Co robię nie tak? :(

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Natko_ pisze:Wizytę mam na 10.08
Czy ja dobrze rozumiem, że to sierpień?? :galy: Jeśli tak, to powstrzymam się od komentarza, bo musiałabym sobie dać bana.
Natko_ pisze:w badaniu przez powłoki brzuszne wyszło, że najprawdopodobniej jest jakiś stan zapalny w jelicie grubym, lewa strona.
Może byłoby dobrze, gdybyś zrobiła wcześniej kolonoskopię? Zwłaszcza, gdy OB lub CRP wyjdą podejrzane? Bo niby nie ma reguły, ale statystycznie więcej celiaków niż ogół społeczeństwa choruje na nieswoiste zapalenia jelit (Crohn, CU), nawet na Forum mamy takich osób sporo... Dobrze byłoby to wyjaśnić.
Natko_ pisze:od progu się wkurzał, że lekarze od razu jak słysza celiakia to sie jej czepiaja, jakby była winna wszystkiemu, a nie biorą pod uwagę, że dwie choroby moga współistnieć...
Właśnie, do znudzenia powtarzam - celiakia nie chroni przed innymi chorobami.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Tak Kabran - dobrze czytasz....


OB CRP morfologia, rozmaz i transglutaminaza w poniedziałek, wyniki w środe (transglutaminaza za 2-3 tyg).
Z wynikami mam wrócić, a w międzyczasie zarejestrowac się do tego lekarza, u którego robiłam powtórna gastro, żeby zrobił kolonkę. Tylko nie wiem, czy to dobry pomysł, żeby ją teraz robić, skoro oni średni fachowcy od jelita grubego :( W CSK pewnie bardziej szkoleni w tym kierunku lekarze, a jak będą chcieli po swojemu zrobić? ( nie ukrywam, że boję sie tej kolonoskopii...)


Nie wiem, czy to juz nie nerwy, ale o ile przed wizyta u lekarza nic mnie nie bolało, tak po jego "uciskaniu" brzucha i po tym, jak wyszło, że mam bardzo tkliwe na ból jelito grube to mi to "jelito" spokoju nie daje - cały czas tak ćmi i wyraźnie się tam wiecej kotłuje i przelewa :( No pobolewa sobie jak nic... a nie bolało wcale...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

kabran pisze:Bo niby nie ma reguły, ale statystycznie więcej celiaków niż ogół społeczeństwa choruje na nieswoiste zapalenia jelit (Crohn, CU), nawet na Forum mamy takich osób sporo... Dobrze byłoby to wyjaśnić.
Ja właśnie należę do tej grupy. Tylko u mnie najpierw zdiagnozowano CU, a dopiero niecałe 2 lata temu celiakię.
Natko_ pisze: nie ukrywam, że boję sie tej kolonoskopii...)
Nie bój się tej kolonoskopii, bo możesz mieć ją zrobioną w całkowitym znieczuleniu. Natko, przypomnij sobie jeszcze, jakie spustoszenie może wywołać biegunka. Czy używasz może Gastrolit, który uzupełniłby elektrolity? Nie jestem lekarzem, ale moim zdaniem nie możesz czekać do sierpnia. :)
ola_wet
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: wt 15 sty, 2008 19:13
Lokalizacja: Zabrze/Wrocław

Post autor: ola_wet »

Natko, napisałaś wcześniej że nie jesz glutenu, mleka i jajek i tak pomyślałam czy próbowałaś brać jakieś probiotyki? No bo jeśli miałabyś stan zapalny jelita grubego to mogły by pomóc wrócić do "równowagi"

Lili - myślę że USG jest takim dobrym badaniem przeglądowym, ale musi je zrobić lekarz który na prawdę to umie. I ze względu na to że córka ma i cukrzycę i celiakie powinna chyba jednak iść do dobrego gastrologa.
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Wyniki CRP i OB w normie, brak reakcji na duspatalin retard, doszły bóle brzucha.

Mam skierowanie na oddział celem potwierdzenia bądź wykluczenia colitis urceosa. Głównie kolonoskopia ma być, może coś dołożą od siebie. Jutro się dowiem, kiedy idę "poleżeć".

A - celiakia w pełni "kontrolowana" - kosmki bez zaniku, przeciwciała spadły do wartości jak u zdrowego człowieka.
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Oczywiście błąd w nazwie: colitis ulcerosa - przepraszam :)
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
chojny997
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 23 lis, 2008 17:49
Lokalizacja: wrocław

Post autor: chojny997 »

Natko_ pisze: A - celiakia w pełni "kontrolowana" - kosmki bez zaniku, przeciwciała spadły do wartości jak u zdrowego człowieka.
U chorych na celiakie przy prawidłowej diecie wynik przeciwciał powinien wynosić 0.
Każdy inny swiadczy, że dieta nie jest w 100% przestrzegana.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Aczkolwiek są normy wewnątrz których wynik powinien się zmieścić. Nie jest to zero.
chojny997
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 23 lis, 2008 17:49
Lokalizacja: wrocław

Post autor: chojny997 »

O tym , że ma być zero to ja słyszałem na spotkaniu stowarzyszenia we Wrocławiu od lekarza gastrologa.
Nie mówił tego tylko mi ale wszystkim zebranym tam osobom
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

W przypadku endomyzium powinno być 0.
Natomiast tTG jest podawane w przedziale, tak więc obaj macie rację :) , bo nie wiemy o jakich przeciwciałach wspomina Natko.
Obrazek
chojny997
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 23 lis, 2008 17:49
Lokalizacja: wrocław

Post autor: chojny997 »

w ramach ścisłości..
Pani doktor Gastrolog mówiła o badaniach kontrolnych w celu sprawdzenia skuteczności diety.
Wszystkim oznajmiła, że w tym celu wystarczy oznaczyć EMA( IGA ) i TTG (IGA) i że każdy inny wynik niż zero jest sygnałem, że dieta nie jest prawidłowo prowadzona.
Małgorzata pisze: Natomiast tTG jest podawane w przedziale
ale EMA również jest podawane w przedziale
EMA norma do 20,0 RU/ml
Ostatnio zmieniony pn 11 maja, 2009 16:33 przez chojny997, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Ja miałam bez przedziału, wynik ujemny (zero przeciwciał ) bądź dodatni o mianie...
Jest to zatem do wyjaśnienia, możemy zadać pytanie o normy ekspertom na MDC.
Obrazek
Awatar użytkownika
kluska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob 09 sie, 2008 19:48
Lokalizacja: wrocław

Post autor: kluska »

chojny997, jesteś pewien, że we Wrocławiu dr Waszczuk mówiła o zerze? bo wydaje mi się, że mówiła o tym, że nie jest ważny sam spadek przeciwciał, tylko to, żeby były ujemne (czyli w widełkach normy). przecież całkiem zdrowi ludzie nie muszą mieć przeciwciał = zero, po prostu są w normie.
chojny997
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 23 lis, 2008 17:49
Lokalizacja: wrocław

Post autor: chojny997 »

No przecież dawała przykład tam kogos, że w badaniu kontrolnym wyszło 8 i to był sygnał , że jest błąd w diecie.
Dobrze to pamiętam bo akurat byłem bardzo tym zainteresowany
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Po co komu przeciwciała przeciwko gliadynie?

Jaka jest fizjologiczna funkcja przeciwciał Tg i Em?
Ostatnio zmieniony pn 11 maja, 2009 23:53 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ