Diagnozowanie celiakii u małych dzieci

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

kabran pisze:Dominiczka napisał/a:
czy testy z krwi u tak małego dziecka wyjda wiarygodnie?
Niestety, nie do końca. U dzieci do 2 roku życia może być niedobór przeciwciał, stąd wynik nie zawsze jest wiarygodny.
oj, to przepraszam, tego nie wiedziałem - moja córcia miała 2 latka, kiedy badanie wykazało najwyższe stężenie przeciwciał.
kabran pisze:nie ma biegunek, zaparć, wzdętego brzuszka... Nie jest osowiała, ospała, zahamowana. Tylko niska waga.
no więc właśnie - coś za mało tego...
Dominiczka pisze:raz dziennie ewentualnie co drugi dzień ale jest twarda
Kasia czasem cztery, pięć dni odmawiała współpracy...
Dominiczka pisze:od początku słaby przyrost wagi poniżej 3 centyla i obciążony celiakią wywiad rodzinny
to może być dowód, ale od razu biopsja na takim maluchu? brrrr... choć różnie bywa, czasem rodzic przeżywa bardziej niż dziecko :zdziw:
Pamiętaj, że nie jesteśmy lekarzami, możemy tylko naprowadzić, albo przestrzec przed ewentualnymi problemami, ale ostateczną decyzję podejmie lekarz i Ty.
Dominiczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 02 kwie, 2007 12:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Dominiczka »

Dziękuje bardzo! Już teraz zdecydowałam, że narazie nie zrobimy biopsji. Wpierw badania krwi a potem ewentualna dieta i na samym końcu gastoskopia. Bardzo Wam dziekuję :)
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Iza1102 pisze:Jeżeli chodzi o szczepienia. Moja córka , jak jeszcze nie miała zdiagnozowanej celiaki, szczepionkę Poliomyelitis dostawała doustnie w kropelkach. Jednak po biopsji (II stopień zaniku śluzówki) tą szczepionkę dostała ale w zastrzyku. A jak było w Waszym przypadku?
U mnie było tak samo. W momencie gdy u Asi stwierdzono celiakię Polio dostała w zastrzyku.
Dominiczko, tak jak napisała już kabran:
kabran pisze:Moje dziecko, całkowicie zdrowe, bez obciążeń celiakią i alergiami też apetytu nie ma, je słabo, chuda jest i raczej przeźroczysta. Ale "od zawsze" słyszałam od pediatrów - a po kim ma być gruba... ? No faktycznie, ja też tuszą nie szokuję.
Dodać chciałam, że ja też chudzielec jestem, a nie stwierdzono u mnie celiakii.
Ostatnio zmieniony wt 03 kwie, 2007 00:02 przez GosiaM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

GosiaM pisze:kabran napisał/a:
Moje dziecko, całkowicie zdrowe, bez obciążeń celiakią i alergiami też apetytu nie ma, je słabo, chuda jest i raczej przeźroczysta. Ale "od zawsze" słyszałam od pediatrów - a po kim ma być gruba... ? No faktycznie, ja też tuszą nie szokuję.
Też to słyszałam przez trzy lata, aż dziecko nieomal mi zeszło!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Chodzi mi tylko o to, że nie wszystko można tłumaczyć akurat celiakią. Ten konkretny przypadek, bez żadnych objawów charakterystycznych, nie wygląda mi na celiakię. Nie można się sugerować i kurczowo trzymać jednego pomysłu. Jak dla mnie konieczna jest co najmniej jedna konsultacja, a nie od razu biopsja... Bo przeciwciała IMHO nie wystarczą. A dieta nie da wystarczającej i wiarygodnej odpowiedzi. Może badania hormonalne, może jeszcze coś innego. Ale sam wyłacznie deficyt wzrostu, bez objawów charakterystycznych nie jest objawem sugerującym jednoznacznie celiakię.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Podpowiem jedno badanie: tarczyca i poziom hormonu wzrostu. Po wykluczeniu celiakii u Roberta to było drugie w kolejności badanie.
Dominiczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 02 kwie, 2007 12:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Dominiczka »

Tylko, że u niej nie ma małego wzrostu. Na wysokość jest ok i miesci się w siatkach centylowych tylko jest bardzo chudziutka i nie przybiera na wadze
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Dominiczka pisze:jest bardzo chudziutka i nie przybiera na wadze
Po raz kolejny sugeruję badania hormonalne.
agastaga pisze:Podpowiem jedno badanie: tarczyca i poziom hormonu wzrostu
Też mi się wydaje, że to dobry pomysł. Naprawdę warto sprawdzić takie rzeczy, nie sugerować się jednym, w sumie nie opartym na konkretnych dowodach, rozpoznaniem. A właściwie teorią.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Robert też ma wzrost w granicach normy a wagę grubo poniżej. Warto sprawdzić hormony: mniej straszne badanie niż biopsja. Młody jest już po dwóch gastroskopiach, dwóch rektoskopiach i jednej kolonoskopii. Do tego wlew i kontrast. Nic przyjemnego ani dla dziecka ani dla rodziców. Tyle, że u nas nie dało się uniknąć tych badań.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Moja chrześniaczka (6,5 roku) też jest wysoka i chuda jak patyk, a jednak celiakię wykluczono.
Ostatnio zmieniony wt 03 kwie, 2007 10:22 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Zadzam się z dziewczynami, co do badania nie tylko pod kątem celiakii, u nas pierwszy był hormon wzrostu, bo właśnie niskorosłość była pierwszym zaburzeniem, a tarczycę też przeszłyśmy.
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

asiar pisze:GosiaM napisał/a:
kabran napisał/a:
Moje dziecko, całkowicie zdrowe, bez obciążeń celiakią i alergiami też apetytu nie ma, je słabo, chuda jest i raczej przeźroczysta. Ale "od zawsze" słyszałam od pediatrów - a po kim ma być gruba... ? No faktycznie, ja też tuszą nie szokuję.
Też to słyszałam przez trzy lata, aż dziecko nieomal mi zeszło!
No ja właśnie chciałam tutaj podkreślić, że nie każdy chudzielec ma celiakię.
Awatar użytkownika
adrianna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw 29 mar, 2007 20:00
Lokalizacja: polska/holandia
Kontakt:

Post autor: adrianna »

...nie sugerować się jednym, w sumie nie opartym na konkretnych dowodach, rozpoznaniem. A właściwie teorią*
_________________[/quote]
objawy:
obecnie-11 lat:szybko sie meczy(aczkolwiek do ""cichych"" dzieci nie nalezy),nawracajace bole brzucha,na przemian biegunki z zaparciami,bywaja chwile spokoju.
brak koncentracji,problemy w nauce(wtorne),pozno zaczal mowic,mozliwe problemy laryngologiczne-trudne do stwierdzenia,bo dziecko posluguje sie dwoma jezykami,
czeste wysypki itp(ale w stopniu umiarkowanym.
jako male dziecko:chwilowa(?)alergia na laktoze(otrzymywal mleko sojowe lub kozie), i niektore medykamenty,jak rowniez na ukaszenia komarow(obecnie w niewielkim stopniu)
zupelny zanik szkliwa i czesciowa utrata mlecznych zabkow,obecnie ok,z tym ,ze sa prawie przezroczyste,
w wieku ok.2 lat kilkudniowy pobyt w szpitalu:diagnoza-biegunka, podloze: wirus(o ile dobrze pamietam)
badanie biorezonansowe(sie to chyba tak nazywa):problem-gluten(za duzo),bialko(za duzo-problem z przyswajaniem) ,cukry-problem(ale nie zrozumialam jakie, bo melasa dozwolona),oslabiony uklad immunologiczny,
slabe punky -kosci ,uklad nerwowy.Dostalam dla malego krople-Joalis;produkt wytworzony na bazie badan prowadzonych przez dr.Josefa Jonase))
Mama:problemy z utrzymaniem ciazy w ok.6 mies,olbrzymi spadek wagi,po porodzie 48kg/176cm.Dziecko:55 cm/5kg,10 punktow.
tyle danych:zawsze slyszalam ,ze wszystko jest ok,albo ,ze cos jest tylko chwilowe..

*koban, twojego cytatu uzylam,
bo zaczelam sie zastanawiac,ze moze sobie wmawiam te celiaklie, ew.alergie na gluten,

Ewentualne komentarze,jak rowniez porady pod wplywem lektury mile widziane. :okulary2:
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Adrianna, to co pisałam wcześniej dotyczyło Dominiczki, nie Ciebie. U Ciebie sytuacja jest zgoła inna.
adrianna pisze:nawracajace bole brzucha,na przemian biegunki z zaparciami,
adrianna pisze:zupelny zanik szkliwa i czesciowa utrata mlecznych zabkow
adrianna pisze:Mama:problemy z utrzymaniem ciazy w ok.6 mies,olbrzymi spadek wagi,po porodzie 48kg/176cm.
Dla mnie wymienione powyżej objawy są wystarczająco sugerujące celiakię, aby rozważać dokładną diagnozę właśnie pod tym kątem.
adrianna pisze:badanie biorezonansowe(sie to chyba tak nazywa):
Jeśli to słynny BICOM lub pochodne, to sugerowałabym jednak coś hmmm... poważniejszego, inaczej żaden lekarz nie weźmie Was na serio. Poza tym dla mnie to żadne badanie. Nie znaczy to, że bagatelizuję objawy, które Was dręczą. Po prostu nie wierzę w takie magiczne, nie poparte naukowymi dowodami sposoby. Róbcie dokładną diagnostykę. I to jak najszybciej.
Ale bardzo proszę, mój nick to kabran. Wiem, że głupi, ale tylko taki mam... ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Dominiczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 02 kwie, 2007 12:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Dominiczka »

Dokładnie u nas nie występują wymienione przez Adriannę objawy. A ząbki póki co sa bardzo ładne :)
ODPOWIEDZ