Powtórne badania...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Sisi, nikt z nas nie jest lekarzem i możemy mówić tylko to, co nam się wydaje....
Jak pamiętam, to u tak małych dzieci (1-3 latka) standardowo nie robi się biopsji, bada się tylko przeciwciała i obserwuje, czy jest poprawa na diecie. U was była i wysoka transglutaminaza, i wyraźna poprawa samopoczucia na diecie. W dodatku w jelitach były już początki nieprawidłowości. Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć do zdiagnozowania celiakii. I już. Może spróbujcie wybrać się z tymi wszystkimi wynikami i wątpliwościami do innego miasta i innego lekarza?
Obrazek
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Dziekuje Wam za odzew.

To ze lekarzem nikt z nas tu nie jest mam swiadomosc, wiem jednak ze na temat celiakii wielu z forumowiczow wie wiecej niz niejeden lekarz...
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Sheep pisze:Jak pamiętam, to u tak małych dzieci (1-3 latka) standardowo nie robi się biopsji, bada się tylko przeciwciała i obserwuje, czy jest poprawa na diecie. U was była i wysoka transglutaminaza, i wyraźna poprawa samopoczucia na diecie. W dodatku w jelitach były już początki nieprawidłowości. Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć do zdiagnozowania celiakii. I już.
Dokładnie tak została zdiagnozowana moja córka. A dietę sobie bardzo chwali ;)
sisi pisze:To ze lekarzem nikt z nas tu nie jest mam swiadomosc, wiem jednak ze na temat celiakii wielu z forumowiczow wie wiecej niz niejeden lekarz...
Z jednej strony bardzo budująca jest świadomość, że w temacie celiakii wiemy wiele więcej niż nie jeden specjalista. Z drugiej jednak budzi to równocześnie frustrację, że wiesz, ale możesz pomóc w niewielkim zakresie. Lekarze mają uprawnienia do leczenia innych osób, biorą za to odpowiedzialność (sic!), ale mają też ogólną wiedzę medyczną jednak wiele szerszą niż forumowicze: mogą zauważyć jakiś szczegół, który nam umknie, a może okazać się ważny.
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Wczoraj wróciłysmy z Martą ze szpitala.
Poza wieloma innymi badaniami nie obyło się też bez kolejnej biopsji i badania przeciwciał.
Obiecałam sobie że to już ostatnie takie badanie!!
Mam nadzieje że wyniki na które poczekamy sobie ok.2tyg, dadza nam już ostateczną diagnozę.
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Narazie po gastroskopii wiem już że córka ma helicobacter pyroli (+++) i zapalenie błony śluzowej żołądka.
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Moja Marta nie ma celiakii :)
Biopsja wykonana 15msc po poprzedniej, nie potwierdzila zaniku kosmkow.
Potwierdzila sie jednak diagnoza zespolu Sandifera i zakazenia helikobakter.
Zapalenie zoladka, dwunastnicy i przelyku z licznymi nadzerkami.

[/list]
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
ODPOWIEDZ