Pomocy...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Zgadza się, powinieneś zrobić gastroskopię tak, czy siak :) Przeciwciała mogą się nie pojawić, a zanik kosmków tak, wtedy trzeba rozważyć znów różne opcje.
Czy ta gastroskopia ma być tylko w celu pobrania wycinków z jelita? Nie znam się dobrze na diagnostyce, ale może jak już robisz to badanie, to sprawdzić tym endoskopem co się da. Może jakieś wrzody albo inne schorzenia?
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Zgadzam się Rafałem- gastroskopia to podstawa, którą koniecznie trzeba wykonać.
Jak nie zajrzy się do środka to nikt ci nie powie- co tam masz w środku.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Przeciwciała są równie podstawowe, choć bardziej szczegółowe niż gastroskopia. Jeżeli to nie nietolerancja glutenu, to same przeciwciała nie wykażą zniszczeń.
Ostatnio zmieniony sob 29 sty, 2011 18:17 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
elmo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz 02 sty, 2011 09:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: elmo »

Widziałem filmik na yt (niepotrzebnie zresztą) jak jest wykonywana gastroskopia. I powiem krótko... :zdziw:

Nie wygląda to mało inwazyjne, nie wiem ale pewnie jest też nieźle bolesne.
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Czy gastroskopia jest bolesna??? Raczej nieprzyjemna, zwłaszcza odruch wymiotny jest trochę krępujący. Poza tym chyba dużo zależy od umiejęności lekarza.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

???
Nie było to zbyt rozsądne, naprawdę… Powiem z własnego doświadczenia (zresztą na forum już wiele osób o tym pisało), że badanie nie należy do przyjemnych, ale nie ma nic wspólnego np. z rwaniem zęba bez znieczulenia, to zupełnie coś innego.
Gastroskopia jest nieprzyjemna, trzeba w zasadzie zrobić tylko dwie rzeczy: opanować odruch wymiotny i o d d y c h a ć. Myśl o tym, że robisz to dla siebie, dla swojego zdrowia, a nie oglądaj filmików na YT, no proszę Cię...
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

tomaszswiatek pisze:Nie wiem, ale zastanawiam się, czy wrażliwość na orzechy, czy coś innego, może mieć grupa krwi... To pewnie mylne stwierdzenie...
Zapewne trzeba by zagłębiać się w ten temat.
Zrobiłam sobie badania na alergię pokarmową (44 produkty) i jak na ironię nam silną alergię na orzechy laskowe, nieco mniejszą na migdały i orzechy ziemne :( Widać kiepska była moja wiedza z zakresu objawów alergii na orzechy.
Grupa krwi pewnie nie ma tu znaczenia. Mam książkę P. J. D'Adamo "Grupa krwi A. Podręczna lista pokarmów..." Wg tego orzechy są dla mojej grupy krwi wskazane (gdyż wg koncepcji diety zgodnej z grupą krwi nie powinnam jeść mięsa), bo są bogatym źródłem białka. I tak wysoce wskazane jest np siemię lniane i orzechy ziemne - na jedno i drugie mam alergię. Obojętne są: mak, nasiona słonecznika, orzechy laskowe, migdały - na wszystkie również mam alergię. A niewskazane są pistacje - jedyne, które wg testów alergicznych mogę... Książeczkę tą kupiłam przypadkiem za parę złotych, byłam po prostu ciekawa. Jak widać niewiele to ma wspólnego z życiem ;) bynajmniej w moim przypadku.
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Uczulić można się na wszystko. Te testy były na alergie IgE zależne, czy na alergie IgG zależne? Alergię IgG zależną, jeśli symptomy występują z opóźnieniem, trudno związać z konkretnym produktem na podstawie introspekcji. Choć często się da.

Co do diety Adamo zależnej od grupy krwi, to ma ona takie poparcie w badaniach, jak dieta kapuściana czy dieta kaszowa ;). Obecność bądź brak jednego antygenu na czerwonych krwinkach, to zbyt mało, żeby tylko na tej podstawie budować olbrzymi system żywieniowy :).
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

A ja pytam jeszcze raz.
Czy przy ujemnych wynikach z transglutaminazy w obu klasach, warto zrobić jeszcze endomysium? Czy wystarczy gastroskopia?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Warto.

http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=67

A jeśli nie ma też przeciw endomyzjum i kosmki w porządku zostaje ImuPro bądź dieta eliminacyjna, żeby sprawdzić, czy nie czuje się na niej lepiej.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nie wiem po co, skoro przeciwciała przeciw transglutaminazie są najbardziej czułe, najbardziej swoiste i ich wynik jest podawany w konkretnej wartości liczbowej. Przeciw endomysium są mniej swoiste i oceniane wzrokowo przez laboranta. Wystarczy, że go oko zaswędzi podczas oceny i już wynik będzie inny ;)
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Rafal_tata pisze:Nie wiem po co, skoro przeciwciała przeciw transglutaminazie są najbardziej czułe, najbardziej swoiste i ich wynik jest podawany w konkretnej wartości liczbowej. Przeciw endomysium są mniej swoiste i oceniane wzrokowo przez laboranta. Wystarczy, że go oko zaswędzi podczas oceny i już wynik będzie inny ;)
Zależy gdzie. Np. w Diagnostyce pytałem i przeciwciała przeciw tranglutaminazie również są podawane binarnie (są/nie) - przynajmniej jakiś rok temu.

Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia#Diagnostyka ) podaje taką samą czułość endomysium i transglutaminazy. Tak czy owak wg powyższego pozostaje 19% na wyniki fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne. Jest miejsce, żeby wyniki prawdziwie dodatnie nie we wszystkich przypadkach pokrywały się w obu testach.
Ostatnio zmieniony pt 01 kwie, 2011 22:53 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

titrant pisze:Uczulić można się na wszystko. Te testy były na alergie IgE zależne, czy na alergie IgG zależne? Alergię IgG zależną, jeśli symptomy występują z opóźnieniem, trudno związać z konkretnym produktem na podstawie introspekcji. Choć często się da.

Co do diety Adamo zależnej od grupy krwi, to ma ona takie poparcie w badaniach, jak dieta kapuściana czy dieta kaszowa ;). Obecność bądź brak jednego antygenu na czerwonych krwinkach, to zbyt mało, żeby tylko na tej podstawie budować olbrzymi system żywieniowy :).
Tak, sama jestem przypadkiem że uczulić można się prawie na wszystko :( Badania miałam na alergię pokarmową typu III IgG zależną. Był to test ImuPro wykonany w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu.
W moim przypadku ciężko by było samemu wykryć alergię typu III. Przy choćby nietolerancji laktozy czy glutenu trudno by mi było stwierdzić, czy coś jeszcze (przede wszystkim co) miało wpływ na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
ODPOWIEDZ