Czy badania krwi moga nie wykazac celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Budyn-Waniliowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 28 cze, 2012 08:05
Lokalizacja: Siedlce

Czy badania krwi moga nie wykazac celiakii?

Post autor: Budyn-Waniliowy »

Witajcie,

Czy ktos moglby mi pomoc. Jestem kobieta i mam 33 lata. Od poczatku tego roku mam jakies problem ze zdrowiem. Dwa razy mialam zapalenie oskrzeli, pozniej polpasca, pozniej bole zoladka po jedzeniu i diagnoza bakteria helikobakter. Leczenie antybiotykami aby usunac bakterie nic nie pomoglo, gastroskopia po antybiotykoterapi wykazala zapalenie zoladka i nadal duze ilosci tej bakterii. Diagnoza: powtorzyc anybiotykoterapie. Problem w tym ze juz w trakcie polpaca zaczely mi sie jakies drgania miesni, najpierw pojedynczych, pozniej cale cialo, do tego dretwienia stop i dloni, czasami lewej strony ciala plus jakies zaburzenia psychiczne, bardzo silne napany leku. Mialam robiony rezonans glowy i odcinka szyjnego i nic nie wykazalo. Pozniej badanie neurologiczne EMG wykazalo tezyczke. Do tego mam bole neuropatyczne dloni i stop. Lekarz gastrolog wyslal mnie na badania krwi pod katem celiakii, badane byly 2 klasy przeciwcial i nic nie wykazalo, albumina za to byla zawyzona (zdaje sie, ze to wskazuje na brak odpornosci). Lekarz gastrolog powiedzial mi ze celiakie diagnozuje sie tylko i wylacznie poprzez gastroskopie, czasami w badaniach krwi nic nie wyjdzie. Czy to jest prawda? Nie usmiecha mi sie miec drugiej gastroskopii.

Musze wspomniec, ze moj brat cioteczny chorowal na postac klasyczna celiakii przez 12 lat i w koncu choroba zostala zaleczona.

Z gory dziekuje za pomoc.

Budyn.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

W krwi nie zawsze wychodzą przeciwciała. Tak bywa. Celiakii nie da się zaleczyć, ma się ja całe życie.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Stosując dietę zalecza się celiakię. Nie da się uleczyć.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Halina24
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 22:12
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: Halina24 »

Z badaniami różnie bywa hist-pat.typ 3c a IgAEmA ujemne,IgGEmA++
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A transglutaminaza ujemna?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy badania krwi moga nie wykazac celiakii?

Post autor: titrant »

Budyn-Waniliowy pisze:Musze wspomniec, ze moj brat cioteczny chorowal na postac klasyczna celiakii przez 12 lat i w koncu choroba zostala zaleczona.
a teraz je gluten? Bo jeśli tak, to może mu się to jeszcze nieprzyjemnie odbić. Nie choruje na jakieś "idiopatyczne" choroby? Nie ma jakichś niedoborów, które są "taką jego urodą"?

Skoro miał celiakię, ma ją nadal. Tyle, że raz zaleczona, może przez pewien czas nie dawać o sobie znać nawet przy powrocie do glutenu.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: Czy badania krwi moga nie wykazac celiakii?

Post autor: Nalewka »

Budyn-Waniliowy pisze:(...) Leczenie antybiotykami aby usunac bakterie nic nie pomoglo, gastroskopia po antybiotykoterapi wykazala zapalenie zoladka i nadal duze ilosci tej bakterii. Diagnoza: powtorzyc anybiotykoterapie.
A jak leczyłaś HP? Teraz HP leczy się 10-14 dni terapią skojarzoną trzema-czterema preparatami. Ile czasu łykałaś antybiotyki? Tydzień? Dłużej> Ile rodzajów antybiotyków? Jeden? Trzy? Więcej? Co dokładnie łykałaś?

Robiłaś antybiogram? Bez tego będziesz strzelać antybiotykiem w ciemno, a właściwie w bakterie uodpornione pierwszą turą antybiotyków. Ale antybiogram można zrobić tylko z gastroskopią (trzeba pobrać próbki) o ile wiem.
Problem w tym ze juz w trakcie polpaca zaczely mi sie jakies drgania miesni, najpierw pojedynczych, pozniej cale cialo, do tego dretwienia stop i dloni, czasami lewej strony ciala plus jakies zaburzenia psychiczne, bardzo silne napany leku. Mialam robiony rezonans glowy i odcinka szyjnego i nic nie wykazalo. Pozniej badanie neurologiczne EMG wykazalo tezyczke. Do tego mam bole neuropatyczne dloni i stop.
Domyślam się, że masz wielkie niedobory wit B12 (i innych składników odżywczych) z powodu zapalenia żołądka i być może jelit, no i z powodu obecności Helicobactera.

Tężyczka to nic innego jak właśnie skutek niedoborów, to samo drętwienia, drżenia, zaburzenia neurologiczne... Sprawdzałaś poziom wit B12? Gastrolog winien wypisać skierowanie na zastrzyki z kilku witamin z grupy B plus kwas foliowy (zlecenie na zastrzyki B6 + B12 + cocarboxylazum, substancja czynna: Thiamine [vit B1] - zamiast zastrzyków Milgammy, która ma w składzie jakieś składniki, które często uczulaja). Koniecznie w zastrzykach (skoro nie wchłania się z jedzenia, to nawet najbogatszą dietą nie uzupełnisz braków).

Zastrzyki wit.B12 (plus resztę) może wypisać też lekarz rodzinny czy pierwszego kontaktu prawie bez żadnych ograniczeń, czyli maksymalnie na 3-miesięczną kurację, gdy na recepcie wypisze dawkowanie, lub 2 najmniejsze zarejestrowane op. bez podania dawkowania. Takie są przepisy, o ile wiem. Mnie internistka wypisała 5 zastrzyków co miesiąc, ale przy dużych niedoborach można brać zastrzyki i co tydzień.
Lekarz gastrolog wyslal mnie na badania krwi pod katem celiakii, badane byly 2 klasy przeciwcial i nic nie wykazalo, albumina za to byla zawyzona (zdaje sie, ze to wskazuje na brak odpornosci). Lekarz gastrolog powiedzial mi ze celiakie diagnozuje sie tylko i wylacznie poprzez gastroskopie, czasami w badaniach krwi nic nie wyjdzie. Czy to jest prawda? Nie usmiecha mi sie miec drugiej gastroskopii.
No to zrób badanie genetyczne, drogie, odpłatność 100% prywatna, ale bez gastroskopii :)
Ostatnio zmieniony pt 24 sie, 2012 00:41 przez Nalewka, łącznie zmieniany 1 raz.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

W Stowarzyszeniu i na tym forum jest sporo osób, które mają celiakię bez przeciwciał, tak może być.
Z podanych objawów wiele można powiązać z nieleczoną celiakią. Warto pobrać wycinki i się przekonać oraz ewentualnie leczyć chorobę, a nie bezskutecznie jej objawy..
Obrazek
Budyn-Waniliowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 28 cze, 2012 08:05
Lokalizacja: Siedlce

Badania genetyczne

Post autor: Budyn-Waniliowy »

Dziekuje za wszystkie wypowiedzi, powtorze gastroskopie tym razem pod katem celiakii aby dowiedziec sie co sie dzieje. Ktos wspomnial o badaniach genetycznych, czy na podstawie tych badac mozna w 100% okreslic, ze jest sie chorym na celiakie?

Pewnie mozna ustalic czy jest gen odpowiedzialny za ta chorobe, ale nie wszystkie geny sie aktywuja. Czasmi mozna miec gen odpowiedzialny za jakas chorobe, ale nie musi to wcale oznaczac, ze wystapi choroba.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Badanie genetyczne działa w drugą stronę, niż się zwykło uważać. Nie potwierdza, a wyklucza chorobę, jak genu nie masz, to nie możesz mieć celiakii (podobno).
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Budyn-Waniliowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 28 cze, 2012 08:05
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Budyn-Waniliowy »

Kochani, jestem zalamana. Moje objawy sie pogarszaja, jestem na skarju zalamania nerwowego. Oprocz tezyczki, nasilily sie bole neuropatyczne a do tego mam silne bole pod zebrem po prawej stronie. USG wykazalo zageszczona zolc w woreczku i schorzenie o nazwie cholestaza, dostalam jakies 3 leki na miesiac. Od kilku dni odczuwam rowniez bole wezlow chlonnych. Od poczatku tego roku strasznie sie mecze i nie widac konca tych meczarni. Co raz to dochodza nowe objawy. Boje sie, ze to moze byc jakas straszna choroba. Niestety nie mialam okazji zrobic biopsji jelita aby dowiedziec sie na 100% czy to jest celiakia. W kraju w ktorym mieszkam moj lekarz odmowil mi tego badania bo stwierdzil, ze krew nic nie wykazala wiec to nie moze byc celiakia. Natomiast jak bylam w Polsce gastrolog mi powiedzial, ze tylko biopsja moze potwierdzic chorobe na 100%. Ostatnie badania krwi wykazaly zawyzona bilirubine, cholesterol, gamma gt, kwas moczowy, albumine.
Badania krwi ktore mialam robiana na celiakie to: endomezium (EmA) w kl IgG i IgA. Wyniki negatywne. Nie wiem co mam o tym wszystkiem myslec.
ODPOWIEDZ