czy w badaniu gastroskopowym widać zanik kosmków?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jagódka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 08:45
Lokalizacja: Trójmiasto

czy w badaniu gastroskopowym widać zanik kosmków?

Post autor: jagódka »

Mam pytanie jak w temacie, lekarz wykonujący mi dziś gastro napisał iż widać kosmki, ale pobrał próbki.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

witaj :)

mój lekarz robiąc mi gastroskopię powiedział, że dwunastnica wygląda w porządku, ale pobrał 4 wycinki do badania hist-pat. W wyniku okazało się, że jest naciek limfocytów oraz kosmki pogrubiałe i spłaszczone. W skali Marsha stopień I/II

jednoznacznie taki wynik nie stwierdza na 100% celiakii, ale wyszło mi też w badaniu krwi, że przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej sa na poziomie wyższym niż taki, który wykluczałby celiakię

z tego co mówił mi mój lekarz jeśli zanik kosmków jest większy widać to w badaniu gastro
Ostatnio zmieniony śr 17 kwie, 2013 09:17 przez aaggaa, łącznie zmieniany 2 razy.
Lenka_a1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 gru, 2012 21:16
Lokalizacja: Polska

Post autor: Lenka_a1 »

U mnie przy badaniu lekarz od razu jak spojrzał w monitor stwierdził że "celiakia, jak ta lala, dawno takiego obrazu nie widziałem" - w skali Marsha IIIB. Badanie przeciwciał tylko potwierdziło diagnozę - wynik powyżej 200 - nieoznaczalny.
maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Również u mnie podczas ostatniej gastroskopii lekarz powiedział na żywo, że widzi zmiany typowe dla celiakii, nawet zawołał innych młodych, żeby popatrzyli. Badanie hist-pat wykazało II stopień zaniku, czyli odrosły trochę na diecie.
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

u mnie nie było widać zmian gołym okiem, a w hist-pat wyszedł zanik kosmków IIIa według marsha.
z kolei u mojej siostry przy gastroskopii lekarz mówił, że widzi bardzo duży zanik, pobrano 4 wycinki i okazało się, że w hist-pat nie wyszły żadne zmiany.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

mi podczas gastroskopii lekarz powiedział,że na oko nie widać celiakii, nie pobrał wycinków, przeciwciała ujemne, z krwi alergia.
ODPOWIEDZ