Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

donia0834
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 01 kwie, 2016 22:01

Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: donia0834 »

Witam :) Przed chwilą się tu zarejestrowałam. Mam nadzieję, że mi pomożecie :)
Wyniki krwii:
EmA IgA p/ciała p/endomysium w klasie IgA (IF): 30-03-2016: p/ciała EmA IgA: DODATNI [<1:10 ujemny]; Komentarz do EmA IgA: W badanej surowicy WYKRYTO p/ciała p/endomysium EmA w klasie IgA w mianie 1:10.
Czy to znaczy, że są one na granicy wykrywalności? Moja pani doktor nie była wylewna i mi tego nie wytłumaczyła. Nie wykrywano innych przeciwciał. Miałam za to biopsję. I tu kolejne pytanie. Czy jej wyniki mogą być niejednoznaczne? Czy rozstrzygną w 100%, czy mam celiakię?

Dodam, że nigdy nie odczuwałam dolegliwości jelitowo-żołądkowych związanych z nietolerancją glutenu. Mam za to niedobór wit. D, za wysoki cholesterol (40% powyżej górnej normy) i jestem trochę za niska (151cm przy 17l.). EmA IgA znaleziono właściwie przypadkiem, gdy byłam na badaniach, na niedobór wzrostu właśnie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: pleomorfa »

To że są w takim mianie to już coś znaczy. Jak z biopsji coś wyjdzie to choroba zostanie potwierdzona.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
donia0834
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 01 kwie, 2016 22:01

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: donia0834 »

Ok, dziękuję. Pozostaje mi więc czekać. Ale mam przeczucie, że dołączę tu do was na stałe ;)
Agnieszka89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 28 mar, 2016 15:15

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: Agnieszka89 »

Witajcie, nie wiem czy w dobrym wątku piszę, ale to forum jest pierwszym w którym się udzielam ;-) Od roku męczyły mnie bóle brzucha, biegunki, i wiele innych objawów takich jak ból pod lewymi dolnymi żebrami, mdłości codziennie, stan podgorączkowy, bóle głowy, psychicznie byłam załamana, zero energii itp..Choruję na niedoczynność tarczycy, leki musiałam odstawić (euthyrox 25) z powodu dolegliwości żołądkowych lekarka rodzinna kazała mi czekać na usg tarczycy i wizytę u Endokrynologa, wtedy mam mieć ustaloną nową odpowiednią dawkę hormonu. Ale pomimo odstawienia leku dolegliwości się nie zmieniły, z czasem pojawiło się jeszcze częste odbijanie, palenie w żołądku. Zostałam skierowana na gastroskopię i stwierdzono zapalenie żołądka, helicobacter pylori wyszło pozytywnie, pobrano też wycinki z podejrzeniem celiakii, kazano mi odstawić gluten i czekać na wyniki z wycinków. Ale po 8 dniach diety (ani grama glutenu) bóle pod żebrem minęły, mdłości minęły, ale pojawił się stan podgorączkowy 37,5 przeważnie oraz pojawiły się silne wzdęcia, bardzo bolesne oraz biegunka. Biegunkę i wzdęcia mam tylko rano jak tylko otworzę oczy, nie zdążę nawet zjeść a biegunka już jest...biorę na to dwie tabletki węgla i po godzinie mi przechodzi, wtedy cały dzień towarzyszy mi tylko stan podgorączkowy i przelewanie w jelitach, a po jedzeniu strasznie mi się odbija. I rano wstaję i znów od nowa biegunka, ból, węgiel...Już nie mam sił, nie wiem co robić. Czy przy podejrzeniu celiakii powinnam już odstawić gluten? Pomóżcie, doradźcie coś bo nie wytrzymuję już tych dolegliwości. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: pleomorfa »

Generalnie nie powinno się przechodzić na dietę przed zakończeniem diagnostyki (badania przeciwciał tego wymagają). Natomiast już wynik biopsji wiele do tej sprawy wniesie.

HP też może dawać pewne objawy. Natomiast zmiana nie jest spowodowana samą kwestią odstawienia glutenu, duże znaczenie ma też to, co teraz spożywasz.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Agnieszka89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 28 mar, 2016 15:15

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: Agnieszka89 »

Witam, mam już wyniki z badań histopatologicznych i nie wiem co oznaczają, bo ani nie ma w nich nic o skali Marsha ani o zaniku kosmków..pomóżcie bo lekarza mam dopiero w poniedziałek a przez weekend to jajo zniosę ;-) A oto treść wyników: Mikroskopowo:
Wycinki prawidłowo zbudowanej błony śluzowej dwunastnicy z ogniskowo zwiększoną liczbą limfocytów śródnabłonkowych-zmiany wtórne? Faza naciekowa choroby trzewnej? Wskazana diagnostyka serologiczna w kierunku choroby trzewnej.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: pleomorfa »

Nacieki limfocytarne są dosyć charakterystyczne dla celiakii, natomiast nie ma na tyle rozwiniętych zmian (chociażby brak zaniku kosmków), żeby ją na tej podstawie orzec. Natomiast są zmiany świadczące o tym, że coś się dzieje, dlatego są te pytajniki.
Do diagnostyki potrzebne są dodatkowe badania -> przeciwciała.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Agnieszka89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 28 mar, 2016 15:15

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: Agnieszka89 »

Zmiany nieznaczne a objawy ostatnio mam okropne. Codziennie rano około 6-7 budzę się z takimi bólami podbrzusza jakbym miała rodzić..po 10 minutach lecę już z biegunką do toalety...jestem od półtora tygodnia na diecie b/g (ostatnio nie wytrwałam i podjadłam chrupki pszenne) dlatego liczę od nowa półtora tygodnia ;-) a biegunka jest koloru oliwkowego (ciemnozielona) bez śluzu czy krwi..pojawia się stan podgorączkowy,wtedy zażywam węgiel i po 1 godzinie ból i reszta objawów mija. Czy tak się oczyszcza organizm z glutenu? Czy co to może oznaczać? Męczę się tak już od poniedziałku.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: pleomorfa »

Nie lepiej zrobić wszystkie badania, żeby wiedzieć o co chodzi?
Zmiany nie muszą być równie duże jak objawy. Nie można przechodzić na dietę bez skończenia diagnostyki.

Nikt nie będzie wróżył, co to może być. Może popełniasz jakieś błędy, może to nie gluten jest przyczyną. Bez badań to można sobie hasłami rzucać, ale bez pokrycia.
I wątpię, żeby węgiel pomagał aż tak cudownie jeśli przyczyną byłby gluten. Nie można tego wykluczyć, ale nie spotkałam się nigdy z tym, aby po węglu cudownie wszystko mijało.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Agnieszka89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 28 mar, 2016 15:15

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: Agnieszka89 »

Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście badania na przeciwciała zrobię, ale podpytuję bo może ktoś się spotkał z takimi objawami i na coś mnie naprowadzi przed wizytą lekarską. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę :-)
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: justek625 »

U mnie węgiel zatrzymał biegunkę. Pamiętam byłam w ciąży i nie mogłam żadnych tabletek wziąć, a miałam już tydzień biegunkę jadłam, banany, czekoladę i nieprzegotowany kisiel i każdy radził, aż w końcu sama wzięłam węgiel i zatrzymał w końcu biegunkę do końca ciąży był spokój. Tylko, że nie wiem tak naprawdę co było przyczyną czy celiakia wtedy, czy spaghetti. Rzadko miałam biegunki (raz na parę lat).
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: pleomorfa »

Znaczy węgiel na biegunkę ok. Ale mi chodzi o całość objawów czyli np. ból.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Agnieszka89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 28 mar, 2016 15:15

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: Agnieszka89 »

Po węglu biegunka mija, ból maleje ale nie mija..w ciągu dnia mnie pobolewa podbrzusze i odczuwam wzdęcia, ale w porównaniu do porannych bóli jest to dla mnie do zniesienia. Nie oczekuję diagnozy na forum, ale czasem czyjaś opinia jest cenna i naprowadzić może na coś istotnego. Ktoś kto rozpaczliwie walczy o normalne życie bez bólu brzucha który obezwładnia wręcz na pewno mnie zrozumie. Jutro idę do lekarza i mam nadzieję że się czegoś dowiem i dostanę skierowanie na odpowiednie badania :-) Miłej niedzieli :-)
md573
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: ndz 16 lut, 2014 20:29
Lokalizacja: Mielec

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: md573 »

Silne bóle brzucha, biegunka, odbijanie po jedzeniu, wzdęcia, przelewanie w jelitach - takie objawy mogą też być przy chorobie Crohna.
Agnieszka89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 28 mar, 2016 15:15

Re: Wyniki, objawy, niewiedza, pomocy!

Post autor: Agnieszka89 »

Mam już wyniki przeciwciał IgA i IgG. Wyniki są następujące: P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA): 3,7 U gdzie normy wynoszą
<20 ujemny
20-30 słabo dodatni
>30 dodatni

P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgG (tTG IgG): 3,4 U gdzie normy wynoszą:
<20 ujemny
20-30 słabo dodatni
>30 dodatni
Czy dobrze rozumuję że wynik jest ujemny? Biopsja jelita wykazała nacieki i zmiany wtórne więc przeciwciała miały być moim upewnieniem że to celiakia, a tu niespodzianka i wynik ujemny. Czy ktoś wie co mam dalej robić?
ODPOWIEDZ