zanik kosmków typu IIIa wg skali Marsha.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Na tej stronie są opisane obie skale:

Shmerling

oraz Marsh
Obrazek
Siłaczka200
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pt 27 kwie, 2007 12:02
Lokalizacja: POMORZE

Post autor: Siłaczka200 »

Witajcie! Sheep dzięki za odpowiedź, ale nie wiem o jakiej "tej samej" stronie piszesz? Nie spotkałam się dotąd w literaturze ze skalą Shmerlinga, a właśnie w tej skali dostałam wynik biopsji mojej córki. Nie wiem czy skala zaniku kosmków w/g Marsha jest taka sama jak w/g Shmerlinga? Czy ktoś dostał wynik biopsji w/g skali Shmerlinga?????? :okulary2:
CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Oki. Skopiowałam ze strony podanej przez Sheep:
Skala Shmerlinga jest czterostopniowa. Prawidłowy obraz kosmków to stopnie I i II, a stopnie III i IV świadczą o zaniku kosmków jelita cienkiego (III stopień – zanik częściowy, IV stopień – zanik całkowity). Uwaga! Interpretację wyniku biopsji jelitowej zawsze pozostaw lekarzowi, bowiem ani prawidłowy obraz bioptatu jelita nie wyklucza na 100% celiakii, ani też całkowity zanik nie jest w pełni specyficzny dla celiakii.
Tutaj jest całość:
http://www.forumpediatryczne.pl/specjalista/ep,413
oraz o skali Marshala:
W skali Marsha wyróżnia się:
- fazę zerową (przednaciekową), w której brak jest zmian morfologicznych w jelicie (odpowiednik I stopnia wg Shmerlinga),
- fazę I (naciekową), w której wymiary kosmków i krypt nie są zmienione, ale śródnabłonkowo stwierdza się obfity naciek z limfocytów (brak odpowiednika w starych skalach),
- fazę II (rozrostową), w której oprócz nacieku limfocytarnego w nabłonku widoczne są cechy rozrostu krypt
- fazę III (destrukcyjną) – dzieloną na stadia IIIa, IIIb i IIIc – z zanikiem kosmków (odpowiednik stopnia III lub IV według starych skal 4-stopniowych)
Niekiedy wyróżnia się fazę IV (atroficzną), w której zanik kosmków nie ustępuje nawet po eliminacji glutenu z diety. Jest to uważane za stan przedrakowy.
oraz :
Interpretację wyniku biopsji jelitowej zawsze pozostaw lekarzowi, bowiem ani prawidłowy obraz bioptatu jelita nie wyklucza na 100% celiakii, ani też całkowity zanik nie jest w pełni specyficzny dla celiakii. Za typowy dla celiakii uważa się typ III według Marsha, ale w pewnych stadiach celiakii pacjent może mieć obraz odpowiadający fazie I lub II.
Tutaj całość:
http://www.forumpediatryczne.pl/specjal ... a%20Marsha
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Hmm, no dobra, następnym razem wkleję tekst linku, żeby było wyraźnie widać. Gdybyś kliknęła w moi poprzednim poście na słowo "Shmerling" i "Marsh", dostałabyś się na te właśnie strony. :027:
Ostatnio zmieniony pn 21 maja, 2007 13:15 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Siłaczka200
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pt 27 kwie, 2007 12:02
Lokalizacja: POMORZE

Post autor: Siłaczka200 »

Dziękuję Wam! ja wielu rzeczy nie wiem o używaniu komputera oraz o różnych jego funkcjach :oops: Pierwszego posta wysłałam nie w tej grupie tematycznej co trzeba, bo nawet nie wiedziałam, że są grupy tematyczne! Za każdym razem gdy wchodzę na forum odkrywam coś nowego, co dla przeciętnego użytkownika jest oczywiste, np. dziś się od Was nauczyłam jak się dostać na strony tematyczne bez podanego adresu itd..........Diekuję :!:
CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI!
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Dzięki za fajne ( nie wymagające klikania ) opisy. wiecie co ja tez się czehgoś doczytałam ale zupełnie zgłupiałam , jestem w trakcie remontu ale jakos dokopałam się do szuflady i ja mam tak opisane wyniki córki ( z biopsji)
"Przełyk zaczerwieniony, błona śluzowa żoł intensywnie zaczerwieniona, w obrebie nabłonka płaskiego widoczne są liczne eozynofile........dwunastnica -ogniskowo widoczne nieprawidłowe pogrubiałe, wysokie kosmki z naciekiem limfocytarnym i eozynofilarnym. wskaźnik Marsha 10/100 enterocytów .....


W epikryzie napisano m.in. przewlekłe zap żoł i dwunastnicy z naciekiem eozynofilowo-limfocytarnym i ogniskowo nieprawidłowymi kosmakami jelitowymi. ................


i podobno ten wskaźnik który ma Ola w innych jednostakach jest ok ?? Dodam jeszcze że wszystklie wyniki na p/ciała sa w normie , alergi w klasie igE nie ma ( w badaniach)
Diete wymyślili dop po 6 mies od gastroskopi ( własciwie sama wymysliłam a lekarze ochoczo przystali na próbę) . Córka miała wieczne biegunki z zaparciami ( naprzemienne) chudła i nie rosła. Nadal nie wiedza jak mi Ole zdiagnozować każde wykroczenie dietetyczne odchorowuje . jest na diecie od 4 lat , jak juz wczesnie pisłam wreszcie zaczęła rosnąc i przytyła ( jest kluchą) dostała 1 miesiączkę . Ogólnie jej stan zdrowia sie poprawiał, ale do końca diagnozy nie ma:((

Dochodza jej jeszcze problemy z jelitem grubym , tez nie zdjagnozowane .......
jak ktos z was ma jakiś pomysł to prodszę o poradę :)) wszystkie uwagi mile widziane :))
Ostatnio zmieniony pn 21 maja, 2007 21:40 przez jomate, łącznie zmieniany 1 raz.
Siłaczka200
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pt 27 kwie, 2007 12:02
Lokalizacja: POMORZE

Post autor: Siłaczka200 »

Witaj jomate! Przeczytałam wszystkie Twoje posty, aby zapoznać się z sytuacją zdrowotną Twojej córki. Nie jestem lekarką, ale mam też wykształcenie medyczne. Tak jak sama się domyślałaś i niektórzy lekarze - objawy i wyniki badań Twojej córki wskazują raczej na zespół złego wchłaniania lub skórną postać Celiakii (Durhinga), przy tym stany zapalne przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita grubego. W związku z istniejącym autyzmem mogą istnieć różnego rodzaju powiązania z objawami ze strony przewodu pokarmowego, gdyż przy tej chorobie dziecko tłumi napięcia psychiczne niemogąc ich wyrazić, co może nasila objawy zapalne narządów wewnętrznych.
Naprawdę macie trudną sytuację! Współistnienie różnych chorób utrudnia właściwą diagnozę. Myślę jednak, że teraz będzie coraz lepiej, dlatego iż 4 letnia dieta b.g. dała sporą poprawę. Według mnie należy się przede wszystkim skupić na przestrzeganiu diety b.g., która warunkuje zdrowienie. Na właściwe postawienie diagnozy wielkiego wpływu nie mamy, zatem nie warto się tym zamartwiać. Oczywiście, że trzeba do tego dążyć, ale spokoje. Córka Twoja prawidłowo zaczęła dojrzewać, jest spokojniejsza a to jest już duży sukces. Przestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz wnikliwa obserwacja i konsultacja specjalistyczna będą Was przybliżać do trafnej diagnozy.
Życzę Tobie dużo zdrówka i radości w stanie błogosławionym :053: Jak najwięcej dobrych myśli, słonecznych dni i dobrej energii!!!!!!!!!!!!!1 :043:
CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI!
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Bardzo ci dziękuję :))

A co do Oli to tak właśnie robie tzn nie naciskam na badania ( wręcz hamuje zapędy lekarzy) dietke trzymamy ostro . A chorobe jak zwał tak zwał ,ważne żeby dziecko się dobrze czuło a że dieta dział to nawet najbardziej ślepy widzi :))

Pozdrawiam i wracam myć podłogi ( remoncik :zly: )
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Mam pytanie niedawno wykryto u mnie zanik IIIa wg.Marsha i chciałem się dowiedzieć jak długo zajmie leczenie tego ? mam nadzieję , że nie długo czytałem , że można być na diecie całe życie lub 2 lata :zdziw: mam nadzieję , że prędzej czy później się wyleczę z tego ;( ja jak ją nabyłem ? nie mam pojęcia jaki może być tego przyczyna a do lekarza mojego 1 kontaktu idę niebawem ....
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
darciak90
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 809
Rejestracja: śr 12 gru, 2007 22:31
Lokalizacja: Warszawa/Częstochowa

Post autor: darciak90 »

Dietę bezglutenową stosuje się przez całe życie. To jedyne lekarstwo na celiakie.
Poprzeglądaj forum, wątek był już poruszany :)
Obrazek
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Hm rozumiem .... poszukam tutaj na forum wszystko co i jak poczytam , rozejrzę się ... ja mam pogrubienie i deformacja kosmków mogące odpowiadać zanikowi IIIa wg Marsha , więc to niekoniecznie musi to być wlasnie Celiakia ale do lekarza 1 kontaktu idę niebawem to się dowiem co i jak .... nie chcę być na diecie całe życie :zly:
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Zrób badania krwi na przeciwciała typowe dla celiakii, najlepiej zanim przejdziesz na dietę albo jak będziesz na niej jeszcze dość krótko, do kilku tygodni. Poczytaj tu: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=67
Obrazek
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Sheep pisze:Zrób badania krwi na przeciwciała typowe dla celiakii, najlepiej zanim przejdziesz na dietę albo jak będziesz na niej jeszcze dość krótko, do kilku tygodni. Poczytaj tu: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=67
Owieczko miałem gastroskopię i tam wykryto właśnie to paskudztwo a byłem zrobić coroczny przegląd żołądka itp sprawy .... i gastrolog kazał mi być minimum na diecie tak ok. 3 miesięcy ...
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Rozumiem, że miałeś gastroskopię, ale czy zajrzałeś na link, który podałam? <:>>
Chodzi o to, że jak jest podejrzenie celiakii, to trzeba zrobić przeciwciała. Jeśli wyjdą pozytywnie - krótka piłka, jest celiakia, jest dieta do stosowania w życiu. A bez przeciwciał to teoretycznie można się zastanawiać, czy nie jest to jakiś wtórny zespół złego wchłaniania o innych przyczynach. Po trzech miesiącach na diecie bezglutenowej, a dobrze by było też lekkostrawnej i bezmlecznej, coby najłatwiej było się kosmkom odbudować, każdy zauważy poprawę samopoczucia (no, może z psyche różnie bywa na początku ;) ) i wtedy się lekarz będzie zastanawiał, że może to celiakia, a może nie, i tak się będziesz bujał bez diagnozy. Piszę z własnego doświadczenia, bo nie wiedziałam o przeciwciałach i nie zrobiłam ich sobie nie będąc na diecie, czego trochę żałuję, choć celiakię mam na pewno (po objawach sądząc i biopsji). Inna rzecz, że zdarza się, że dorosłym te przeciwciała nie wychodzą, ale to już zupełnie inny temat :)
Ostatnio zmieniony czw 13 maja, 2010 22:52 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Dzięki za informację postaram się jeszcze zbadać te przeciwciała i się okaże co i jak ...hm jestem na diecie już 3 dzień i czuję małą poprawę w samopoczuciu nie mam tej pełności w brzuchu itp ... więc niech się powoli odbudowują te kosmki ale wierzę i będzie ok ... tak wszedłem w ten link już gastroskopię mam za sobą :)
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
ODPOWIEDZ