Podejrzenie choroby trzewnej

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
konradk188
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 09 paź, 2007 23:41
Lokalizacja: Suwałki

Podejrzenie choroby trzewnej

Post autor: konradk188 »

A więc zaczęło się tak że od końca maja mam takie objawy jak burczenie w brzuchu i przełyku (dość głośne), wzdęcia, bardzo częste puste odbijanie, czasami trudności w przełykaniu. Wszystko wskazywało, że mam refluks, ale gastroskopia nic nie wykazała. Z wycinków wyszło, że mam niektóre kosmki skrócone oraz naciek zapalny od średniego po obfity i na wyniku mam napisane podejrzenie choroby trzewnej. Kilka lat temu leczyłem się na alergie pokarmową, ale wszystko przeszło i objawy były inne. Teraz mam 19 lat i jestem strasznie chudy przy wzroście 177cm około 50kg, jeszcze kilka miesięcy temu ważyłem 55kg.
Czekam na wyniki z krwi potwierdzające czy to celiaklia, ale jakoś nie chce mi się wierzyć że to ta choroba.
Proszę o opinie ekspertów, co sądzą o wynikach i objawach.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Niestety nie ma tu żadnych ekspertów. A my inni chorzy tez możemy tylko czekać na wyniki badań.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
konradk188
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 09 paź, 2007 23:41
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: konradk188 »

Chodziło mi raczej o takich ekspertów w znaczeniu, że ktoś już przechodzi tą chorobę i zna swoje objawy i wyniki.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

konradk188 pisze:Czekam na wyniki z krwi potwierdzające czy to celiakia, ale jakoś nie chce mi się wierzyć że to ta choroba.
Możliwe, dlaczego nie? Celiakia może ujawnić się w każdym wieku. Ale nic nie napisałeś o stopniu zaniku kosmków - przy celiakii jest tak, że to wynik biopsji jest uznawany za ostateczny dowód za lub przeciw istnienia choroby. Zaś przeciwciała mogą, ale nie muszą jej potwierdzić. Zdarzają się wypadki (i to dość częste wśród dorosłych), że przeciwciał we krwi nie ma mimo aktywnej choroby. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, radziłabym konsultację u innego lekarza niż dotychczas.
Magdalaena pisze:A my inni chorzy tez możemy tylko czekać na wyniki badań.
Ale wzajemna życzliwość jeszcze nikogo nie zabiła.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Witaj,
konradk188 pisze:Z wycinków wyszło, że mam niektóre kosmki skrócone oraz naciek zapalny od średniego po obfity i na wyniku mam napisane podejrzenie choroby trzewnej.
A czy podano stopień zaniku kosmków, np. w skali Marsha? Właśnie zobaczyłam że Kabran też o tym napisała. U mnie też wszystko wskazywało że to refluks, i refluks był, ale objawy po leczeniu refluksu nadal nie ustępowały.
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

W kazdym razie na pewno stosunek wagi do wzroztu nie jest u Ciebie normalny...musi byc jakas przyczyna takiego wychudzenia. Tak jak napisaly dziewczyny o diagnozie celiakii przesadza biopsja a nie przeciwciala, choc warto miec i ten wynik w komplecie. Objawy moga byc najrozniejsze, a juz chocby ta waga powinna sklaniac do myslenia.
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Witaj! Jak powiedział mi mój lekarz gastroenterolog, który w lipcu zdiagnozował celiakię - to wynik z badania bioptatów jest potwierdzeniem celiaki, a wynik z badania krwi jest tylko kropką nad "i". Mogę Ci tylko doradzić tak jak dziewczyny - poczekaj na te wyniki krwi i skonsultuj się z innym lekarzem. Trzymam kciuki
misia200
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 10 lis, 2007 18:15
Lokalizacja: Radziejów

Post autor: misia200 »

Ja od jakiegoś czasu mam objawy celiakii. Bardzo boli mnie brzuch po produktach które zawierają gluten. Zachamował mi się wzrost. Coraz mniej jem i wydaje mi się że tracę na wadze. Co w takiej sytuacji mam zrobić? :/
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

pozytywnieinna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 14 lis, 2007 16:08
Lokalizacja: knurów

Post autor: pozytywnieinna »

w moim przypadku objawy był takie same schudłam 10 kilo, straszy ból brzucha te burczenia, zaparcia, obawy się potwierdziły i mam celiakie. Mówiąc szczerze w tym jedzeniu jeszcze się nie łapie, a wykryli mi ją 2 miesiące temu. Myślę, że w Twoim przypadku może być podobnie. Chociaż życzę Ci żeby nie ;) pozdrawiam.
Magnoliah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 gru, 2010 01:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Magnoliah »

u mnie też te burczenia, zaparcia, wzdęcia, od 2 miesięcy miałam biegunki. Miałam takie momenty, że nie trawiłam mleka (prztykało mi i burczało po nim w brzuchu, ale co dziwne tylko po łaciatym UHT) i po kiedyś natychmiastowe ganianie po bułeczkach z dynią - co ja wtedy skojarzyłam z dynią niestety :D i zamierzałam wybrać się do alergologa.
No i anemia sidoropeniczna od 20 lat. Dowiedziałam się o celiakii 3 tyg temu, po zrobieniu testów P/c anty -tTG IgA ;( i mam nadzieję że wiecej objawów nie będzie, niż te dotychczasowe.. <mmm>

//proszę używać zwykłego czarnego koloru przy pisaniu postów
Ostatnio zmieniony śr 05 sty, 2011 15:52 przez Magnoliah, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ