Leki i witaminy w diecie bezglutenowej

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Leki i witaminy w diecie bezglutenowej

Post autor: krystna »

Mój 15-letni syn od 3 miesięcy jest na diecie bezglutenowej. W tym czasie ciężko zachorował (miał bardzo wysoką gorączkę) :frown: .
Lekarz był nieco bezradny. W końcu przepisał antybiotyk podawany dożylnie. Proszę o listę leków (np. przy zwykłym przeziębieniu) i witamin jakie mogłabym dać mojemu synowi.

Pozdrawiam wszystkich
Krys
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

W tym wątku znajdziesz wykaz leków bezglutenowych.

viewtopic.php?t=54

Miłej lektury :!:
Ostatnio zmieniony śr 05 kwie, 2006 11:34 przez Beata Bylina, łącznie zmieniany 1 raz.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Ostatnio w aptece kupiłam witaminy Multi-tabs Active Żeń-szeń + witaminy i minerały produkowane przez firmę Ferrosan, w których podany jest dokładny skład wypełniaczy i zaznaczone jest, że nie zawiera glutenu.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Apropos leków, moim zdaniem każda apteka powinna mieć na stanie listę leków bezglutenowych. Na tym chyba polega praca aptekarzy, aby poradzić, jaki lek jest odpowiedni danemu pacjentowi z danym schorzeniem.
Dziś zaszłam do Apteki po Monovitan C, o którym wiem że nie zawiera glutenu. Niestety nie było, pani zaproponowała mi inną witaminę C, innego producenta. Sprawdziłam skład, nie było nic podejrzanego, ale nie kupiłam jej, ponieważ nie mam tak na prawdę pewności- pomyślałam: znowu mam eksperymentować na swoim organizmie? Zwalczyłam pokusę :lol: i poszłam do innej apteki po pewny lek. Gyby tamta pani miała listę leków, to może dałabym jej zarobić, a nie innej aptece..
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Mam prośbę dotyczącą leków i leczenia objawów - doraźnego.

za miesiąc mam ślub, dieta jak na razie (2-gi miesiąc) nie przynosi wyraźnej poprawy i nadal mam dość częste biegunki, bóle brzucha, wdęcia i skórcze jelit. Do tego stress i nerwy - bardzo się boję, żeby te dolegliwości nie zepsuły mi tego pięknego dnia.

Proszę, poradźcie jakie leki mogę zażyć, aby mieć 100% pewnośc, że biegunka sie nie pojawi!! (do tej pory brałam doraźnie laremid albo stoperan - ale nie zawsze hamują biegunke, a dodatkowo brzuch jest po nich wzdęty i bardzo wrażliwy nawet na dotyk)
Jest miłość wariatka egoistka gapa
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Można spróbować Smectę. Bardzo dobry środek na biegunkę. Często go używam,chociaż nie choruję na celiakię. Co trzy miesiące lub więcej coś zaszkodzi,ale SMECTA jest niezawodna. I daję ją córce ,która ma kłopoty spowodowane tą chorobą i pomaga.Polecam to Pani . Dorota mama Ani.
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Niestety, smecta tez nie zawsze dziala ](*,) ](*,)
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
little-angel
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: pn 26 gru, 2005 22:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little-angel »

Ana w aptece są tabletki na biegunkę... nie wiemc zy są begzlutenowe ale napewno farmaceutka Ci doradzi :)
Welcome to Broken Hearted Airways. Thank you for crashing and burning with us today.
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Ana pisze: Proszę, poradźcie jakie leki mogę zażyć, aby mieć 100% pewnośc, że biegunka sie nie pojawi!! (do tej pory brałam doraźnie laremid albo stoperan - ale nie zawsze hamują biegunke, a dodatkowo brzuch jest po nich wzdęty i bardzo wrażliwy nawet na dotyk)
Laremid, stoperan i loperamid to te same leki, tylko nazwą się różnią, prawda?
little-angel pisze:Ana w aptece są tabletki na biegunkę... nie wiemc zy są begzlutenowe ale napewno farmaceutka Ci doradzi :)
Oj, obawiam się że czegoś o wiele śilniejszego niż loperamid raczej już dostać nie można :(
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ola* pisze:Laremid, stoperan i loperamid to te same leki, tylko nazwą się różnią, prawda?
We wszystkich substancją aktywną jest chlorowodorek loperamidu. Natomiast różnią się producentem i być może substancjami dodatkowymi. Znalazłam w googlach, że laremid zawiera laktozę. Może tu jest problem? (choćby częściowo?). Co do Smecty, to ma inny mechanizm działania niż Loperamid (Smecta wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, zwiększa wytrzymałość warstwy śluzu pokrywającego błonę śluzową na czynniki drażniące i chroni przewód pokarmowy. Zaś Loperamid zmniejsza czas pasażu przez jelito czyli zwalnia perystaltykę). Leki typu Loperamid są wykorzystywane w przypadku biegunek związanych z chorobami zapalnymi jelit (np. choroba Crohna, colitis ulcerosa), o takim zastosowaniu Smecty nie słyszałam. I faktycznie - silniejszych leków p.biegunkowych niż wszystkie wymienione raczej nie dostaniesz... A może spróbuj leczenia dietetycznego - duża micha ryżu codziennie przez kilka dni? :roll: Do tego ryżowy "styropian", mniej płynów... a jeśli nie wykluczyłaś z diety prod. mlecznych, to jeszcze spróbuj na jakiś czas zapomnieć o wszystkim co z krową związane. Może pomoże?
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Na mnie zawsze lepiej działa Enterol niż Smecta. Jak miałam biegunkę/zatwardzenie to lekarz zapisał mi Debridat (tylko na receptę) to lek inteligentny, tak mi lekarz wytłumaczył, działa na tak dwa skrajne problemy. Przetestowałam i w jednym i drugim przypadku :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ja w okresie mojej choroby stosowałam taninę (obecnie Taninal) z bardzo dobrym skutkiem. Jest też mocny lek na S... na receptę - niech lekarz Ci go przepisze.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Agniesia pisze:Na mnie zawsze lepiej działa Enterol niż Smecta
Tak, tylko że Enterol to probiotyk, o ile się nie mylę zawiera liofilizowane Sacharomyces boulardii. Debridat to dobry pomysł o ile mamy w przypadku Any do czynienia z IBS czyli zespołem jelita nadwrażliwego. A tego problemu ona obawiam się nie rozwikła bez wizyty u (dobrego) lekarza. Koncepcja IBS wydaje mi się do rozważenia, w końcu nie wyklucza to przecież istnienia celiakii, na którą się Ana diagnozuje... Tak czy inaczej domowymi sposobami, czyli Smectą i ryżem w uderzeniowej dawce, możemy tylko pomóc doraźnie, objawowo. A wydaje mi się, że warto byłoby podrążyć dalej, i leczyć nie skutek (biegunki) ale przyczynę. Na dłuższą metę takie postępowanie jest skuteczniejsze... :wink:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Zdecydowanie nie zamierzam poprzestawać na lekach i diecie ryżowej i będę się dalej diagnozować. Potrzebuję po prostu czegoś, dzięki czemu w dniu slubu nie będę myśleć o toalecie przez większość czasu ](*,)

Wczoraj dostałam badania tarczycy - wyniki są książkowe wręcz. Dałam "materiał" do badania lamblii...szukam dobrego gastrologa, bo mój stwiwrdzil, że jeśli to nie lamblie to on się poddaje i na tym kończy się jego diagnostyka...

Tylko co ja mam z tym zrobić?
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

Ja zaraz po badaniach (jak jeszcze nie waiadomo było czy to celiakia) miałam przypisany Loperamid (między innymi). Efekt był taki że musiałam go odstawić z powodu próblemów z wypróżneiniem. Uważam że jest dobry :)
ODPOWIEDZ