapia muzyką.
Wiem, łatwo powiedzieć, żeby się tym wszystkim zająć, kiedy depresja jest właśnie chorobą, która powoduje, że nic się nie chce.
Ale jedną z kluczowych kwestii w leczeniu depresji jest, aby się nie poddawać i próbować powoli skierować nasze życie na właściwe tory. Trzeba zmusić się do tego, aby zadbać o siebie i własne zdrowie.
Jeśli dużo czasu spędzasz np. przy komputerze lub tv, to proponuję też je na jakiś czas odstawić.

Pozdrawiam i życzę zdrowia oraz słońca.