wpadka glutenowa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

Zaczerpnięte:
http://www.sfd.pl/Marynata_SPHINX-t466672.html

"mysle ze wiekszosc z nas jadla shorme w restauracji sphinks i mysle tez ze nie tylko mi ona smakowala. wiec postanowilem wyciegnac ten ich przepis na doprawienie miesa. mysle ze bedzie to mile urozmaicenie dla codziennego kurczaka na ktorego czasem juz nie mozemy patrzec. typ nie chcial dac ale jakos go tak ladnie poprosilem ze dal


przepis jest na 30kg piersi z kury bo tam tak robia wiec trzeba sobie podzielic na swoja porcje.

filet z kurczaka 30kg
koncentrat pomidorowy 300g
maga w plynie 130ml
olej 1L
suszona natka pietruszki 30g
przyprawa kamis do gyrosa 250g
curry 30g
papryka ostra40g
papryka slodka 80g
pieprz bialy mielony 30g
pieprz czarny mielony 30g
czosnek granulowany 70g

przyprawy pomieszac a nast dodac cienko pokrojone cycki i odstawic do zamarynowania 30-60min"


sprawdziłam przyprawę:
http://www.kamis.pl/index.php/content/view/258/517/
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Gigi_26 a co z magą w płynie? O ile dobrze sprawdziłam to ma glutaminian sodu - chyba że jest jakaś, którą możemy?
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

Glutaminianu nie możemy. Jest on robiony dwoma metodami:
- na bazie pszenicy
- przez baketrie jakies tam ...
Nigdzie nie ma nigdy informacji, jaką metodą jest zrobiony ten w produkcie... Z pszenicy czy syntetyczny?
Ja nie jem :)
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

Mazia: tak jak PUMA napisała, maggi zawiera glutaminian, poza tym curry jest mieszanką przypraw, gdzie w składzie jest między innymi kurkuma i anyż, które również często uczulają....
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Glutaminian z pszenicy jest pociętym enzymatycznie glutenem zapewne. A z czego robią go bakterie? Z cukru czy też po prostu tną białka pożywki, np. mąki?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Tu jest wiadomość od użytkownika "pancerny48" na temat glutaminianu sodu: viewtopic.php?p=18963#18963
I prosiłbym aby nie rozmawiać już więcej na temat glutaminianu, ewentualnie zamykamy wątek.
Awatar użytkownika
misia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: ndz 03 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków

Post autor: misia »

Magdalaena pisze:
misia pisze:Nigdy nie jadam w Sphinxie.
A jaką knajpę polecasz ?
ja w Krakowie ostatnio chodzę do Manzany na Kazimierzu, są bardzo dobrze zorientowani na dietę, używają kukurydzianych "czystych" tortilii i dają rabat na bezglutenowe dania hehe, a poza tym tamtrejsza atmosfera nie jest tak "sztywna" jak w Pod Baranem :) a szkoda, bo Pod Baranem z kolei podają bardzo pyszne pierogi!

Kiedyś jadałam w Pod Wawelem ale od jakiegoś czasu źle się czuję po jedzeniu tam więc zrezygnowałam. Jeśli jestem na mieście to na szybko pozostają jedynie frytki z McDonalda i sałatka z sosem cesarskim (bezglutenowy), a na słodko babeczka w CupCake'u w okolicach Karmelickiej ;) i tak sobie człowiek musi radzić.
SNCF
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: pt 01 paź, 2010 19:06
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: SNCF »

Odnawiam temat

Jakie powinny być objawy i co w jakim czasie dziać się
jeśli ktoś ma prawdopodobnie celiakię, był dotychczas ponad pół roku na diecie B/G
i zacznie jeść gluten?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt 22 mar, 2011 19:21 przez SNCF, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Optymalnie byłoby, gdyby po pół roku się "wyrosło" i nie było żadnych objawów. A jakie będą? Mogą być bardzo różnorodne i wystąpić w różnym czasie. Zależy od człowieka. W zasadzie zapewne może to być dowolny dyskomfort, którego wcześniej się nie obserwowało. Ale też nie wiadomo na pewno - biegunka np. może być objawem jakiegoś innego zatrucia pokarmowego, niekoniecznie zatrucia glutenem.
Ostatnio zmieniony wt 22 mar, 2011 19:28 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Możliwe pierwsze objawy: biegunka lub zatwardzenia, ból brzucha, wzdęcia, dyskomfort z układu pokarmowego, wymioty. Tyle, że to naprawdę zależy od człowieka.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Otępienie. Kiedy po miesiącu diety (zapewne nie doskonałej) zjadłem miskę zagęszczonej glutenem zupy, dopadło mnie w kilka minut. Ale kiedy zjadłem dość widoczną ilość glutenu po prawie roku od odstawienia, efektu już nie było. A przynajmniej na tyle silnego, żebym mógł go jednoznacznie zaklasyfikować.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Senność, bóle w stawach. Nie miałam tego nawet przed zastosowaniem diety tylko teraz. To dopiero półtora miesiąca. Objawy mogą być naprawdę dziwaczne i utrzymują się jeszcze przez jakiś czas
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Czasami nie ma żadnych widocznych objawów.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
ODPOWIEDZ