Interpretacja wyników gastroskopii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Galadin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pt 05 lut, 2010 13:21
Lokalizacja: Częstochowa

Interpretacja wyników gastroskopii

Post autor: Galadin »

Krótko - do 7 roku życia na diecie, później lekarze uznali że mam jeść normalnie, teraz mam 22 lata.

Wyniki:

Jeziorko żołądka intensywnie podbarwione żółcią. Błona śluzowa zaczerwieniona, fałdy prawidłowe. Odźwiernik otwarty podczas badania.

Rozpoznanie kliniczne:
Celiakia in anamnesi

Rozpoznanie histopatologiczne:
Duodenitis chronica (laesio minimalis), kosmki skrócone, z cechami umiarkowanego zaniku, wskaźnik Marsha < 40 IEL / 100 EC


Oczywiście mam zamiar iść z tym do lekarza, ale chciałbym usłyszeć Waszą opinię. Jest bardzo źle? :(
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

To czy jest źle, zależy od tego, jak się czujesz. Ale niezależnie od tego jak się czujesz, powinieneś powrócić na dietę bezglutenową, skoro miałeś ongi diagnozę. Nietolerancja glutenu nie mija i, zwlekając z powrotem, sprawiasz tylko, że jest coraz gorzej. W końcu nietolerancja glutenu może spowodować pojawienie się jakichś chorób, które po pewnym czasie zaczną żyć własnym życiem, już niezależnie od diety czy jej braku.

Przy okazji: nigdy nie spotkałem się z mianowanym oznaczeniem zaniku kosmków. Zawsze tylko z czterostopniowym oznaczeniem w skali Marsha. A nie chce mi się teraz za tym google'ować :)
Ostatnio zmieniony pt 15 kwie, 2011 17:14 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Galadin, po prostu wróć na dietę, najlepiej od zaraz. Celiakia to choroba na całe życie, więc powrót do normalnego jedzenia był złym zaleceniem.
ODPOWIEDZ