Mam problem malutki;(

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcysia1991
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 06 maja, 2007 20:36
Lokalizacja: Belfasr

Mam problem malutki;(

Post autor: marcysia1991 »

Wiecie co mam pewien problem i moze tutaj ktos moze mi pomoc... Wiecie mieszkam za granica i niestety nie moge sie widywac z moim lekarzem w polsce a tutaj stwierdzili, ze nie ma potrzeby widzenia sie ze specjalista. Wiecie ponad 3miesiace temu mialam badania w kierunku celiaki. Pani doktor po serii badan stwierdzila, ze jestem jedynie uczulona na make pszenna, wiec mam przestac jesc wszystko co zawiera gluten na 3miesiace i pozniej powoli wprowadzac. Martwil ja tylko naciek leukocytow do jelita cienkiego, ale stwierdzila, ze to nic takiego. No wiec ja po 3 miesiacach scislej diety, zaczelam niedawno wprowadzac gluten, ale nie z pszenicy tylko z owsa. Dwa-trzy dni jadlam niewielkie ilosci, a dokladniej jeden posilek skladal sie z produktow zawierajacy gluten. Juz po tych kilku dniach zaczynal pobolewac mnie brzuch, wiec ograniczylam znow na kilka dni, a wczoraj i dzisiaj znow jadlam, ale sladowe ilosci i czuje dosc silny bol, taki jak przed dieta. Czy wiecie co to moze byc. Kurcze teraz czeka mnie rok bez glutenu i ponowna proba, ale ja nie chce, wiecie jak to jest!! :( czuje sie zalamana, bo czy to mozliwe, pani doktor powiedziala ze po 3miesiacach powinno byc ok, ale nie jest!! Poomoocyy!!!!
Czym wiecej poznaje ludzi tym bardziej kocham zwierzeta!!
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

No coz, jasnowidzami nie jestesmy, wyniki powinny (jesli faktycznie byly w kierunku celiakii) byc w miare miarodajna odpowiedzia na pytanie co ci jest. Zarowno przeciwciala jak i biopsja z dwunastnicy zwykle wyjasniaja sprawe, moze wyniki tych badan pokazac jeszcze jakiemus lekarzowi?(zabrac kserowki do PL i sie skonsultowac). Gwaltowniejsze objawy bywaja zwykle przy alergiach a nie celiakii, wiec moze faktycznie problem jest bardziej alergiczny i co to znaczy, ze nie widza potrzeby skierowania do specjalisty.? U nas zaden lekarz rodzinny nie podejmuje sie wyrokowac kto ma celiakie a kto nie. Znam osoby, ktore ze wzgledu na zbyt duze"schody" w diagnostyce decyduja sie robic wszystkie badania po przyjezdzie do PL. Odplatnie, by wszystko szybko i sprawnie poszlo, ale jest to wykonalne.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

marcysia1991 pisze: Pani doktor po serii badan stwierdzila, ze jestem jedynie uczulona na make pszenna, wiec mam przestac jesc wszystko co zawiera gluten na 3miesiace i pozniej powoli wprowadzac
Hmm... Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem. To prawda, że alergia może ustąpić (pod warunkiem, że brak jest alergenu, który uczula), ale dlaczego akurat 3 miesiące? Poza tym alergia na mąkę pszenną to chyba zbyt szerokie pojęcie. W mące może uczulać wiele czynników, nie tylko gluten. Z tego co się orientuję (bo ja takiej alergii nie mam), to w takim wypadku nie nalezy jeść nie tylko tego, co zawiera gluten, ale wszystkiego, co jest ze skrobią pszenną, również bezglutenową.
marcysia1991 pisze:Martwil ja tylko naciek leukocytow do jelita cienkiego, ale stwierdzila, ze to nic takiego.
A miałaś robione badania typu OB, CRP, jakąś kolonoskopię (z wycinkami?)? Bo mnie wszystkie stany zapalne od razu kojarzą się w nieswoistymi zapaleniami jelita... W takim wypadku dieta bg też trochę pomaga, nie jako leczenie główne, ale wspomagające, na zasadzie wyelminowania czynników drażniących chore jelito.
marcysia1991 pisze:pani doktor powiedziala ze po 3miesiacach powinno byc ok, ale nie jest!!
Naprawdę nie wiem, dlaczego akurat 3 miesiące??? Czy alergia tak "działa" akurat na Wyspach? :027:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
marcysia1991
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 06 maja, 2007 20:36
Lokalizacja: Belfasr

Post autor: marcysia1991 »

Nie wiem dlaczego 3 miesiace, ale to powiedziala polska pani doktor, poniewaz do niedawna leczylam sie w polsce!! Jedyne wyjscie skonczyc jesc cokolwiek zawierajace pszenice, a najlepiej gluten. A nic z wymienionych wyzej badan nie mialam robione!!
Czym wiecej poznaje ludzi tym bardziej kocham zwierzeta!!
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Jeśli masz celiakie, to jedna z podstawowych zasad diagnostyki jest nieprzechodzenie na dietę przed wykonaniem badań.
Być może Twoja lekarka podejrzewała coś innego.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ