Znalazlam stare wyniki badan..... Pomocy....

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcysia1991
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 06 maja, 2007 20:36
Lokalizacja: Belfasr

Znalazlam stare wyniki badan..... Pomocy....

Post autor: marcysia1991 »

A wiec znalazlam wypis ze szpitala w ktorym lezalam na cos innego niz bole brzucha... ale mialam robiona gastroskopiw, chcialabym wam wypisac wyniki badan, bo znalazlam cos dziwnego!! Otorz:
Gastroskopia:
Przelyk niezmieniony, wypust sprawny. Okolica podwypustowa niezmieniona. Zoladek napiety, zawiera niewielka ilosc tresci plynnej. Blona sluzowa zoladka rozowa, przekrwiona, nastrzyknieta. Odziewnik okraglu, sprawny. Opuszka dwunastnicy ksztaltna. Blona sluzowa w czesci pozaopuszkowej dwunastnicy dostepnej badaniu prawidlowa. Z czesci pozaopuszkowej pobrano wycinki do badania histologicznego. Test ureazuwy ujemny.

Wniosek: Gastritis. Bulbitis.

Badania histopatologiczne: I Lambii nie stwierdzono. Obraz mikroskopijny odpowiada IIIaSt. zaniku kosmkow(Marsh). II gastritis chronica atrophicans. Metaplasia intestinalis. Sydneyzap.2,akt.2,zanik1,IM1,h.p.0

Nie wiem o co chodzi w tym zaniku kosmkow.... czy ktos sie orientuje??
Czym wiecej poznaje ludzi tym bardziej kocham zwierzeta!!
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Marcysia jakbyś sobie poczytała forum tobyś się dowiedziała, że zanik kosmków jelitowych oznacza taką chorobę (nie wiem czy słyszałaś) jak celiakia. Zanik kosmków jelitowych jest efektem spożywania glutenu. Wystarczy przejść na bezwzględną dietę i kosmki się odbudowują tak jak paznokcie i włosy. A jak chcesz czerpać korzyści z naszego forum to zapisz się do stowarzyszenia. ;)
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
namida
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 06 sty, 2009 16:32
Lokalizacja: Jaworzno/Kraków

Post autor: namida »

Pozwolę sobie dodać tu coś od siebie.
Domyślam się, że odpowiedź na post Marcysi ma być lekko złośliwa z racji tego, że zadaje ona pytania bez czytania (nie da rady wszystkiego od razu przeczytać, a i po przeczytaniu nie wszystko jest jasne), ale stwierdzenie
"zanik kosmków jelitowych oznacza taką chorobę (nie wiem czy słyszałaś) jak celiakia"
sieje moim zdaniem zamęt i dezinformację wśród nowicjuszy (jak ja :053: ).
Do tego udało mi się dojść w swoich refleksjach, że zanik kosmków nie występuje tylko w celiakii, może nastąpić także w wyniku zażywania dużej ilości leków (np. antybiotyków), przy alergiach pokarmowych i w innych chorobach, które podaje np. Wikipedia.
ODPOWIEDZ