Celiakia i dieta bezglutenowa czy zła decyzja lekarza ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Celiakia i dieta bezglutenowa czy zła decyzja lekarza ?

Post autor: Jajciarz »

Witam , jestem Maciek i mam 23 lata. Od 10 miesięcy jestem na diecie bezglutenowej , lecz zaczynam się zastanawiać czy aby słusznie. Problem jest taki że mam niedobór żelaza, leżałem w szpitalu gdzie mnie badano, robiono mi próby żelazowe w tabletkach i inne badania. Po wyjściu ze szpitala okazało się że żelazo w tabletkach w ogóle mi nie pomaga tylko szkodzi , bóle brzucha , wymioty itp. Postanowiłem pójść do specjalisty Hematologa lecz on stwierdził że to nie jego działka mimo iż Morfologię krwi nie miałem w normie, skierował mnie do Gastrologa. Pani gastrolog zaleciła mi takie badania:
- Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej TGA: wynik 26,3 U/ml a wartości są: ujemne < 15 U/ml , dodatni >15 U/ml
- Przeciwciała przeciw endomysium i gliadynie (IgA i IgG)
Wynik: W badanej surowicy krwi nie wykryto przeciwciał przeciw endomysium w klasie IgA , wykryto przeciwciała przeciw gliadynie w klasie IgA w mianie 1:10.
W badanej surowicy krwi nie wykryto przeciwciał przeciw endomysium i gliadynie w klasie IgG.

Po obejrzeniu tych wyników pani gastrolog nakazała mi dietę bezglutenową. Powiedziała że jeśli będę ją stosował to wtedy mój niedobór żelaza się poprawi. Lecz po 5 miesiącach diety bezglutenowej której na pewno przestrzegałem ponieważ jadłem tylko te produkty które wyczytałem tutaj na forum, poza domem nie jadłem. A żelazo w ogóle mi się nie podniosło. Podobno zastosowanie tej diety daje rezultaty dość szybko a u mnie nie było żadnej poprawy. Zdecydowała pani gastrolog że muszę zrobić kolonoskopię. Oto wyniki kolonoskopii.
Rozpoznanie kliniczne: Jelito kręte - podejrzenie celiakii. Jelito grube - podejrzenie mikroskopowego zapalenia jelita.
Pobrano: 2 wycinki z jelita cienkiego oraz 6 wycinków z jelita grubego
Rozpoznanie: Fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego i grubego bez istotnych zmian morfologicznych.

Po tym badaniu pani gastrolog wpadła na pomysł aby może żelazo podawać mi domięśniowo. Po dziesięciu zastrzykach z żelazem pomagały mi i wtedy poziom żelaza podwyższał się leczy gdy zaprzestawałem robić zastrzyki żelazo znów spadało. Bóle brzucha nawracały i cały organizm coraz fatalniej wyglądał ( złe samopoczucie , senność , osłabienie itp ). Pani gastrolog postanowiła żebym znów spróbował dziesięciu zastrzyków, posłuchałem się jej i zrobiłem tak , efekt był taki jak za pierwszym razem. Podczas gdy moja gastrolog była na chorobowym postanowiłem pójść do innego gastrologa. Gastrolog zaproponował mi Enteroklizę brzucha. Czytałem wcześniej o tym badaniu i dlatego się na nie zgodziłem ponieważ wiem że ono może wykryć niewyjaśniony niedobór żelaza. Badanie mam dopiero 5 marca 2012r.

Opisałem z grubsza moją sytuację i zaczynam się zastanawiać czy w ogóle przy tym niedoborze żelaza ta dieta bezglutenowa jest mi potrzebna ??
asik24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 02 gru, 2011 14:30
Lokalizacja: Leszno

Post autor: asik24 »

Moje żelazo wzrosło dopiero po prawie 3 latach stosowania diety bezglutenowej, jak stany zapalne się podleczyły, ale ja nie chodziłam na żadne badanie, nie mam nawet postawionej diagnozy, więc trudno mi powiedzieć jak jest w Twoim przypadku. U nas w rodzinie moja babcia miała celiakię i kuzyn, więc patrząc na nich jak się męczyli stwierdziłam, że ja mam to co oni i na własną rękę zaczęłam dietę, a widząc poprawę w samopoczuciu utwierdziłam się w tym.
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jajciarz »

no tak ale zależy jaki poziom żelaza miałaś ? ja go praktycznie nie mam w ogóle a objawy jego braku u mnie są straszliwe wręcz , najgorszy jest ból brzucha który mnie skręca na maksa ;/ do tego dochodzi: senność , osłabienie , gorszy humor , wstręt do jedzenia a co za tym idzie spadek wagi , problemy ze wzrokiem. Najlepsze jest to że gdy brakuje mi tego żelaza to się czuję tak samo zanim zacząłem stosować dietę więc dlatego się zastanawiam czy w ogóle jest ona mi potrzebna.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Celiakia i dieta bezglutenowa czy zła decyzja lekarza ?

Post autor: Magdalaena »

Rozdzielmy dwie sprawy - czy masz celiakię? i skąd się bierze Twój niedobór żelaza.

Jeśli chodzi o to drugie, to nie znam odpowiedzi, ale IMHO celiakię masz na 100 %, skoro wyszły Ci przeciwciała w dwóch klasach.
Także niezależnie od leczenia anemii, powinieneś być na diecie bezglutenowej.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jajciarz »

żaden lekarz mi nie powiedział konkretnie że mam Celiakię tylko każdy podejrzewał. A skąd się bierze mój niedobór żelaza ? nie mam zielonego pojęcia. IMHO ?? co to takiego ??
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Witam!

Badania przeciwciał świadczą o celiakii. Skoro lekarz widząc te wyniki badań podejrzewa, a nie stwierdza, że masz celiakię, to generalnie nie jest wiarygodny :| Rozumiem, że masz większy problem z żelazem, a raczej jego brakiem lecz może rzeczywiście jest to rezultat celiakii a twój organizm potrzebuje dłuższego czasu niż 10 miesięcy, aby się zregenerować. Czasem warto dowiedzieć się, gdzie przyjmuje dobry specjalista.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Czy miałeś robiona gastroskopię? Myślę, ze masz autoimmunologiczne zapalenie żołądka, przy którym nie wchłania się ani żelazo ani wit. B12. Jak wysoki masz poziom B12 i ferrytyny? Czy sprawdzałeś to kiedyś? Żeby to sprawdzić trzeba zrobić badanie na przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Raczej nie potrzebujesz dodatkowego badania, żeby stwierdzić u siebie niewyjaśniony niedobór żelaza :).

Zresztą wiesz, że problem z wchłanianiem go z pokarmu, bo żelazo w zastrzykach jakoś spożytkowujesz. W świetle wyników przeciwciał gluten na pewno jest przynajmniej współwinowajcą i dieta jest Ci potrzebna.
Ostatnio zmieniony pt 13 sty, 2012 22:04 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jajciarz »

alva_alva,
nigdy nie sprawdzałem ;/ może i masz rację. Wiem że jeszcze mam niedobór kwasu foliowego.
titrant,
to uważasz że ta enterokliza jest mi nie potrzebna ?? No tak ale przecież nie będę cały czas robił zastrzyków ponieważ są drogie i mój tyłek to odczuwa ;/ A dieta wygląda na to że bardzo małe korzyści mi przynosi.
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Jajciarz »

gastroskopię ? czyli endoskopię tak ??
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Celiakia wyszła w wynikach przeciwciał, więc ją masz i powinieneś być na ścisłej diecie bezglutenowej. To nie zawsze jest tak, że od razu się polepszy - niektórzy na prawdziwą poprawę i zanik różnych dotychczasowych objawów czekają 2 lata i więcej..

Inną sprawą jest też, że możesz dodatkowo mieć jakieś schorzenie, które oprócz zaniku kosmków spowodowanego celiakią uniemożliwia Ci wchłanianie żelaza z pokarmu.
Poszukaj dobrego gastroenterologa, warto się skonsultować z kimś jeszcze, my tu już więcej nie pomożemy.

Być może powinieneś też wykluczyć laktozę, to bardzo często pomaga na początku stosowania diety bezglutenowej.
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Laktoza może sprawę pogarszać. Nie wiem jeszcze czy ja mam celiakię, ale laktoza jest dla mnie zabójstwem od jakiegoś czasu, nawet śladowa ilość w jakiejś tabletce. Także może warto spróbować też tą laktozę wykluczyć. Być może ona powoduje jakieś zapalenie żołądka i stąd się nie wchłania żelazo, ale myślę, że jest spora szansa na autoimmunologiczne zapalenie żołądka. Organizm niszczy komórki okładzinowe w ścianie żołądka , a te komórki są warunkiem przyswajania B12 i min. żelaza. Sprawdź sobie jeszcze poziom B12. Na te komórki okładzinowe można zrobić badania z krwi.
Gdybyś miał to autoimmunologiczne zapalenie żołądka, to może te zastrzyki mógłby dostawać na kasę chorych? Są też zastrzyki z B12.
ODPOWIEDZ