trzytygodniowa dieta bg + pytanie o przeciwciała

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

Czy odstawienie glutenu w przypadku celiakii (jeszcze nie miałam gastroskopii, ale podejrzewam że coś jest na rzeczy, opisałam to w pierwszym poście) może uspokoić tarczycę, czy też niezależnie od tego czekają mnie sztuczne hormony?
jeśli nie masz bardzo zniszczonej tarczycy (a z tego co pisałaś lekarz nie wykrył jak na razie zmian w obrazie USG) wyleczenie/zaleczenie Hashi nie jest niemożliwe

możesz poczytać sobie historię choroby osoby z Hashi, która obecnie jest już rok bez sztucznego hormonu i wyniki ma jak na razie bardzo dobre:

tarczyca była wspomagana/leczone dietą i suplementami, dla potwierdzenia wklejone są wyniki badań oraz kilka USG

http://commed.pl/djfafa-historia-chorob ... 71916.html
Ostatnio zmieniony śr 06 lis, 2013 18:35 przez aaggaa, łącznie zmieniany 2 razy.
zapałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 13:19
Lokalizacja: trójmiasto

Post autor: zapałka »

Leeloo, Ola_la, aaggaaa

BARDZO Wam dziękuję.
Nie spodziewałam się że otrzymam tyle odpowiedzi, wartościowych opinii.

Leeloo, lekarka rodzinna dała mi skierowanie do gastrologa no i tyle. powiedziała że mam zespół jelita drażliwego, ale nie wykluczyła zmian w dwunastnicy. A że jestem chronicznie zmęczona, zwaliła na studia ;]
Do gastrologa idę za dwa tygodnie. Na gastroskopię zapiszę się w przyszłym tygodniu, są zapisy na grudzień (zapiszę się więc przed dostaniem skierowania, ale mam zamiar to skierowanie od gastrologa wyciągnąć choćby nie wiem co).

Choć po tym co czytam, jeśli wdrożenie diety może tak bardzo pomóc tarczycy i być może zahamować zmiany, zastanawiam się czy nie wydać oszczędności na prywatną gastroskopię, byłoby szybciej i wtedy szybciej mogłabym też wdrożyć dietę. Ale muszę się zastanowić czy mogę sobie na to pozwolić ( już dużo pieniędzy wydałam na badania z krwi). Diety bez gastroskopii nie wdrożę, bo jeśli okaże się, że mam zanik kosmków, każę się przebadać siostrom. A ewentualny zanik będzie, wiadomo, największą motywacją do bycia gluten free for life.

W każdym razie. Przekonałyście mnie, Leeloo, Ola_la i aaggaaa (dziękuję za link!), żeby przejść na dietę bezglutenową nawet jeśli gastroskopia nie wykaże zaniku.

Co do endokrynologa, Leeloo. To co tu czytam, jeszcze gdzie indziej poczytam, być może w książce którą polecasz - wierzę, że jest wartościowsze niż opinia pojedynczego lekarza.

Zrobię tak: gastroskopia ----> wdrożenie diety bezglutenowej + suplementy B12 i D, pewnie też magnez ------> ponowne badanie hormonów + przeciwciał (ale po jakim czasie?) ------> w zależności, co wyjdzie - endokrynolog lub nie.

Jeśli dieta i suplementy nie pomogą, wtedy pójdę grzecznie do endokrynologa i pogodzę się z tabletką, bo, tak jak Ola_la piszesz, jeśli to będzie koniec wegetacji, bo tak też teraz to co się ze mną dzieje odczuwam, to... chyba warto.

Ola_la, też czytałam o zaleceniach dawek a zapotrzebowaniu na witaminę D. Absurd.
Jednak zanim zacznę suplementować D, muszę to chyba skonsultować z lekarką, bo mam zbyt dużo wapnia we krwi, a czytałam że przy suplementowaniu D wapń może być niebezpieczny. Pewnie też powtórzę badanie tego wapnia.
Co do B12, z wczorajszego badania (po 5 zastrzykach we wrześniu) wyszedł wynik 247, więc już ponad normę, ale także będę suplementować (a może kolejne zastrzyki).

Leeloo, kurcze, fajnie by było, gdyby za kilka tygodni potwierdziło się, że tarczyca jest zdrowa. :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8147
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

zapałka, dobrze robisz, zapisz sie na gastro,a potem po skierowanie. musisz efektywnie poprowadzić całą konwersację, żeby lekarz faktycznie napisał gastro Z BIOPSJĄ DWUNASTNICY w kierunku choroby trzewnej. wyrecytuj objawy (książkowe i mniej o zywiste, niedobory witamin, zaburzoną gosp. wapniem), podaj to hashimoto i najlepiej gdyby cos w rodzinie podobnego krążyło.

suplementowanie wit D trzeba wspomagać magnezem, ale dobrym, takim, ktory nie podrażnia żołądka- zapytaj gastro który poleca.

ponowne badanie przeciwciał- każdy regeneruje sie we własnym tempie. ale na pewno licz w miesiącach. ja na sobie zrobiłabym po 6.

ten wapń ile wyszedł? przy jakiej normie? fosfor badałaś? parathormon?

czy na wit. B12 badano Cię pod kątem autoimmunologicznego zapalenia żołądka? na przeciwciala przeciw komórkom okładzinkowym żołądka i czynnikowi Castle'a?
247 po 5 zastrzykach to słabizna. co łykasz?

pewnie, że byłoby fajnie, ale czuję, że *upa blada. mi takie szczęście nie pisane, wiem co mówię.
zapałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 13:19
Lokalizacja: trójmiasto

Post autor: zapałka »

Leeloo, wapń (całkowity) wyszedł 10.2 , norma 8.90-10.00.
Fosforu i tego drugiego nie badałam.
jeszcze z nieprawidłowości wyszła mi podwyższona bilirubina (1.24 przy normie do 1.2), ale to chyba nie ma znaczenia w ewentualnej diagnostyce celiakii.

B12 sama sobie zrobiłam, bez skierowania (jak i inne badania), bo od kilku miesięcy jestem wegetarianką, prawie weganką, więc chciałam sprawdzić jaki mam poziom. W każdym razie sierpniowe badanie zrobiłam po 1,5 miesiąca od zaprzestania jedzenia mięsa no i wtedy wyszło poniżej normy i zaczęłam myśleć czy nie mam czegoś z wchłanianiem, bo zapasy B12 powinny być w organizmie na dłużej, lekarka też się zdziwiła (nie ta niestety do której teraz chodzę, bo po niedawnej przeprowadzce musiałam zmienić lekarza). W każdym razie ten niski poziom zaczęłam wtedy łączyć z innymi objawami i podejrzewać celiakię.
Nie łykam nic na razie, wcześniej też nic nie łykałam, tylko zastrzyki, ten wynik 247 otrzymałam wczoraj no i teraz coś muszę z tym zrobić...

Dobrze, zapytam o magnez i wszystko wyrecytuję by dostać skierowanie z biopsją! celiakię mam w rodzinie ale dalekiej, poza tym kuzynka ma łuszczycę, może o tym wspomnę bo to też choroba autoimmuno <mmm>

a co do powtórzenia Twoich badań... podobno karma wraca a tu na forum robisz piękne Rzeczy!
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8147
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

zapałka,

ten wapń jest jeszcze jako tako, ale powtórzyłabym badanie, to sie lubi wahać.
ta bilirubina jest niewiele ponad normę, tez bym to powtórzyła, ale moze sie łączyc z celiakią- wątroba jest obciążona i przestaje pracować jak nalezy.

tak, to absolutnie za krótki czas, zeby B12 spadła poniżej normy. organizm moze spokojnie przejechac na zapasie do około 3 lat, takze cos jest nie halo. na miejscu gastro/hematologa zbadałabym te przeciwciała i zrobiłabym test Schillinga.
Do łykania polecam Vegevit.

Koniecznie powiedz o celiakii w rodzinie i o tej łuszczycy jak najbardziej też. po czyms takim masz skierowanie. możesz troche nagiąć fakty i z kuzynki zrobić siostrę :>

bardzo Ci dziękuję za ciepłe słowa, chciałabym w to wierzyć, ale ostatnie wydarzenia skrupulatnie wybiły mi resztki nadziei na cokolwiek. w sumie już mi zwisa co będzie z tą tarczycą. Ola_la ma całkowitą rację, jedna tabletka to nie tragedia.
zapałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 21 paź, 2013 13:19
Lokalizacja: trójmiasto

Post autor: zapałka »

Leeloo,
Sprawdziłam co to test Schillinga, ale znając podejście lekarzy do skierowań + biorąc pod uwagę że wynik mam bądź co bądź w normie, a dodatkowo jestem wegetarianką - obawiam się że nie ma szans bym dostała skierowanie na coś takiego.
To samo z badaniem na autoimmunologiczne zapalenie żołądka :029:
Ale poczytam jeszcze trochę i postaram się zasugerować to gastrologowi, jeśli tylko wystarczy mi w gabinecie wytrwałości.
Dziękuję za wskazówkę o Vegevicie i powtórzeniu badań :)


Leeloo, a co się z Tobą dzieje? Jeśli tarczyca zeszła na drugi plan, to chyba coś bardzo poważnego musi się dziać z Twoim zdrowiem :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8147
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

zapałka, czasem warto powtórzyc, zeby zmniejszyc ew. błąd pomiaru, szczególnie, ze nie przekraczasz tych norm o wiele razy.

bycie wege nie jest argumentem, szczególnie ze u Ciebie deficyt pojawił się zaraz po przejsciu na diete. B12 jest często dodawana do soi i innych produktów zbożowych, jest tez w jajach, rybach, mleku itd. jeśli byłabys mega ścisłą weganką przez dłuuugi czas, to wtedy można by to uznać za przyczynę.

do gastrologa idziesz z kartką, na której masz po myślnikach wypisaną każdą rzecz, o której chcesz powiedzieć.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Leeloo pisze:ale dobrym, takim, ktory nie podrażnia żołądka
ja wprawdzie jeszcze nie gastro, ale z własnego (i nie tylko) doświadczenia mogę szczerze polecić SlowMag (dla mnie akurat ten bez wit.B). To ponoć najlepiej przyswajalna postać magnezu - i chyba tak faktycznie jest. Ja się nie oszczędzam i łykam do 6 tabletek dziennie - czyli jak osoba z niedoborami.
Żadnych przykrości po nim nie mam - wręcz przeciwnie - dzięki niemu praktycznie nie mam już "problemów toaletowych", na które cierpiałam przez całe życie. Owszem, suplementację magnezem zaczęłam niemal równocześnie z łykaniem tyroksyny, która także poprawia metabolizm i częstotliwość wizyt w toalecie, ale wyraźnie widzę, że jak mi się czasem zapomni łyknąć magnez, to potem bywa "ciężej".
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

jeszcze z nieprawidłowości wyszła mi podwyższona bilirubina (1.24 przy normie do 1.2), ale to chyba nie ma znaczenia w ewentualnej diagnostyce celiakii.
ja mam od dawna prawie zawsze bilirubinę ponad normę lub w najlepszym razie górna granica normy :/

miałam już chyba wszystkie możliwe badania pod tym kątem (czekam jeszcze na HolangioMR) i nadal nie wiadomo czemu tak się dzieje

doktorek powiedział, że nie jest wykluczone, że po 3-6 mieś diety BG bilirubina spadnie...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8147
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

zapałka, jak u Ciebie?
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Re: trzytygodniowa dieta bg + pytanie o przeciwciała

Post autor: gorzka6 »

Co do kropli ta akurat te są dobre (hyabak 0,15% 10ml). poleciła mi je pulonoog, bo sama je bierze, sa bez konserwantów. Co do witamin to D3 biorę 1000 codziennie, ale myśle o witaminie B12, bo mam tendencję do zajadów,w sumie na nie jest wit B2, ale Twój trop oże być dobry. Czytałam kiedyś, że przy Hashimoto, po dłuższym czasie następuje wysychanie błon śluzowych. Nie wiem co o tym mysleć, bo faktyczni mam problem z oczami, mało mam śliny itp. Zwrócę uwgę na omega 3.
ODPOWIEDZ