Nietolarancja glutenu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

od wczoraj ma dietę, zaraz jak wróciłam od lekarza zrobiłam ostrą selekcje wszystkich produktów dla dziecka. Chodzi o sprawdzenie jeszcze raz klasy alergii. Jakie badanie jeszcze powinnam wykonać?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

Kcal, nie bardzo ogarniam, słaby dzień. chcesz badać jeszcze raz na alergie? a celiakię nie?
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

na alergię. A te badania w stronę celiakii mogły ulec zmianie? Gastrolog kazała tylko przejść na dietę, w poniedziałek może przejdę się do pediatry. Jeżeli chodzi o żywienie wiem na co zwracać uwagę, ale nie mam pojęcia co z diagnostyką, czy to wszystko wystarczy co miał robione jak do tej pory?

Usłyszałam od kuzynki męża że sama wywołałam dziecku alergię ponieważ jadłam pieczywo w trakcie karmienia piersią, niektórzy ludzie mnie osłabiają
Bardzo słaby dzień.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

pójdź do lekarza i dopytaj o wszystko, powiedz jakie masz wątpliwości, powinien doradzić.
myślę, że nie ma po co ponawiać badania.
pytałam o te celiacze, bo tam w szpitalu wyszły na pograniczu...dziecko nie ma potwierdzonej jednogłośnie celiakii prawda?

a kuzynka była w ciąży? co jadła? promienie słoneczne? a nie przepraszam, bo na słońce też można dziecko uczulić.
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

Nie miał stwierdzonej celiakii. Powiedziano mi że badania na to nie wskazują oraz że on nie wygląda na chore dziecko.
Pani doktor na niższy wynik igg powiedziała że można go brać w jego wieku za dolną granicę normy.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy muszę wymieniać deski do krojenia, noże, garnki i butelki?
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

mam takie pytanie, czy glutenu trzeba również unikać w przypadku np kosmetyków? Jeżeli np w sodzie oczyszczonej jest pszenica to czy mogę z niej zrobić okład na rękę po szczepionce. W przychodni kobieta powiedziała że śladowe ilości glutenu nie szkodzą...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: pleomorfa »

Niestety szkodzą... dlatego produkty "mogą zawierać gluten" uznajemy jako "zawierające gluten". Kosmetyków też się to tyczy, tym bardziej, że się okłada jakby nie patrzeć ranę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
April
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 17:40

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: April »

Produkty które "mogą zawierać śladowe ilości glutenu" szkodzą tylko osobom z celiakią czy też osobom, które jej nie mają ale mają stwierdzoną alergię na gluten? Bo jeśli dobrze pamiętam to czytałam gdzieś, że przy alergii istnieje dopuszczalna ilość spożycia glutenu, która nie szkodzi zdrowiu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

jest na odwrót, jeśli ktoś ma ALERGIĘ może mieć reakcję na niewykrywalną ilość glutenu. Celiacy mają granicę- 20ppm/100g produktu. u alergików jest zazwyczaj 0ppm. pomyliłaś pewnie z nietolerancją glutenu- w niej są różne granice wrażliwości, zależy od organizmu.
April
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 17:40

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: April »

Czym się różni alergia od nietolerancji?
Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

alergia jest to najczęściej reakcja szybka, nawet zagrażająca życiu i powoduje ją najmniejsza ilość alergenu. zazwyczaj biorą w niej udział przeciwciała IgE zależne + inne cząsteczki (monocyty, makrofagi, limofocyty B/T). ale jeśli mówimy o alergii pokarmowej takiej klasycznej, która wychodzi w badaniu krwi i testach skórnych to jest ona IgE zależna. takie alergie zazwyczaj dotyczą układu oddechowego, pokarmowego i skóry.

natomiast nietolerancja pokarmowa to TEŻ alergia, ale mówi się na nią nietolerancja, żeby łatwiej było odróżnić. zachodzi ona zawsze z przeciwciałami w klasie IgG i są te reakcje OPÓŹNIONE, inaczej- alergie opóźnione. Takie reakcje zachodzą nawet po 3-4 dniach od spożycia. Nietolerancje mogą się ujawniać z każdego układu np. nerwowego- depresją/brainfog, kostnego- bólem stawów i kości itd. Przyjęto, że w nietolerancji można spożyć jakąś ilość danego alergenu, jeśli nie wywołuje to żadnych dolegliwości- zależność osobnicza.
Z nietolerancji można czasem wyjść, jeśli zastosuje się dietę eliminacyjną przez wiele miesięcy, jeśli nie lat.

to tak bardzo ogólnie i skrótowo.
April
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 17:40

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: April »

W takim razie ja mam chyba nietolerancję, ciężko się w tym wszystkim połapać :/
Obrazek
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

najgorsze jest to że pediatra nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania, a jak usłyszałam że może spożywać jak napisane jest że coś może zawierać gluten to mi ręce opadły. Pani doktor powiedziała że musi dziecko być na diecie bezglutenowej, poinformowałam ją że jest od 12.06 była bardzo zdziwiona. Kurcze to chyba logiczne że jak znam diagnozę to reaguje a nie czekam nie wiadomo na co

Dla pewności jednak staram się unikać każdej żywności która może zawierać gluten, zmieniłam wszystkie przyprawy. Widzę już efekt- zaczyna przybierać na wadzę (od 12.06 325g). Może dogoni rówieśników niedługo
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

super, że juz przybiera, oby tak dalej :)
April
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 102
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 17:40

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: April »

Czy początki diety mogą objawiać się pogorszeniem? Tzn wzdęciami i brakiem apetytu?
Obrazek
ODPOWIEDZ