Twarzą w twarz z celiakią

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Karolcia_25
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 22 cze, 2012 15:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Twarzą w twarz z celiakią

Post autor: Karolcia_25 »

Witam tydzień temu, dowiedziałam się od gastroenterologa,że choruję na celiakię. Diagnoza została postawiona na podstawie badań immunologicznych w tym obecności IgA EmA- miano 2560 oraz obecności p/ciał IgG EmA a także na podstawie wyniku wycinka z dwunastnicy, który w skali Marsha oceniono na 3c. Objawy jakie towarzyszyły mi do tej pory to : zaburzone wchłanianie żelaza- anemia, bóle brzucha i wzdęcia orazstała waga bez niemożności przybrania kilku kilogramów. Jestem przerażona kompletnie nie wiem jak odnaleźć się życiu codziennym stosując tą restrykcyjną dietę. Do tej pory jadłam wszystko...Czytałam o ryzyku niepłodności i tendencji do poronień. Bardzo zależy mi by w najbliższym czasie zajść w ciążę. Nie wiem czy to będzie możliwe?
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Spokojnie na pewno będzie dobrze :) Najpierw oczywiście musisz przejść na dietę. Czytałam ostatnio (niestety nie pamiętam gdzie), że pół roku od przejścia na dietę można spokojnie starać się o dziecko :) Bliski jest mi to temat ostatnio.. ;)
Warto najpierw "podreperować organizm :) Wiele z nas - kobiet na forum ma dzieci :) Ja osobiście mam córeczkę, którą urodziłam nie będąc na diecie - nie wiedziałam wtedy, że choruję. Wszystko było w porządku :)
Tak więc głowa do góry :) Jeśli się martwisz możesz porozmawiać o swoich wątpliwościach z ginekologiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

O ile ginekolog będzie cokolwiek wiedział o celiakii ;)
A tak na serio to myślę, że na pewno teraz twój organizm potrzebuje czasu na regenerację, a ty na oswojenie się z nowym stylem życia. Kiedy kosmki są w sporym zaniku, to fizycznie po prostu może nie być możliwe zajście w ciążę, bo ciężko by było ją utrzymać przy kiepskim wchłanianiu, natomiast po kilku miesiącach na pewno będzie lepiej :)
Obrazek
Marylka1369
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 20 wrz, 2012 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marylka1369 »

Cześć od jakiegoś czasu staramy się z mężem o dzidziusia... no cóż jakoś od pół roku nie wychodzi. Jestem na diecie od ok. 7 lat. Czy znacie może jakiegoś ginekologa we wrocku, który pomoże nam trochę w staraniach, mając wiedzę o celiakii?? Już mam wątpliwości czy nam się uda :(
Pozdrawiam
ola26
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: śr 25 lip, 2007 09:43
Lokalizacja: kutno

Post autor: ola26 »

Nie pomogę Ci w kwestii lekarza, ale napisze co uważam. Nie sądzę, że celiakia jest bezpośrednią przyczyną trudności zajścia w ciąże. Zdarza się to, oczywiście, ale pól roku to trochę za krótko. Ja w dzieciństwie byłam kilka lat na diecie, potem przez ponad 15 lat niszczyłam swój organizm glutenem, bo lekarze stwierdzili że jestem zdrowa. Dziś mam 31 lat, od 5 lat na diecie, mam roczną córeczkę, na która trochę czekałam, ale nie z powodu celiakii. Radzę trochę więcej luzu i cierpliwości, oczywiście pomocy medycznej tez jak najbardziej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

Od siebie dodam że warto poprosić stowarzyszenie o poradnik, tam wytłumaczone jest jaki wpływ na organizm ma nieleczona celiakia. Poradnik jest za darmo.
W moim przypadku, wpłynęło to prawdopodobnie na niedoczynność tarczycy, którą mam i wiem, że w pewnym stopniu przyczynia się do problemów z menstruacją, zaburza gospodarkę hormonalną i nieleczona wpływa na płód. Jak ktoś nigdy nie miał robionego badania TSH, (22 złote kosztuje, zwykłe, proste badanie), a ma celiakię, warto sobie zrobić.

Ale nie ma co się martwić na zapas. Jakby spojrzeć na to z optymistycznej strony, mamy dietę która nie jest aż tak zła. Jeśli się ją przestrzega można być zdrowym jak każdy inny człowiek, a nie możemy sobie pozwalać na małe grzeszki w fast foodach, jeść chipsów z konserwantami, sztucznymi aromatami, bo te i tak zawsze gdzieś wciśnięty mają gluten. Na dodatek częściej dogląda nas lekarz. Profilaktyka jak się patrzy:)
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Awatar użytkownika
Mazona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 05 wrz, 2012 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mazona »

Marylka1369 pisze:Cześć od jakiegoś czasu staramy się z mężem o dzidziusia... no cóż jakoś od pół roku nie wychodzi. Jestem na diecie od ok. 7 lat. Czy znacie może jakiegoś ginekologa we wrocku, który pomoże nam trochę w staraniach, mając wiedzę o celiakii?? Już mam wątpliwości czy nam się uda :(
Pozdrawiam
Wiem że pytasz o lekarza we Wrocławiu, ale jak będzie tobie trudno takowego znaleźć, to w Poznaniu jest małżeństwo lekarzy. Ona jest gastroenterologiem i pediatrą, On ginekologiem. Ciekawe połączenie prawda? Nie byłam u Pana Doktora nigdy, ale jego małżonkę jako lekarza gstroenterologa, bardzo sobie chwalę.

Oto link:
http://www.dobrylekarz.info/gabinet/rys ... -ignys.htm
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Marylka1369,
Ja raz zaszłam w ciąże nie będąc na diecie, a drugi raz już po zdiagnozowaniu celiakii. Przy obu dwu przypadkach nie miałam problemów.No ale wiadomo każdy przypadek jest inny. Może rzeczywiście źródło problemu jest gdzie indziej, a może trzeba poczekać jeszcze. W każdym bądź razie konsultacja z kompetentnym lekarzem nie zaszkodzi.

Życzę powodzenia :) :)
Obrazek
visconti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt 06 sty, 2009 13:53
Lokalizacja: Polska/Anglia

Post autor: visconti »

Pozwole sobie na pewna konkluzje. Dawno nie bylam na forum, gdyz nie mieszkam w Polsce od kilku lat. Od jakiegos czasu mam pewne doswiadczenia z medycyna chinska. Moja corka, od blisko 5 lat ma zdiagnozowana celiakie, zaczela miec problemy z brzuchem- silne, narastajace bole, okolo rok temu. Do tego doszly problemy z pecherzem i tarczyca. Strasznie sie przestraszylam. Zaznaczam, ze dieta bezglutenowa byla scisla. Po blisko rocznym leczeniu medycyna wschodu widze ogromne zmiany. Leczenie polega na zastosowaniu akupunktury i ziol. Stopniowo, po kolei leczone sa narzady ktore maja problem z prawidlowym funkcjonowaniem. Najslabsza ma sledzione i wymaga ona dlugoterminowego wzmocnienia. Wg medycyny wschodu, alergie, czy nawet celiakia sa efektem zaburzen w organizmie i nieprawidlowego funkcjonowania narzadow za nie odpowiedzialnych. Nadal stosujemy diete, lecz jestem pelna nadziei. Musze tez dodac, ze przed leczeniem corki, zachorowalam powaznie i medycyna wschodu uchronila mnie od powaznej operacji kregoslupa, kto wie, moze nawet wozka. Dlatego tez chcialabym sie podzielic z Wami moimi nowymi doswiadczeniami i zachecic do korzystania z medycyny alternatywnej. Szczerze polecam i zycze zdrowka.
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

Visconti tylko błagam, nie porzuć medycyny konwencjonalnej,
Ostatnio zmieniony pt 16 lis, 2012 00:32 przez anikam, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
visconti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt 06 sty, 2009 13:53
Lokalizacja: Polska/Anglia

Anikam,

Post autor: visconti »

Anikam, mam swoje scisle okreslone zdanie na temat medycyny konwencjonalnej, lecz pozwole sobie na nie dzielenie sie swoimi opiniami w tym zakresie ze wzgledu na zlozonosc procesu. Co do medycyny niekonwencjonalnej, istnieje wiele sposobow na utrzymanie naszych cial w zdrowiu. Trzeba je tylko odkryc. Polecam zapoznanie sie z Germanska Nowa Medycyna, rezultatami badan dr Ratha, czy tez innymi metodami, badaniami i sposobami myslenia. Szczerze polecam, miast koncentrowac sie wylacznie na skutkach, zajmijmy sie przyczynami. Pozdrawiam
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

może warto wyjaśnić - medycyna chińska NIE JEST "medycyną niekonwencjonalną".
to tradycyjna medycyna, która skutecznie działa od tysięcy lat.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Amazonka9
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 17 sty, 2013 23:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Amazonka9 »

visconti pisze: Zaznaczam, ze dieta bezglutenowa byla scisla. Po blisko rocznym leczeniu medycyna wschodu widze ogromne zmiany. Leczenie polega na zastosowaniu akupunktury i ziol. Stopniowo, po kolei leczone sa narzady ktore maja problem z prawidlowym funkcjonowaniem. .
Zbytnio sie rozpedzasz. Nie potrzeba medycyny chinskiej.Ja wielokrotnie zaleczylem celiaklie (bez żadnych chińczyków). Tak mi sie wydawalo. Jadłem glutem ile wejdzie, niemyte owoce i brzuch mi w ogóle nie dolegał. Natomiast miałem inne objawy celiaikli. (wtedy nie wiedzialem że to celiaklia). Niektóre objawy( niska waga) traktowałem jako swoją "karmę".
Patrząc na to z perspektywy 50 lat , uwążam że nie są znane wszystkie objawy celiakli.
Tak "na oko" wydaje sie, że celiaklię można zaleczyć, wyleczyć. Ale to nie jest prawdą.
dorota 1011
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 18 sty, 2013 12:51
Lokalizacja: piotrków tryb

Post autor: dorota 1011 »

Witam. Moja córka ma celiakię i od pól roku stosujemy dietę bezglutenową. Mimo tego transglutaminaza wynosi 200. Proszę napiszcie jaki poziom Wy macie transglutaminazy, gdyż się obawiam tego wyniku
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Wszystko zależy od tego jaki był początkowy poziom transglutaminazy. Jeśli wyższy, to taka sytuacja czasem się zdarza - przeciwciała mogą się utrzymywać we krwi nawet do kilku miesięcy, ważne żeby się obniżały.

Jeśli są jednak we krwi zbyt długo (nie ma niestety jakiejś granicy jak długo, każdy organizm jest inny) to oznacza, że są jakieś błędy w diecie.

W naszym Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym dietetyk udziela bezpłatnych porad w takich sprawach.
Obrazek
ODPOWIEDZ