chudnięcie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rusałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt 11 kwie, 2014 21:10

chudnięcie

Post autor: rusałka »

Czy możecie mnie oświecić? Czy to jest normalne, że chudnę od czasu stosowania diety. Nadmienię, że dieta działa i to bardzo. Czuję się świetnie, wszelkie objawy celiakowe wyciszone, ale...no właśnie. Dietę stosuję od ponad miesiąca i schudłam już 8 kg. Jak dla mnie, to zbyt szybko w tak krótkim czasie. I pewnie dlatego jestem słaba, wciąż bym spała i z energii została ze mnie anemiczna masa. :/ Czy to chudnięcie, to taka uroda diety? Acha, i okropnie bolą mnie kości, tak bardzo, że mam wrażenie, iż mogę każdą kosteczkę policzyć. Poruszam się posuwistymi ruchami narciarza. :|
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: chudnięcie

Post autor: Leeloo »

rusałko, a z jakiej wagi zeszłaś? ile masz wzrostu?
chorujesz jeszcze na coś?
co dokładnie jesz?
badałas ostatnio krew?
czy wcześniej kości tak bolały? czy pierwszy raz tak jest?
rusałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt 11 kwie, 2014 21:10

Re: chudnięcie

Post autor: rusałka »

Na początku kwietnia ważyłam 58 kg. Teraz- przy wzroście 167 cm mam 50. Nigdy nie spadałam tak szybko. Z chorób, to refluks, przepuklina przełyku, nadżerki, od lat ginekologiczne sprawy, jestem po 2 operacjach usunięcia guzów niezłośliwych piersi i na macicy. Teraz próby leczenia mięśniaków macicy. Kości bolały mnie od dawna, a teraz się nasiliły. Zawsze te bóle tłumaczyłam przepukliną kręgosłupa. Niby przez jej ucisk miały być te bóle, chociaż lekarz dziwił się, że tak promieniuje- bo czułam nawet każdy palec u nóg. Teraz z przepukliną ok., jakimś cudem pękła w styczniu. Badania krwi miałam robione w marcu- nic niepokojącego nie było. Co jem? Na śniadanie najczęściej 2 wafle ryżowe. Staram się jeść je z wędliną , sałatą, pomidorem, ogórkiem...takie próby szukania witamin w warzywach. Na obiad jedno danie. Jeśli zupa, to często rosół na kurze z makaronem i mięso. Jeśli bez zupy, to najczęściej kaszę gryczaną, różne sałatki i mięso. Czasami ziemniaki, ale nie często, bo zapychają mi jelita. Na kolację to co na śniadanie, chyba, że braknie czegoś, to robię na patelni placuszki ryżowe z dżemem. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy..aha, ze słodkich rzeczy, to jakieś jedno ciastko raz na parę dni, bo nie przepadam za słodyczami. Zapomniałam napisać, że w tym samym czasie, kiedy nasiliły się bóle kości, bolą mnie zęby, i to bardzo. Ale to inny ból niż zwykła nadwrażliwość. Czasami drętwieje cala szczęka. Najbardziej promieniuje na przednie. Byłam u stomatologa, żeby to sprawdzić. Znajoma, więc wierzę, że nie zbagatelizowała sprawy. Zęby mają się dobrze, nie wołają o leczenie. A jednak od paru tygodni bolą. Jeśli chodzi o zęby, to nie miałam nigdy wcześniej takiego doświadczenia.
Dziękuję za zainteresowanie i próbę pomocy.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: chudnięcie

Post autor: Leeloo »

kochana, z tego co piszesz, jesz bardzo niewiele i mało zróżnicowane. na takim menu sama bym schudła, a mam BMI nadające się do hospitalizacji. 2 wafle ryżowe na 2 posiłki to jest nawet dla przedszkolaka za mało. Potrzebujesz dostarczać jedzenie o dużej wartości odzywczej.
Zupa na obiad to jest nic praktycznie, rosołek możesz pić, ale zawsze miej drugie danie. Duże drugie danie.
Z kaszy jaglanej wyczarujesz każdy posiłek, na każdy smak. Rób sobie kaszki dla niemowląt z orzechami i pestkami. W ogóle do wszystkiego dodawaj orzechy, migdały, sezam, mak, pestki różne, wiórki kokosowe i skub między posiłkami. Wzbogać menu w wyroby z amarantusa (mąka, ziarno ekspandowane).
Jeśli nie przepadasz za słodyczami to kasza jaglana na ostro/słono z warzywami, po tajsku itd. Możesz sobie robić np. własne przekąski:

http://pysznewege.com/2014/05/05/slone-krakersy-sojowe/ (genialne, mozna też z innej mąki)

do kanapek zamiast wędlin:
http://www.jadlonomia.com/2014/04/paszt ... konay.html
http://www.alergis.pl/przepisy/zobacz/P ... onecznika/
i masło orzechowe (z bananami pyszunia :D )

zamiast wafli, które nic Ci nie dają:
http://www.jadlonomia.com/2013/04/chleb ... zycie.html (bardziej egzotyczne składniki można zamienić na powszechniejsze)
albo naleśniki, placki, gofry na słono.

na forum masz multum przepisów

Zbadałabym poziom witaminy D u Ciebie..ale to kosztuje..i też wapń i fosfor we krwi. Taką dietą nie dostarczasz sobie niezbędnych składników.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: chudnięcie

Post autor: alva_alva »

A tarczyca? Czasem jednym objawem nadczynności tarczycy może być spadek wagi. TSH, ft4 i ft3? Kiedy robione i jakie wyniki? Nadżerki w jamie ustnej, bóle szczęki, bóle stawów- mimo diety bg, na której czujesz poprawę, może jest inna choroba do kolekcji z chorób autoimmunologicznych.
Zrób TSH, Ft4 i Ft3 w pierwszej kolejności. Myślę, że masz być może jeszcze jakąś inną chorobę autoimmuno. poza celiakią.
rusałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt 11 kwie, 2014 21:10

Re: chudnięcie

Post autor: rusałka »

Serdecznie wam dziękuję. Jeśli byłby tu tylko problem złego odżywiania, byłoby po sprawie. Wezmę się za siebie a i badania też zrobię, choć drogie. Ale cóż, nie leczone, później przerzuca się na droższe leki. Może coś uda mi się zrobić na fundusz. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi, które w 100% biorę pod uwagę. Dziś idę do lekarza, to może wyjęczę skierowanie na badanie, żeby nie płacić za wszystko. A dzięki tym przepisom może najdzie mnie większa ochota na jedzenie.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: chudnięcie

Post autor: Leeloo »

rusałka, głowa do góry. z nami nie dasz rady? ;)
rusałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt 11 kwie, 2014 21:10

Re: chudnięcie

Post autor: rusałka »

Bez Was bym zginęła, ale Z WAMI- to tylko do przodu :) właśnie wróciłam z zakupów dla urozmaicenia jadłospisu. Kolejne sprawy jutro, bo dziś już nie dałam rady.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: chudnięcie

Post autor: Leeloo »

no i super, oby tak dalej. i na spokojnie, Ty jesteś najważniejsza, reszta naprawdę poczeka :)
rusałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt 11 kwie, 2014 21:10

Re: chudnięcie

Post autor: rusałka »

Czuję się wręcz w obowiązku zdać relację z mojego brania się za siebie wg. waszych rad. Po urozmaiceniu diety już wiem, że nie mogę pić mleka sojowego, nawet do kawy. :/ szkoda, bo dobre i wartościowe. Ale po nim okropnie boli mnie brzuch.
Witaminka D zbadana- wynik: 3,27. Resztę wyników odbiorę jutro. I dzięki tym badaniom po ostatniej wizycie u ginekologa zabiera mnie na oddział ;( Ale i tak jestem nastawiona pozytywnie :) . DZIĘKI. CIĄG DALSZY NASTĄPI...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: chudnięcie

Post autor: Leeloo »

3,27?? matko, takiego wyniku jeszcze nie widziałam, krople Vigantol OD RAZU!

jest wiele innych mleczek, ryżowe i kokosowe są najmniej szkodliwe na problematyczny brzuch (chyba, że masz nietolerancję).

czekamy, będzie dobrze, już się ktoś Tobą zainteresował :)
rusałka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt 11 kwie, 2014 21:10

Re: chudnięcie

Post autor: rusałka »

Dzięki! Oświećcie mnie. Co wynika z podniesionych wyników? Profil jelitowy ASCA IgG- 21.90. Norma jest 10.00, więc nie tak tragicznie. Ale szukam w google i za bardzo nie wiem, o co chodzi.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: chudnięcie

Post autor: Leeloo »

Normy laboratoryjne zależne są od parametrów biochemicznych testów diagnostycznych
(ilość, jakość antygenu) i w związku z tym są na bieżąco uaktualniane wraz ze zmianą tych
testów. Aktualne normy laboratoryjne są wyświetlane/drukowane wraz z
wynikiem badania.
pANCA : >1:40 określane jako wynik dodatni [+]
Znaczenie diagnostyczne:

ASCA – choroba Crohn'a 60-80%
- Colitis ulcerosae 10-20%
pANCA – choroba Crohn'a 5-20%
- Colitis ulcerosae 70%
ODPOWIEDZ