Celiakia???

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ŁukaszT
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 30 lip, 2012 15:09
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ŁukaszT »

Dzisiaj zjadłem jajko gotowane i czuję się bardzo dobrze, na razie lekarz kazał mi douspatalin retard, ale nie wiedział o mojej diecie bezglutenowej.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Duspatalin mógł ukryć nieprzyjemną reakcję na jajko. Ale może też być, że na jajko nie zareagowałeś.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
ŁukaszT
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 30 lip, 2012 15:09
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ŁukaszT »

Tzn. ten lek biorę od 14 dni, jeszcze jak dostałem skierowanie do gastrologa to już dostałem od ogólnego receptę.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

alva_alva pisze:(...)Do laktozy raczej nie wroce ze wzgledu na trzustke.(...)
? Jaki jest związek między laktozą a trzustką? Pytam najzupełniej poważnie.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Związek ma taki, że białka mleka krowiego ze względu na podobieństwa z antygenami komórek B w trzustce odgrywają znaczącą role w indukcji patogennych procesów autoimmunizacyjnych wysp trzustkowych.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

alva_alva pisze:Związek ma taki, że białka mleka krowiego ze względu na podobieństwa z antygenami komórek B w trzustce odgrywają znaczącą role w indukcji patogennych procesów autoimmunizacyjnych wysp trzustkowych.
Białka mleka krowiego, nie cukier mleczny.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Owszem, ale to nie ma większego znaczenia.Są ewentualnie sery bez laktozy, jeśli komuś szkodzi laktoza, ale ser bez laktozy ma też białka mleka. Gdyby było odwrotnie, że np. ser ma laktozę, ale nie ma białek mleka, to by miało to dla mnie znaczenie, a tak to żadna różnica.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Tak, ale wcześniej kilkakrotnie mówiłaś o laktozie, nie o białkach mleka. Są produkty wzbogacone w laktozę, ale bez zaznaczonej zawartości białek mleka.
Ostatnio zmieniony pt 03 sie, 2012 13:31 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Miałam na myśli białka mleka, bo czy laktoza jest czy nie ma, to białka i tak są.Nie do końca dokładnie się wyraziłam.
lilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: ndz 25 wrz, 2011 16:24
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lilka »

Witam.
Chciałam jeszcze o coś zapytać.
Wracając do przeciwciał, w których wyszła mi tylko gliadyna dodatnio w klasie IgG, reszta ujemnie.
Zrobiłam też badanie całkowitego IgA i wyszło że mam poniżej normy. Czy to znaczy, że moje wyniki na przeciwciała mówią jeszcze mniej niż do tej pory? -chyba sobie włosy z głowy zacznę rwać. To jest jakiś bezsens z tymi badaniami, człowiek je robi a i tak nic nie wie. Co prawda, miałam zrobić gastroskopię ale boję się tego badania i zwlekam, więc jest tutaj i trochę mojej winy, że to wszystko przeciąga się w czasie. Wolałabym żeby sprawa wyjaśniła się bez tego badania.
Z tego co przeczytałam, to ten wynik całkowitego IgA (będącego poniżej normy) może przekładać się na nieprawidłowy wynik przeciwciał w tej klasie. Tak?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

IgA to jest pewna klasa (typ) przeciwciał, które wytwarza (lub nie) organizm człowieka. Przeciwciała mogą występować przeciwko różnym substancjom, nie tylko glutenowi. Jeżeli ogólny poziom przeciwciał w klasie IgA u ciebie jest poniżej normy, to znaczy, że twój organizm ich nie wytwarza - i nie ma sensu szukać przeciwciał celiacznych ani żadnych innych w tej klasie, bo wynik nic nam nie powie (skoro organizm nie wytwarza akurat tego typu przeciwciał).
Obrazek
lilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: ndz 25 wrz, 2011 16:24
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lilka »

Sheep pisze:IgA to jest pewna klasa (typ) przeciwciał, które wytwarza (lub nie) organizm człowieka. Przeciwciała mogą występować przeciwko różnym substancjom, nie tylko glutenowi. Jeżeli ogólny poziom przeciwciał w klasie IgA u ciebie jest poniżej normy, to znaczy, że twój organizm ich nie wytwarza - i nie ma sensu szukać przeciwciał celiacznych ani żadnych innych w tej klasie, bo wynik nic nam nie powie (skoro organizm nie wytwarza akurat tego typu przeciwciał).
No trudno. Dzięki.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ale masz gliadynę dodatnią w IgG, to już coś, co mówi o celiakii.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Ew. o nieceliaczej nietolerancji glutenu, która jest równie wyniszczająca.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Co prawda, miałam zrobić gastroskopię ale boję się tego badania i zwlekam
Ale czego się boisz? Że boli? NIE boli, tylko trzeba oddychać przez nos i tyle. To 10 minut z miękka rurką wsuniętą do żołądka, leżysz, oddychasz powoli i spokojnie, pielęgniarka trzyma cię za rękę, lekarz opowiada co widzi w środku, i... i już. Bez paniki. Wstajesz z leżanki, otrząsasz się, bierzesz opis / wyniki, dziękujesz lekarzowi i wiesz na czym stoisz :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
ODPOWIEDZ