gastroskopia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

z tego co wiem, gastroskopia (przepraszam że będe mówić prymitywnym i nie-medycznym językiem) to włożenie rurki do okolic dwunastnicy, i pobranie wycinka... A biopsje wykonuje się przy uzyciu długiej, w miare grubej igły, nakłówa się skóre i pobiera się w ten sposób wycinek.

Obrazek
biopsja
Awatar użytkownika
silverka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 111
Rejestracja: czw 13 kwie, 2006 22:52
Lokalizacja: Szaflary

Post autor: silverka »

Biopsję jelita wykonuje się przy gastroskopii, a biopsja skóry to co innego.
Na diecie od 19.01.2006. Prowokacja od 1.02.2007.
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Gastroskopia niekoniecznie musi się łączyć z pobraniem wycinka. Gastroskopia to włożenie rurki, a przez nia kamery do obejżenia ''flaczków". A biopsja to mówiąc potocznie pobranie wycinka. Ale myślę, że w przypadku gosiuuunii to była gastroskopia z biopsją. Mój synek też miał taki zabieg i właśnie na podstawie biopsji oraz badania z krwi miał zdiagnozowaną celiakię.
Na diecie od 15.03.2011
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

Aha... przepraszam za pomyłke... ale byłam pewna że to dwie różne rzeczy... :zdziw:
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

To ja zacytuję coś na temat diagnozy:
Odkrycie w latach 70 specyficznych przeciwciał (5 rodzaji), będących markerami serologicznymi tej choroby pozwoliło na zmianę diagnostyki na mniej inwazyjną. Obecnie do rozpoznania celiakii nie zawsze konieczne jest wykonanie trzech biopsji jelita. Kryteria ESPGAN z 1989 roku rozpoznania celiakii to:
  • •wykazanie kliniczne zespołu złego wchłaniania i zaniku kosmków z naciekiem limfocytarnym w biopsji jelita
    •obecność przynajmniej dwu rodzajów przeciwciał, zwłaszcza przeciwretikulinowych ARA i przeciw endomysium IgAEmA, u chorego, który spożywa gluten.
    •ustąpienie objawów klinicznych po stosowaniu diety bezglutenowej
W przypadku gdy wyniki nie są jednoznaczne konieczne jest wykonanie trzech biopsji jelita łączenie z prowokacją glutenem
Czyli aby mieć pewność, że mamy do czynienia z celiakią wykonujemy to co powyżej
Awatar użytkownika
Młoda_17
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 20:55
Lokalizacja: Świebodzice

Post autor: Młoda_17 »

Ja tam zawsze miałam najpierw robioną gastroskopie:))I już się do tego przyzwyczaiłam:):)Za pierwszym razem miałam osobno gastroskopie,dopiero potem biopsję,a jak byłam 2 lata temu na wyniku to już miałam gastroskopie połączoną z biopsją:)) Tak więc mi się wydaje że gastroskopia jest potrzebna:)Nie martw się nie jest taka straszna:)
Awatar użytkownika
lucka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pt 27 sie, 2004 17:29
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: lucka »

Przeczytałam dziś jakiś artykuł na temat diagnostyki celiaki w internecie ( nie pamiętam już strony) . I potwierdził on to, o czym już wcześniej myślałam, tzn.,że wynik z biopsji nie do końca jest wiarygodny. Dopiero pobranie 4 do 8 wycinków z kilku różnych miejsc daje 100% pewność. Być może jest to odpowiedź dla tych, którzy pomimo dodatnich przeciwciał wynik z biopsji mieli OK. <mmm> <mmm>
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Młoda_17
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 20:55
Lokalizacja: Świebodzice

Post autor: Młoda_17 »

gastroskopia sprawdza przełyk,żołądek....więc na pewno jest potrzebna:)
Awatar użytkownika
lucka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pt 27 sie, 2004 17:29
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: lucka »

Gastroskopia, na pewno sprawdza stan przełyku i żołądka, ale mi chodzi o wiarygodność wyniku badania patomorfologicznego bioptatu jelita cienkiego , albo potocznie mówiąc biopsji w kierunku celiakii.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

gastroskopia jest do dwunastnicy. Ja miałam do końcowego odcinka dwunastnicy... prawie do jelita cienkiego...
Magnoliah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 gru, 2010 01:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Magnoliah »

Pomocy :/
O celiakii dowiedziałam się 3 tygodnie temu, niby przypadkiem. Od ponad 20 lat leczę się z nawracającej dużej anemii, z niedoboru żelaza – tak dotąd twierdzili hematolodzy.
Od początku listopada miałam co dzień biegunki. Zaczęło się od dziwnego bólu między żebrami. Teraz przypadkowo, na kontroli u specjalisty chorób zakaźnych, po zrobieniu badań wyszło, że to choroba trzewna – świadczy o tym wynik przeciwciał anty-tTG IgA >200 RU/ml. Teraz po diagnozie i odstawieniu na kilka dni na próbę produktów glutenowych, o których wiem – przeszło mi. Staram się przez wzgląd na badanie nie odstawiać ich całkowicie.
Już po trochu zaczęłam odstawiać gluten, czeka mnie jeszcze gastroskopia za niecałe dwa tygodnie. Lekarz gastroenterolog kazał mi już przejść na dietę bezglutenową – w związku z tym mam pytanie - Czy rzeczywiście dieta bezglutenowa może zafałszować wyniki gastroskopii? Czy to przed badaniami krwi było bardziej potrzebne? Diagnoza nie pozostawia chyba wątpliwości? Lekarz powiedział że kosmki odnawiają się bardzo powoli, a lepiej żebym już zaczęła ja stosować, żeby poczuć się lepiej.
Mam nadzieję że po diecie przejdą inne objawy, mam m.in. stany depresyjne no i to uciążliwe burczenie w żołądku, wzdęcia:(
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Magnoliah pisze:Już po trochu zaczęłam odstawiać gluten, czeka mnie jeszcze gastroskopia za niecałe dwa tygodnie. Lekarz gastroenterolog kazał mi już przejść na dietę bezglutenową – w związku z tym mam pytanie - Czy rzeczywiście dieta bezglutenowa może zafałszować wyniki gastroskopii? Czy to przed badaniami krwi było bardziej potrzebne? Diagnoza nie pozostawia chyba wątpliwości? Lekarz powiedział że kosmki odnawiają się bardzo powoli, a lepiej żebym już zaczęła ja stosować, żeby poczuć się lepiej.
Mam nadzieję że po diecie przejdą inne objawy, mam m.in. stany depresyjne no i to uciążliwe burczenie w żołądku, wzdęcia:(
Przyjęte stanowisko jest takie, że najlepiej po pełnej diagnozie wprowadzać taką 100-procentową dietę bez glutenu ( wiadomo , jeśli okaże się, że będzie konieczna), gdyż wyniki z takich badań będą prawdziwsze, nie wprowadzające w błąd. Oczywiście, tak jak ten lekarz powiedział, iż możesz zacząć wprowadzać na razie tylko elementy dietki, z tym, że tylko elementy, "na chwilę" przed badaniem, a tak zostając jeszcze na dniach przy tym normalnym (a więc glutenowym) jedzeniu.

http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=67
Ostatnio zmieniony wt 04 sty, 2011 19:31 przez Tomkus, łącznie zmieniany 1 raz.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Magnoliah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 gru, 2010 01:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Magnoliah »

Mój wywiad wykazał że dobrych lekarzy w moim mieście nie ma.. Ale poszłam bo szybko załapałam się na wizytę. Z dużym dystansem, zwłaszcza że tyle lat leczyłam się u dobrego (bo jedynego) hematologa w mieście. Mam ograniczone zaufanie do lekarzy więc. jedynie może do tej, która zdiagnozowała celiakię - specjalisty chorób zakaźnych.

Zapisałam się do lekarza w Warszawie z ubezpieczenia prywatnego, jednak może pójść do niej z wynikami gastro w łapce.. żeby nie latać w koło Macieju - podejrzewam że nic innego nie da mi jak ta kobita, czyli gastroskopię z wycinkami z dwunastnicy. Czy mam specjalnie o biopsję prosić?

Do zalecenia stosowania diety bezglutenowej podchodzę jak pies do jeża. Argument za to jest żeby poczuć się lepiej, bo ostatnio nawet mi się jeść nie chce i jestem uwrażliwiona na każde drgniecie w żołądku, dosłownie czuję jak się trawi :D w tej chwili chyba do tego sie ograniczają te dolegliwości + mdłości, puszy mnie - co na takim chudzielcu jak ja wygląda zabawnie:D
Odstawiłam chleb, kotlety obtaczane, staram się jeść gluten w ilościach minimalnych.

Innymi słowy - wytrzymam jeszcze :okulary:

Dziękuję pięknie:)
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Magnoliah pisze: Zapisałam się do lekarza w Warszawie z ubezpieczenia prywatnego, jednak może pójść do niej z wynikami gastro w łapce.. żeby nie latać w koło Macieju - podejrzewam że nic innego nie da mi jak ta kobita, czyli gastroskopię z wycinkami z dwunastnicy. Czy mam specjalnie o biopsję prosić?
Biopsja to jest właśnie pobranie wycinków z dwunastnicy i obejrzenie ich potem pod mikroskopem, żeby ocenić stan kosmków.
Obrazek
Magnoliah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 gru, 2010 01:36
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Magnoliah »

aha:)
Zaczęłąm sie już gubić w tych wszystkich pojęciach:)
zapisali mnie najpierw na kolonoskopię (bo prosiłam po prostu o biopsję jelita) :)
gubię się w medycynie, chyba nigdy nie byłam w tym mocna, umysł matematyczny.
ODPOWIEDZ