Diagnoza

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Aga 32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 12:59
Lokalizacja: Włochy

Post autor: Aga 32 »

A my już po gastroskopii było wręcz sympatycznie :D Martę zniosłam do przysalki gastroskopii gdzie oprócz wielu zabawek dla dzieci był nawet telewizor z bajkami Następnie uspiono ją (około 8,45)i zbrano obyło się bez płaczu i krzyku. Przywieziono 30 minut później obudziła się jak już byłam przy niej. Wyszłyśmy ze szpitala o 13-nastej Wyniki w przyszłym tygodniu. A lekarka poinformowała mnie że gastroskopia jest potrzebna do potwierdzenia diagnozy gdyż zdarza się że wyniki krwi są dodatnie natomiast biopsja wychodzi ujemnie więc...... liczyć na ten łut szczęścia [-X ???? Poinformuję Was o wyniku pozdrowienia a my.... jutro ropoczynamy urlop.......... :lol:
Tylko miłość jest wieczna i przekracza granice czasu.
-------------------------------------------------------
Moje córeczki- Weronisia i Martusia!!!!!
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

To dobrze, że taki dziecionek nie musiał przechodzić gastroskopii "na żywca"!!:)

Ja odebrałam już wyniki krwi - i wszystkie parametry mam w normie!! Pierwszy raz od 3 lat:) No żelazo oczywiście jeszcze niskie, ale juz PRAWIE mieści sie w granicach, OB niskie:)

Psychika ma jednak ogromny wplyw na moje funkcjonowanie. W tej chwili po prostu czekam tylko na badanie krwi na przeciwciała i rozpoczynam dietę:) wierzę, że się uda...pierwszy strach minął, chciałabym już zacząc dietę i czuć się lepiej...
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
Aga 32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 12:59
Lokalizacja: Włochy

Post autor: Aga 32 »

Witrajcie i mamy wyniki biopsji :D NEGATYWNE :D więc na razie celiaki nie ma Badania krwi mamy powtórzyć za min 3 miesiące w przypadku gdy spadną mamy tylko co jakiś czas kontrolować ( a przy okazji zrobią tez predyspozycję genetyczną na celiakię) jednak gdy ich wartość się podniesie to niestety musimy potórzyć biopsję gdyż być może została zrobiona za wcześnie (może jedank zdarzają się cuda :D ) i nie doszło do zmian w żołądku. Bedę do Was zaglądać co jakiś czas na razie jedak pozdrawiam Was Wszytkich serdecznie i życzę udanych i ciepłych Wakacji a my..... przyjeżdżamy do Polski na całe 2 miesiące Hurrrrrraaaaaa
Tylko miłość jest wieczna i przekracza granice czasu.
-------------------------------------------------------
Moje córeczki- Weronisia i Martusia!!!!!
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Aguś :D
Ciesze się razem z tobą i dziewczynkami - super jest słyszeć takie dobre wieści :lol: :=D>:

[ Dodano: Wto 27 Cze, 2006 14:04 ]
Dostałam skierowanie od gastroenterologa na badanie przeciwciał - napisal przeciwciala przeciw transglutaminazie tkankowej lub p/endomysium. W labratorium pytaja mnie czy IgA czy inne??
Probowalam szukać na forum ale sie zamotałam. Możecie mi pomóc?? Lakarz jest na urlopie od dzisiaj:(
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
shrykull
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz 30 kwie, 2006 16:50

Post autor: shrykull »

Szanowny Celiacy,

Witam po dłuższej przerwie! Nie odzywałem się, bo nie miałem dostępu do internetu. Dla tych których to ciekawi powiem, że po miesiącu od badania odebrałem wyniki biopsji które wyszły NEGATYWNIE. Szczerze mówiąc to spodziewałem się takiego wyniki, ale wolałem żeby wynik był dodatni (chciałem już żeby mi coś stwierdzono, a nie ciągle szukać i nie wiedzieć co mi jest). Ponieważ jestem osobą która nauczyła się mieć ograniczone zaufanie do wyników i opinii lekarskich postanowiłem mimo wszystko przejść na diete bezglutenową. Mija 3 miesiąc kiedy stosuję powyższą dietę i muszę nieśmiale zauważyć drobną poprawę ze strony układu pokarmowego:). Nie wiem co jest tego bezpośrednią przyczyną, jest kilka zmiennych które biorę pod uwagę i nie stety nie mogę jednoznacznie ocenić która przyczyna jest skutkiem lepszego funkcjonowania - mniejsza ilość wzdęć. Wszak bowiem jeszcze zanim przeszedłem na diete stosowałem homeopatię przez 3 miesiące i nie wykluczone że to może być jej skutek długofalowy? jak dokładnie jest nie wiem, ale wiem że mi wasza dieta nie szkodzi więc dalej bedę ją kontynuował.

Teraz jestem na etapie chęci poddaniu sie diecie oczyszczającej dr. Ewy Dąbrowskiej "Ciało i ducha ratować żywieniem". jest to dieta polegająca na eliminacji możliwie jak największej ilości białem i węglowodanów, a zastąpienia ich błonnikiem i jak największą ilością odpowiednio dobranych warzyw i kilku owoców. Efekt ma byc taki że organizm zaczyna się mobilizować i trawić swoje własne złogi. Moja matka poddała się na 3 tyg. takiej diecie. Choć na swój wiek była osobą zdrową to poza efektyem znaczej utraty masy poprawiła sie jej cera, układ moczowy, sen i zniknęły uczulenia na słońce. W trakcie jej stosowania czuła sie świetnie. Wierzę że mi też może pomóc.

Pozdrawiam,
Shrykull
" There Is No Spoon "
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Jesli masz taka cierpliwosc(bo mnie jesj zabraklo) to mysle, ze sprobowac warto, tylko, ze trzeba sie dosc dokladnie stosowac do owej diety i nie kombinowac na wlasna reke. Mysle, ze krzywda sie od tego raczej nikomu nie stanie, a potrzeba oczyszczania organizmu w naszym chemicznym swiecie do mnie przemawia. (Moj maz stosowal glodowke przez ok 14dni i bardzo sobie chwalil)
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Książka o której pisze shrykull może być interesująca, poszukam jej w księgarniach.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Ksiazka jest ciekawa, ale dieta dla zdeterminowanytch, z reszta dla mnie kazda dieta jest dla zdeterminowanych :P
magda22102
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 25 mar, 2006 14:16
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: magda22102 »

Witam,jestem na forum od kilku dni. Czytam te posty i aż sie boję. Moja corka miała robione badania na przeciwciała przeciwgliadynowe wynik wyszedł dodatni, czy to oznacza, że ma celiakię? Dodam,że wcześniej miała takie objawy:bóle brzucha, ostre biegunki, apatia, kompletnie nic ja nie interesowało, przestała chodzić, chyba brakowało jej sily i utrata masy ciała. Czy to obawy celiakii, czy diagnoze może potwierdzić tylko biopsja?
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Dodatnie przeciwciała wraz z opisanymi przez ciebie objawami mogą rzeczywiście świadczyć o celiakii, której potwierdzeniem jest biopsja, ale diagnozę powinien chyba wydać lekarz.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Asiar ma absolutną rację. My tutaj możemy doradzać, ale ostateczną diagnozę stawia lekarz. A czyni to po przeanalizowaniu badań i zbadaniu pacjenta, nigdy na odległość. Koniecznie idź do lekarza, im szybciej zakończysz diagnostykę, tym szybciej będziecie mogły przejść na dietę. Ale nigdy wcześniej. Na pocieszenie dodam, że jeśli wynik przeciwciał jest oczywisty, to lekarze coraz częściej rezygnują z biopsji u małego dziecka, jako metody bardzo inwazyjnej. Ale tak czy inaczej, tylko lekarz diagnozę może postawić.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

"W książce przedstawia przykłady kuracji dietą półgłodówkową, kóra ma zastosowanie niemal we wszystkich dolegliwościach z wyłączeniem chorób [uwrodzonych"
To z recenzji książki z jednej z księgarni internetowych.
Więc chyba przy celiaki powinno się uważać #-o
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
magda22102
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 25 mar, 2006 14:16
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: magda22102 »

Martynka jest już na diecie bezglutenowej tak zalecił pediatra. Do gastroenterologa jestem umówiona dopiero na lutego ale konsultowałam to z nim telefonicznie i powiedział żeby być na diecie skoro były takie objawy.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Znowu bledne kolo, mam nadzieje, ze te przeciwciala mieliscie robione przed przejsciem na diete...Wiem, ze troche nam watek poplynal ale chce sie jakos ustosunkowac, bo wiedze, ze znow lekarze robia cos bez dostatecznego poinformowania pacjenta co robia...
Jesli lekarz na podstawie wykonanych przeciwcial stwierdzi istnienie celiakii bedzie to ciagle diagnoza niepelna. Skoro dziecko jest juz na diecie obecnie pelnej diagnostyki nie da sie wykonac, lepiej kontrolowac ogolny stan zdrowia, robic morfologie jakies raz na pol roku i przeczekac jakis czas, zwlaszcza gdy sie ma przekonanie, ze na diecie dziecko lepiej sie rozwija i ustepuja problemy zdrowotne.
Oczywiscie moze to byc celiakia, ale sprawa nie jest jeszcze dostatecznie wyjasniona. Poprawa zdrowia na diecie tez jeszcze nie potwiedza diagnozy, ale przede wszystkim trzeba by dziecko "wydobrzalo" a na dokladne diagnozy przyjdzie czas za kilka lat.
meggos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 17 gru, 2006 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: meggos »

Witam. pisze po raz pierwszy na forum, mam nadzieje, ze mnie przyjmiecie i bedziecie wyrozumiali dla mnie :lol:
mialam robione badania, ktorych wyniki wygladaja tak:

przeciwciala przeciwko endomysium IgA: -
przeciwciala przeciwko gliadynie IgA: -
przeciwciala przeciwko endomysium IgG: -
przeciwciala przeciwko gliadynie IgG: +

wizyta u lekarza dopiero na poczatku stycznia, wiec...
co teraz? co oznacza wynik dodatni, jaki mi wyszedl? czy bedzie konieczna biopsja? inne badania?

bede wdzieczna za jakakolwiek pomoc...
ODPOWIEDZ