zespół złego wchłaniania

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
darciak90
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: śr 12 gru, 2007 22:31
Lokalizacja: Warszawa/Częstochowa

Post autor: darciak90 »

jenny1983 pisze:titrant po jakim czasie czujesz poprawę? ja mam 1 zakupy bezglutenowe za sobą, i w sumie o słodyczach to mogę zapomnieć ciasteczka, herbatniki i wafelki żegnajcie.
ja czułam poprawę po paru miesiącach. ok 2.

a przecież są słodycze, ciasteczka, herbatniki i wafelki bezglutenowe :) i jak dla mnie bardzo dobre! Wiadomo, jedne lepiej smakują, drugie gorzej, ale to musisz popróbować i znaleźć te najsmaczniejsze dla siebie. :D
Obrazek
jenny1983
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 02 lip, 2009 19:17
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jenny1983 »

byłam dziś w sklepie z zdrową żywnością faktycznie słodycze można spokojnie kupić, tylko te ceny.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ale w zwykłym sklepie tez da radę coś znaleźć, tylko niestety zwykle trzeba się trochę naszukać, ale: czekolada (najlepiej Goplany), jakieś żelki, rodzynki w czekoladzie, bakalie, lody, niektóre batoniki, galaretki... Nie jest tak źle ;) A jedzenie bg zdecydowanie najekonomiczniej wychodzi przez internet, nawet uwzględniając koszty dostawy, bo np. Organic narzuca takie kosmiczne marże, że naprawdę nie wiem, kto u nich kupuje :galy:
Obrazek
jenny1983
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 02 lip, 2009 19:17
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jenny1983 »

właśnie byłam dziś w organicu i ceny są kosmiczne kupiłam chleb bo gdzie indziej nie mogłam go dostać.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeśli niesłusznie przejdę na dietę bezgluteenową mogę sobie zaszkodzić(nie chodzi mi o diagnozę tylko zdrowie) a co ważniejsze zdrowie dziecka, gdyby byłam w ciąży(bo planujemy)
Jak wiecie lekarz po 1 badaniu krwi wykluczył celiakie, ale stwierdził że diete mogę spróbować.
Mieszkam w gdańsku i wiem że dobry lekarz jest w akademi medycznej( tylko teraz muszę dostać skierowanie do akademi a później czekać na wizytę)
Słyszałam że dr Iwona Marek jest dobrym lekarzem czy ktoś wie czy przyjmuje gdzieś prywatnie?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Przechodząc na dietę bezglutenową, można najwyżej zaszkodzić swojej kieszeni i efektywności wykorzystania czasu (trzeba robić wszystko własnoręcznie). Można sobie pomóc, bo nawet jeśli się nie ma diagnozy, nigdy nie wiadomo, czy honorowo nie należy się do uprzywilejowanego 1% populacji :D. W zbożach glutenowych nie ma niczego, czego brak byłoby w innych pokarmach, a do tego byłoby to niezbędne. Jest za to dużo prostego cukru, a wypieki są na ogół dosładzane. Zbyt dużo cukru jest be tak czy owak :).
jenny1983
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 02 lip, 2009 19:17
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jenny1983 »

titrant dzięki za odpowiedź, właśnie jestem po zakupach w markecie mąż następnym razem już ze mną nie pójdzie :D jak zobaczył że wszystkie etykiety czytam.
Faktycznie dieta droga tak naprawdę co jakiś czas miałam problemy z brzuchem i co dziwne po tym co jest na liście zakazanej. Mam nadzieje że efekty będą szybko widoczne, bo z bólami głowy też się mecze.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Dieta bg nikomu nie powinna zaszkodzić - jest generalnie przyjazna dla organizmu i zdecydowanie mniej śmieciowa. Poza tym wydaje mi się, że oprócz osób, które mają regularną celiakię, jest też całkiem spory odsetek ludzi, którzy są nadwrażliwi na gluten - np. moja mama robiła i gastro, i przeciwciała, wszystko jej wyszło jak u zdrowego nie-celiacznego człowieka, ale ponieważ nie mogła sobie poradzić z różnymi problemami zdrowotnymi, przeszła dla spróbowania na dietę. Jest na niej już rok, jak przypadkiem coś glutenowego zjadła, to od razu wiedziała, ze nie powinna była tego jeść ;)
jenny, jeśli założyć, że jednak gluten ci szkodzi, to powinnaś pobyć na diecie jakiś czas (kilka miesięcy, może rok), zanim zaczniesz się starać o dziecko - organizm musi mieć czas na regenerację.
Obrazek
sylviiia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw 05 mar, 2009 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sylviiia »

Dieta bezglutenowa jest zalecana przy wielu schorzeniach jelit - np. w nieswoistych zapaleniach jelit. Dlatego mozna przyjac ze dieta ta jest przyjacielem naszych jelit:):)
celiakia&Crohn

Sylviiia
ODPOWIEDZ