Jak długo stosować prowokację przed badaniami?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Punee
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt 26 lip, 2005 17:15
Lokalizacja: Zabrze

Jak długo stosować prowokację przed badaniami?

Post autor: Punee »

Hej! Jak widać jestem tu nowa :oops:
Mam 29 lat i od ponad roku z powodu alergii pokarmowej prawie (pomijając chwile słabości potem odchorowywane) nie jem glutenu. Ale między innymi dzięki Waszym namowom, dojrzałam do decyzji, że trzeba zabrać się do działania i zrobić badania. I tu pytanie: jak długo powinnam być na diecie glutenowej aby wyniki okazały się wiarygodne? Na pewno długość prowokacji glutenem jest sprawą indywidualną (w artykułach pojawia się: 1-24 miesięcy!) ale może coś poradzicie?! Dzięki :P
Pozdrawiam Wszystkich :)
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Im dłużej ,tym lepiej :!:
Minimum trzy miesiace.
Moje dziecko jest w trakcie prowokacji.Badania będą po pół roku konsumowania glutenu,tzn. w październiku.

Dlaczego nie zrobiłaś badań przed włączeniem diety bg? :evil:
Bardzo nierozsądnie :!:

Trzymaj się i działaj :!: :!: :!:
Właściwa diagnoza to podstawa każdego leczenia.

Pozdrawiam Beata :P
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

To fragment materiałów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii ,Hepatologii i Żywienia Dzieci

"Postępowanie w przypadkach nietypowych
1. Postępowanie z pacjentem u którego uprzednio rozpoznano celiakię w oparciu o niepełne dziś obowiązujące kryteria (bez badań serologicznych). Przykład pacjenta u którego rozpoznano celiakię na podstawie trzech biopsji bez oznaczenia markerów serologicznych. Aktualnie stosuje On dietę. W tym przypadku należy skontrolować przestrzeganie diety testem (EMA – IgAEmA w obu klasach lub przy prawidłowym poziomie IgA tylko w klasie IgA) testem tTG w klasie IgA o ile poziom IgA jest prawidłowy. Po stwierdzeniu przestrzegania diety u pacjenta po okresie dojrzewania 18-20 lat należy zlecić reprowokację glutenem 6-12 m pod kontrolą kliniczną i serologiczną. O ile przeciwciała zostaną stwierdzone należy zlecić dietę bezglutenową na stałe. Pacjenta należy kontrolować co 12 miesięcy przez całe życie.

2. Pacjent miał wprowadzoną dietę bezglutenową bez badań. Przestrzega diety. Po co najmniej 2 letnim okresie diety należy skontrolować jej przestrzeganie diety testem EMA – IgAEmA w obu klasach lub testem tTG w obu klasach. O ile pacjent przestrzega diety zastosować 6- m prowokację – oznaczyć przeciwciała i w wypadku ich obecności wykonać biopsję jelita cienkiego. O ile po 6 miesiącach nie pojawia się przeciwciała należy zastosować dietę z glutenem nadwymiarową. Oznaczyć ponownie przeciwciała, w przypadku ich obecność wykonać biopsję. Potwierdzeniem celiakii jest zanik kosmków błony śluzowej jelita cienkiego i obecność przeciwciał w obu klasach.

3. Pacjent stosował dietę bezglutenową po stwierdzeniu zaniku błony śluzowej jelita. Był na diecie bezglutenowej a następnie sam włączył do diety gluten. Przedłużyć stosowanie glutenu do 12 m w zależności od objawów klinicznych oznaczyć przeciwciała IgAEmA w obu klasach lub tTG. O ile przeciwciała okażą się obecne wykonać biopsję jelita cienkiego i oznaczyć ponownie drugie przeciwciała. Zanik kosmków i obecność przeciwciał dwu rodzajów potwierdzi celiakię.

4. U pacjenta występują jedynie przeciwciała EMA, AGA, ARA lub tTG. Klinicznie ani morfologicznie nie stwierdza się zmian. Pacjent powinien być kontrolowany co 12 miesięcy. Wystąpienie jakichkolwiek objawów jest podstawą do rozszerzenia diagnostyki.

5. U pacjenta nie stwierdza się immunoglobuliny IgA. Należy wykonać oznaczenie przeciwciał EMA, ARA, AGA i tTG w klasie IgG. W razie ich stwierdzenia wykonać biopsję jelitową."

Pozdrawiam
Beata :P
ODPOWIEDZ