Ojciec z celiaką czy syn też Rozbieżna interpretacja wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

kamilmaszczyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 05 kwie, 2008 18:24
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Ojciec z celiaką czy syn też Rozbieżna interpretacja wyników

Post autor: kamilmaszczyk »

Witam,
mam następującą sprawę. Od dziecka jestem na dicie (choroba duhringa). Ostatnio byłem z synem (20 m-cy) w poradni alergologicznej gdyż robił rzadkie kupy oraz na twarzy miał wysypkę. Podejrzewałem uczulenie na "mleko". Przy okazji postanowiłem zrobić testy na "gluten". Lekarz alergolog zaproponował następujące testy: Beta-laktoglobuina, kazeina oraz gliadyna. Poniżej znajdują się wyniki badania Swoistej IgE Zestawem Omega Diagnostics:
beta-laktoglobuina klasa 0,9 0,34 U/ml
kazeina klasa 2,2 1,14 U/ml
gluten/gliadyna klasa 1,5 0,51 U/ml
Załączam objaśnienia
Klasa Zakres zawartości Interpretacja
0 <0,35 U/ml Obecność swoistej IgE niewykrywalna
1 0,35-0,70 U/ml Niskie stężenie swoistej IgE
2 0,70-3,5 U/ml Umiarkowane stężenie swoistej IgE
3 3,5-17,5 U/ml Podwyższone stężenie swoistej IgE
4 17,5-50 U/ml Wysokie stężenie swoistej IgE
5 >50 U/ml Bardzo wysokie stężenie swoistej IgE

Lekarz zapoznał się z wynikami i zalecił wyeliminowanie produktów mlecznych (zastąpienie ich np sojowymi) oraz dietę bezglutenową.

Wyniki pokazałem pediatrze który stwierdził że rzeczywiście alergia na mleko jest, ale alergii na gluten nie widzi i wykluczył celiakie.

Z tego co wiem aby mieć 100% pewności należy wykonać biopsję w poradni. Chciałem aby pediatra przepisał skierowanie do gastroenterologa, ale on stwierdził ze celiakii nie widzi, dziecko nie ma nadętego brzucha i nie wystawi skierowania.

Proszę o poradę:
O czym może świadczyć obecność gliadyny w takim stężeniu (mam dwie rozbieżne opinie).
Jakie dodatkowe badania należy wykonać.
Czy stosować dietę bezglutenową u syna
Czy wyeliminować białko mleka krowiego.
Do jakiego specjalisty się udać (w grę wchodzi Łódź lub Warszawa - mogą być prywatne wizyty)
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=67

To, co stwierdził pediatra, to tylko fakt, że nie ma pełnoobjawowej klasycznej celiakii. Badań żadnych w tym kierunku nie zrobiliście. Za to przeciwciała IgE, odpowiadające za zwykłą alergię, są słabo dodatnie, ale są. Syn jest młody, więc przeciwciała mogą jeszcze wzrosnąć. Alergologowie mówią, że jak jest wynik słabo dodatni, to nie znaczy, że dziecko nie może spożywać produktu. Moim zdaniem wynik słabo dodatni znaczy, że coś jest na rzeczy i coś jednak prowadzi reakcję. Jedzenie produktu powoduje niewielkie, nawet niedostrzegalne skutki w organizmie, które jednak mogą się kumulować i za jakiś czas doprowadzić do wybuchu. Nie jestem lekarzem; decyzja jest Twoja.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ojciec z celiaką czy syn też Rozbieżna interpretacja wyn

Post autor: Magdalaena »

kamilmaszczyk pisze:Lekarz zapoznał się z wynikami i zalecił wyeliminowanie produktów mlecznych (zastąpienie ich np sojowymi) oraz dietę bezglutenową.

Wyniki pokazałem pediatrze który stwierdził że rzeczywiście alergia na mleko jest, ale alergii na gluten nie widzi i wykluczył celiakie.

Z tego co wiem aby mieć 100% pewności należy wykonać biopsję w poradni. Chciałem aby pediatra przepisał skierowanie do gastroenterologa, ale on stwierdził ze celiakii nie widzi, dziecko nie ma nadętego brzucha i nie wystawi skierowania.
Nie znam się na alergiach, ale jeśli chodzi o celiakię, to na razie nie robiliście badań. Titrant wrzucił link do informacji o diagnostyce. Ja bym nie przechodziła na razie na dietę bezglutenową, zrobiła prywatnie przeciwciała i poszła do gastroenterologa.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Alergię IgE zależną na gluten leczy się tak samo jak celiakię: odstawiając gluten. Czy jej ignorowanie jest mniej groźne?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

titrant pisze:Czy jej ignorowanie jest mniej groźne?
Nie wiem, ale IMHO warto wiedzieć, czy to alergia czy celiakia. Np. po to żeby ustalić, czy jest sens robić prowokacje czy nie.
A nie da się zrobić pełnej diagnozy celiakii u osoby na diecie.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

O prowokacji wiadomo, że nie ma sensu. Można zrobić diagnozę genetyczną zawsze. Decyzja powinna zależeć od nasilenia objawów, bo po co truć dziecko?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
kamilmaszczyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 05 kwie, 2008 18:24
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: kamilmaszczyk »

Krew dziecko miało pobraną w marcu. Podobno przechowuj ją 6 miesięcy aby nie było potrzeby dodatkowo kłuć dzieci. Pytanie tylko czy z tej krwi będą w stanie zrobić odpowiednie badania.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

titrant pisze:O prowokacji wiadomo, że nie ma sensu.
Jak to nie ma? W wielu materiałach o alergii słyszałam, że jej cechą charakterystyczną jest to, że może minąć i po paru latach warto to sprawdzić.
A w celiakii dieta jest na całe życie.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
kamilmaszczyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 05 kwie, 2008 18:24
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: kamilmaszczyk »

Z surowicy która została udało się zrobić badania na przeciwciała IgA i IgG. Wyniki będą za ok 2 tygodnie. Wtedy dam znać jak się to kształtuje.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Magdalaena pisze:Jak to nie ma? W wielu materiałach o alergii słyszałam, że jej cechą charakterystyczną jest to, że może minąć i po paru latach warto to sprawdzić.
Oj, wyrastanie z nietolerancji to śliska sprawa. Może być takie, jakie było do niedawna wyrastanie z celiakii.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Sugeruję zmianę pediatry. Jeśli ty jesteś chory to jest to podstawa do przebadania dziecka. Chyba, że macie dużo pieniędzy i chcecie wszystko prywatnie płacić. Jeśli lekarz upiera się, że syn na pewno nie ma celiakii to niech podpisze papierek, że bierze odpowiedzialność za to. Gwarantuję, że bez gadania da skierowanie :P
kamilmaszczyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 05 kwie, 2008 18:24
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: kamilmaszczyk »

Dziś odebrałem wyniki
IgA 0,33 g/l
IgG 5,59 g/l
Czy te wyniki mogą o czymś świadczyć?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Beda swiadczyc jak podasz normy.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ale to są przeciwciała jakieś czy to jest ogolne Iga i IgG? Napisz całą nazwę badania.
kamilmaszczyk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 05 kwie, 2008 18:24
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: kamilmaszczyk »

Miał mieć robione przeciwciała IgA i IgG.
Dokładnie dostaliśmy takie wyniki:
Nazwa Badania L85 IgA Wynik badania 0,33g/l Zakres referencyjny 0,2-1,00
Nazwa Badania L85 IgG Wynik badania 5,59g/l Zakres referencyjny 4,53-9,16
ODPOWIEDZ