Wyniki gastroskopi

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Witam. Właśnie odebrałam wyniki i przeciwciała IgA i IgG są ujemne. Ale żelazo pomimo brania tabletek jest poniżej normy-23 (norma od 37) i wapń - 8.9 (norma od 8.6). Morfologia też gorsza niż ostatnio :( hmm. Skoro przecwciała są ujemne to nie mam celiakii tak??
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: pleomorfa »

Weronika, a dorabiałaś IgA ogółem?
Jakie przeciwciała konkretnie robiłaś? Wszystkie?
Robiono Ci jakieś badania dotyczące diagnostyki anemii oprócz ferrytyny i żelaza: TIBC np?
Ile wycinków pobrano w czasie gastroskopii?
Co do podwyższonego stężenia wapnia we krwi warto byłoby zrobić badanie gęstości kości.

Niestety negatywny wynik przeciwciał nie oznacza braku celiakii. Ale brak zmian w jelicie+brak przeciwciał = brak celiakii.

W ostateczności jak wszystkie wyniki będą negatywne i nie wskazujące na celiakię jest jeszcze jeden sposób sprawdzenia, czy faktycznie jej nie ma. I w sumie u mnie to potwierdziło do końca chorobę... otóż przejść na dietę i zobaczyć czy się coś poprawi. Nie do końca popieram takie postępowanie, ale skoro jest na tyle kiepsko to może warto spróbować. Jeszcze jest badanie DNA czy jest predyspozycja do choroby. A jak nie ma to by trzeba było szukać gdzie indziej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: Leeloo »

złe/brak wchłaniania żelaza lub jego utrata może mieć różnorakie podłoże. celiakia to dobry trop, ale nie jedyny. czy oprócz gastroskopii, wykonywano Ci inne badania endoskopowe?
jak wyglądają miesiączki? a jak wypróżnienia? masz jakieś inne objawy, niekoniecznie z układu pokarmowego?
konsultował Cię kiedyś hematolog?
powinni Ci zrobić krzywą wchłaniania żelaza, to na pewno na początek.
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Mam tylko te wyniki o których pisałam. W czasie gastroskopii pobrano dwa fragmenty szaro-beżowej tkanki o średnicy 2mm (tak pisze na wyniku :) Jeśli chodzi o diagnostyke anemii nie miałam żadnych więcej badań. Mam łykać tabletki i czekać na poprawe...
Leeloo:
Nie miałam innych badań endoskopowych. Mięsiączki mam w normie tylko strasznie krótkie (2-3 dni). Lekarz powiedział że to przez anemie.
Hmm. Inne objawy- nie wiem czy to ma związek ale często i mocno boli mnie głowa. Nie pomagają żadne leki przeciwbólowe. Miałam tomografie głowy i badanie płynu mózgowo- rdzeniowego ale wyszły ok. Do hematologa chodze i to właśnie on zasugerował celiakie.
Jutro mam wizyte u gastrologa zobaczymy czy powie coś ciekawego...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: Leeloo »

krótki okres może być od niskiego żelaza. wygląda, że od strony ginekologicznej jest ok. czyli duży cień pada jednak na u.pokarmowy.
mocne, niereagujące na leki bóle głowy występują m.in w celiakii. dopiero dieta przynosi ulgę.

gastrolog jak i hematolog powinni wziąc się do roboty. to są lekarze prywatni? jeśli nie, niech wypiszą skierowanie do szpitala w celu diagnostyki anemii mikrocytarnej.
można zrobić wiele badań w krótkim czasie...kolonoskopia z wycinkami, enteroskopia z wycinkami na zaburzenia wchłaniania, krzywa wchłaniania żelaza, badanie na krew utajoną itd.
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Byłam u gastrologa i mam przejść na diete bezglutenową. Tylko czy nie powinno się zaczekać z dietą do ostatecznej diagnozy?
Dostałam też skierowania na badanie na krew utajoną w kale i kolonoskopie z wycinkami. Ale nie wiem czy dam radę, bardzo boję się tego badania. Miał ktoś z was może kolonoskopie? Jak wygląda to badanie? Bardzo boli?
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: Pajacynka »

A kolonoskopię masz mieć w znieczuleniu? Ja miałam bez znieczulenia i nie polecam. Jestem bardzo szczupła i po prostu nie dałam rady do końca, czego żałuję, ale stało się. Podobno osoby o normalnej wadze lepiej znoszą to badanie. Warto zrobić to badanie, jak są wskazania, a u Ciebie są. Ale warto je zrobić porządnie - od dobrego przygotowania do porządnego badania, czego u mnie np. nie zrobiono, bo lekarz nie chciał pobrać wycinków, skoro "na oko" nic złego się nie działo.
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Niestety kolonoskopia ma być bez znieczulenia... Też jestem szczupła, dlatego strasznie się boje. Może jest jakieś inne badanie które można zrobić zamiast kolonoskopi?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: pleomorfa »

Nie ma takiego. Badania endoskopowe są jedyne w swoim rodzaju. Można robić ze znieczuleniem, aczkolwiek niektórzy podchodzą do tego sceptycznie, bo pacjent nie ma kontroli nad tym, co robi lekarz. Nie powie jak go boli itp.

I tak jak pisze Pajacynka, każdy element przygotowania i przeprowadzania jest ważny, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania bólowi.

Przydałoby się czekać na dietę do diagnozy, ale w kwestii celiakii tak jak już wcześniej pisałam średnio jest co badać. I tak jak wspominałam o kwestii reszty przeciwciał i IgA ogółem, to jedyne co w tej chwili w tej kwestii możesz dorobić. Ewentualnie DNA. I temat celiakii można byłoby zamknąć i szukać gdzie indziej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Niestety lekarze nie są chętni do wystawiania skierowań a nie stać mnie na robienie badań prywatnie... Chyba nie pozostaje nic innego jak zacisnąć zęby i iść na kolonoskopie. Chociaż bardzo się boje :(
Mam jeszcze pytanko : po jakim czasie od przejścia na diete bezglutenową następuje poprawa samopoczucia i wyników?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: pleomorfa »

W celiakii jest to cecha osobnicza, aczkolwiek powinno się pierwsze różnice odczuwać stosunkowo szybko. Też zależy wtedy od stanu jelita.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Ok. Dziękuje za pomoc :)
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Witam znowu :)
Na diecie bezglutenowej jestem od 9.07 i generalnie czuje się trochę lepiej. Przede wszystkim nie boli mnie tak często głowa ale wyniki no coż... Morfologia z 18.07 wyszła bardzo dobrze: hemoglobina: 12.6 (norma 12-16), MCV: 73 (norma 81-94), MCHC: 31 (norma 33-38), MCH: 22 (norma 27-31,) RDW: 16.4 (norma 11-14), ferrytyna: 4 (norma 10-300) reszta mieściła się w normiach. Od dawna nie było tak dobrze. Ale 17.08 musiałam znowu zrobić badania no i trochę się załamałam. Wyniki: MON: 11 (norma 0-10), HGB: 11(norma 12-16), HCT: 35 (norma 37-46), MCV: 72 (norma 81-97), MCH: 23 (norma 27- 33), MCHC: 32 (norma 32-36), RDW: 18 (norma 10-15), ferrytyna: 2 (norma 10-300), tym razem badałam też żelazo: 56 ( norma 37-165). Krew utajona w kale ujemna. Niby nie jest źle bo nie raz miałam dużo gorsze wyniki ale myślałam że po przejściu na diete będzie lepiej.
Dzisiaj miałam też wizytę u gastrologa. Pani doktor powiedziała że obiawy są niepokojące i dostałam skierowanie do szpitala na oddział gastroenterologiczny. Mają mi tam zrobić kolonoskopie i potwierdzić celiakie. Zastanawiam się tylko jakie jeszcze badania chcą mi robic żeby potwierdzić celiakie? Skoro jestem na diecie to wyniki będą niewiarygodne tak? Pani doktor wyraźnie zaznaczała żebym została na diecie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: pleomorfa »

To faktycznie dziwnie. Dobrze, że Cię przebadają. Wyniki biopsji miałaś, bo chyba przeoczyłam?

Na początku diety też się popełnia dużo błędów, też niektórzy są wrażliwi na skrobię pszenną bezglutenową (ma na tyle dużo glutenu - mimo tego, że mieści się w normie, że niektórzy reagują i na nią). Ale zbadać nie zaszkodzi.

Nie byłaś po miesiączce albo w trakcie?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
weronika197
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja, 2016 17:42

Re: Wyniki gastroskopi

Post autor: weronika197 »

Wynik badania hist-pat: duodenitis chronica activa meodiociri gradu. W nacieku zapalnym nadmiar granulocytów kwasochłonnych. Rozpoznanie: nieprawidłowe wchłanianie jelitowe, nie określone.

Niby dobrze że dostałam to skierowanie ale pani doktor powiedziała że na wolny termin czeka się ok. pół roku. W poniedziałek ma do mnie zadzwonić z terminem kiedy mam się zgłosić na oddział.
Jestem już zmęczona tym wszystkim i trochę się boje tych badań i wyników. Na nic nie mam siły do tego włosy wypadają mi garściami, mam już spore zakola.
Nie wiem może faktycznie robie jakieś błędy.
Kurcze już się cieszyłam że jest coraz lepiej...

A badania zawsze staram się robić przed miesiączką więc to nie jest przyczyną takich wyników.
ODPOWIEDZ