Przeciwciała przeciwjądrowe ANA

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

dołączam się do prośby Alvy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

alva_alva pisze:Mamodwójki, jak nazywają się przeciwciała, które niszczą stawy? Zamierzam sobie je zrobić, choć na diecie bg nie bolą mnie stawy, ale w rodzinie jest RZS, a dopóki na dietę nie przeszłam, to bolały mnie całe życie.
bo bóle stawów są typowe przy nieleczonej celiakii, jeżeli ich przyczyną była celiakia to po przejściu na dietę bg ból powinien minąć

jeżeli w rodzinie ktoś chorował na RZS to najbardziej trafnym badanie jest RF (czynnik reumatoidalny), można też zrobić przeciwciała ANA (to właśnie w kierunku rzs, tocznia i innych chorób reumatologicznych itp...) lub seromukoid,

jeżeli rf lub ana wychodzi dodatnie to wtedy zazwyczaj oznacza się profil ana1 i ana2 żeby zobaczyć jak to jest choroba
Ostatnio zmieniony czw 28 cze, 2012 19:57 przez mamadwójki, łącznie zmieniany 1 raz.
Asia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ja to już się boje robić tych wszystkich przeciwciał..., ale jeśli je mam, to mam, a wcześnie coś wyłapane może dać się lepiej leczyć przecież.

Bóle stawów minęły, ale wystarczy śladowa ilość glutenu i mi się krzyż i kolana rozpadają.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

spokojnie, najprawdopodobniej masz reakcję stawową na spożyte szkodzące Ci produkty, pewnie w śladowych ilościach...
Ostatnio zmieniony czw 28 cze, 2012 22:04 przez mamadwójki, łącznie zmieniany 1 raz.
Asia
kamka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: pt 23 wrz, 2011 17:05
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: kamka »

właśnie wróciłam od immunologa, miałam badane przeciwciała przeciwjądrowe i wit. d. Lekarka powiedziała,że przy dwóch chorobach autoimmunolgicznych trzeba zrobić te przeciwciała, żeby zobaczyć, czy nie ma jeszcze jakiegoś gratisu.
Celiakia, Hashimoto, ziemniaki, krewetki
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

powodzenia, oby już nic nie było!
dobrze, że lekarka dokładna!
Ostatnio zmieniony śr 12 wrz, 2012 11:00 przez mamadwójki, łącznie zmieniany 1 raz.
Asia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Wracam do tematu na forum, bo może komuś się dalsza dyskusja przyda.

Zrobiłam sobie przeciwciała ANA i mam dodatnie. Teraz czekam na wynik ANA3, żeby się dowiedzieć co to za choroba, ale coraz bardziej podejrzewam tocznia i zespół Sjorgrena.Mam kilka nieciekawych objawów.

Moje pytanie do osób, które chorują lub mają bliższy kontakt z tymi chorobami, jaka jest różnica między ANA 2 , a ANA 3? Bo mnie teraz robią ANA3.

Drugie pytanie, to sterydy jakie się bierze, to najczęściej Encorton, a nie można brać hydrokortyzonu? Z tego co wyczytałam, to hydrokortyzon jest słabszy, ale jeśli np. objawy nie są aż tak mocno drastyczne? Pytam o to, bo łykałam hydrokortyzon jakiś czas przy problemach z nadnerczami i niestety moje samopoczucie po hydrokortyzonie znacznie się polepszyło, wiele objawów wyhamowało wtedy, tak do dwóch miesięcy po zaprzestaniu łykania tego. Od polowy czerwca znowu mam jakieś jazdy.Piszę " niestety", bo to dodatkowy dowód jednak na to, że to może być coś z ANA, skoro sterydy znosiły wiele objawów.
Ostatnio zmieniony sob 27 lip, 2013 08:55 przez alva_alva, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

Ja od 6 lat przyjmuję metypred i arechinę, leki wyciszają moje dolegliwości.
Powinnaś być pod opieką reumatologa jeśli masz dodatnie ANA
Asia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Dziękuję za odpowiedz. Muszę spokojnie poczekać na wyniki, może nie będzie tak źle, ale niestety objawy mam i to one mnie zmusiły do szukania dalej.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

ana 2 i ana3 różnią się typem specyficznych przeciwciał które diagnozują, to są takie panele na wszelkie choroby autoagresyjne np o sjogerenie mówią przeciwciała ssA i ssB oraz Ro o twardzinie inne, o toczniu inne, itd.....
Asia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Tak, wiem, że te ANA 2 i ANA 3 to badanie z rozbiciem na poszczególne przeciwciała, ale mam sprzeczne info dotyczące tych paneli. Na wyniku, który dostałam z ANA jest jednak napisane, że jest wskazane zrobienie ANA3 w celu identyfikacji które dokładnie przeciwciało/a odpowiadają za dodatni wynik ogólnego ANA. Zastanawiałam się po prostu czy nie powinni mi zrobić najpierw ANA2, ale chyba w takim razie nie.
Ostatnio zmieniony ndz 28 lip, 2013 14:58 przez alva_alva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

no chyba, że podejrzewają coś konkretnego z tamtego panela... ja miałam robione oba... daj znać jakie masz wyniki!
a samo ana - jak opisali? jaki typ świecenia i jakie miano? może miałaś tak specyficzny typ świecenia, że możę na tej podstawie już wiedzieli, że musisz mieć ana3?
Asia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nie ma nic napisane o typie świecenia. Jest tylko napisane, że wyniki dodatni i pod tym komentarz, że należy wykonać ANA3.
Powiem ci, że pisałaś gdzieś, że bałaś się sterydów, ale teraz widzisz , że niepotrzebnie. Ja brałam jakiś czas ten hyrokortyzon i czułam się naprawdę lepiej. Teraz patrzę się na niego jak leży na półce i mnie kusi tak chociaż z kilka dni pobrać, żeby trochę odpocząć od tego jak się czuję, ale wiem, że jak już coś wyłapałam, to teraz muszę do końca już ryć i nie mogę sobie łyknąć hydro. Może nic nie wyjdzie w tym ANA3? Babka w labie mówiła, że czasem są jakieś interferencje i czasem to ANA wyjdzie dodatnie, a potem w rozbiciu nic nie wychodzi konkretnego. Jeśli nie wyjdzie, to powtórzę w innym labie na wszelki wypadek, żeby nie opóźnić leczenia, bo czuję się na dwa razy.

Leżałaś w szpitalu na tego tocznia? Czy jeśli mi on wyjdzie, to czeka mnie szpital znowu? Badań w tym toczniem jest tak dużo, że pewnie ambulatoryjnie trudno to opanować.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

a to dziwne... POWINIEN być oznaczony typ świecenia i miano np 1:180 - to są bardzo ważne inf....
jak w ana3 nic nie wyjdzie to zrób koniecznie ana2 - tzn Twój reumatolog powinien Ci to zlecić.....
badań jest masa do zrobienia - mi większość zleciła reumatolog ambulatoryjnie i nie musiałam się kłaść na początku - to bardzo duzo zależy od typu przeciwciał, bo jeśli twardzina, miastenia to szpital konieczny... to zależy od tego jakie świństwo Ciebie dotkneło

a np boreliozę sprawdzałaś?
Asia
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

a jaki masz objawy - bo mi poznikały bóle, sztywność kończyn, uczucie wykręcania, świdrowania kości, zmniejszyła się troszkę suchość oczu ale śliny nadal nie mam, uczulenie na słońce okropne no i wieczne zmęczenie - to zmieniło mnie najbardziej, pomimo odpoczynku ciągle zmęczona, obniżona energia życiowa.....
Asia
ODPOWIEDZ