Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

nietolerancja glutenu to alergia opóźniona w klasie IgG lub inna postać, kiedy człowiek ewidentnie czuje się lepiej bez glutenu, a na diecie normalnej ma różnorakie nieuleczalne dolegliwości

trwała nietolerancja glutenu- celiakia- choroba trzewna


alergie i nietolerancje nie niszczą kosmków, tylko celiakia i parę innych rzeczy tu nieistotnych.

jesteś głodny bo masz odwyk od powszechnych zapychaczy i samego glutenu, który działa jak narkotyk- uzależnia :)

napisz tu swój dzienny jadłospis. co jesz i pijesz i mniej więcej kiedy i w jakiej ilości.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Na pewno czuję się lepiej bez glutenu ale możliwe, że każdy człowiek lepiej by się czuł bez glutenu, osobiście czuję się trochę lżej, pewniej trochę kondycja zdrowotna mi się poprawiła. Stałego jadłospisu nie mam bo tych produktów BG jest tak mało, że jem co popadnie byle by BG, często jem jajecznice na śniadanie bo jest pewniakiem na obiad staram się jeść jakiś mięso z ziemniakami a na kolacje zapycham się chlebem BG z konserwami BG albo pasztetami również ryby piję napoje niegazowane, herbatę, czasami kawę, wodę.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: justek625 »

Ja bylam zdiagnozowana prawie 30 lat temu i od razu pwoiedzieli, ze to celiakia i kazali diete trzymac do konca zycia ( i to polscy lekarze i inni) i trzymalam do 5 roku zycia, w blad wprowadzili mnie lekarze z Francji,ktorzy pozniej mnie diagnozowali, ale to dluga historia... Teraz po latach w badaniach wyszly przeciwciala i ten zanik kosmykow i u Ciebie na pewno tez tak bedzie (jak przypilnujesz, zeby te wycinki wzieli).

Tez, na diecie bg jestem ciagle glodna, ale to plus moze cos przytyje :) Jak zrobilam z tej strony zupe z soczeicy to prawie caly garnek zjadlam,wszystkie dania probuje i jem po pare talerzy, sproboj moze tez cos przyrzadzic :) Na sniadanie mozesz jesc platki bg lub kukurydziane sa chyba bg (ja takie mam), tosty, placki ziemniaczane (z maka bg) itp


A jak u Ciebie z laktoza, czesto przy celaikii jest problem z jej wchlanianiem.
pozdrawiam :D
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Jeżeli chodzi o laktozę to raczej jest ok. To z reguły osoby z celiakia mają problem z laktozą? Właśnie robię spis dozwolonych produktów i będę robił zakupy, znalazłem na necie przykładowe posiłki dla osób chorych także będę z tego korzystać muszę się też nauczyć gotować ale z tym nie będzie problemu :) Jak już ogarnę co mogę a co nie to myślę, że nie będę miał problemu z niedojedzeniem bo będę zawsze ze sobą brał pojemniczek z jedzeniem :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: pleomorfa »

. To z reguły osoby z celiakia mają problem z laktozą?
Tak, ponieważ enzym, który trawi laktozę - laktaza znajduje się na samych końcówkach kosmków jelitowych i ich nawet niewielkie skrócenie może upośledzić trawienie tego cukru.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Nie odczuwałem żadnych problemów z trawieniem laktozy może dlatego, że bardzo mało mleka pije ale jadłem czasami jogurty, sery to też nic, może na mnie to jakoś łagodniej przechodziło.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

sery i jogurty mają bardzo mało laktozy, być może dlatego.

Do zdrowego i szybkiego zapchania polecam Ci BANANY, fasolkę w sosie pomidorowym Heinz, makaron ryżowy/z fasoli mung Tao Tao który robi się w 3 minuty przez zalanie wrzątkiem- do tego walniesz sobie co tam chcesz.
Bonduelle wypuścił teraz na rynek linię warzyw w puszcze na parze- soczewicę, ciecierzycę i fasolę czerwoną- skład jest ok, a smak genialny.
Jaja w każdej postaci, jak sobie kupisz mąkę BG to możesz robić omlety i placki. nawet naleśniki jak się nauczysz ;)
Najprostsze i sycące placuchy- banan i jajka zmieszane razem. Placki ziemniaczane czy kopytka też szybko ogarniesz i będziesz się nimi zajadać- w domu i poza nim.
Risotto- gotujesz ryż i mieszasz z czym Ci pasuje- groszek, kawałki mięsa, pokrojone warzywka- i dusisz wszystko razem w jednym garnku.
Orzechy, migdały, słonecznik, suszone owoce (Lidlowskie lub firmy Kresto) również idealne na głoda i na miasto.

Frytki i lody z Maca w kubku są BG w razie awarii na autostradzie ;)
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Byłem dzisiaj po wyniki i kompletnie nie wiem co teraz o tym sądzić... Dostałem kartę z historią choroby gdzie nie ma wyników z kosmków jelitowych :/ Chciałem wybrać wyniki z głównego archiwum gdzie były ale po 20 latach uległy zniszczeniu :/ Teraz jak się pytałem rodziców czy miałem stwierdzoną celiakię to z tego wszystkiego sami nie są pewni czy miałem ją na pewno stwierdzoną..Dodaje historie choroby w fotkach jeżeli ktoś by potrafił coś rozczytac z tego to był bym wdzięczny test gen mam ujemny na pewno
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Zrobiłem dzisiaj gastroskopie i mam czekać 3 tygodnie na wyniki, jutro robię przeciwciała. Może być niepoprawny wynik jeżeli od 3-4 dni trzymam dietę BG ?
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: wieczorynka »

No nie można liczyć na to że badanie wyjdzie ok. Fałszujesz wynik teraz. Przed robieniem przeciwciał nie robi się diety. trzy, cztery dni to bardzo mało ale mimo wszystko
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Aha :/ To ile dni muszę robić dietę z glutenem, żeby spokojnie zrobić przeciwciała ? z tym, że prowadzę tą dietę bezglutenową tylko 3-4 dni
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

rób JUTRO badanie, 3-4 dni diety to jeszcze ok, tak szybko nie spadną JEŚLI są.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Zrobiłem dzisiaj przeciwciała :
-Celiakia (HLA-DQ2/DQ8)
-IgE całkowite
-IgE sp. F79 - gluten (gliadyna)
-P/c.p.transglutaminazie tkankowej(anty-tGT) w kl. IgG i IgA met. ELISA

Pierwsze 2 wyniki będą jutro kolejny za 4 dni a ostateczny ten o celiakii dopiero 25 wrzesnia a biopsja za 2-3 tygodnie. To są chyba wszystkie???

Kontynuować dalej dietę??? bo teraz w końcu nie wiem co i jak :P jedyne czego jestem pewien to to, ze byłem kilka lat na diecie bezglutenowej i byłem leczony w tym kierunku jak byłem dzieckiem i żle reagowałem na gluten tzn. wymiotami. Z typowych objawów mam senność mógł bym spać bez końca xD , skoki nastrojów, drażliwość, odczuwam też otępienie po obfitym posiłku glutenowym zaraz po zjedzeniu, które się utrzymuje chwilę, czasami lekkie duszności właśnie po takim posiłku i kaszel, które też po jakimś czasie ustępują, jak byłem młodszy miałem też bóle głowy bez przyczyny. Nie miałem nigdy żadnych biegunek i bólu brzucha co jest typowym objawem. Mam wrażenie, że mam powiększone węzły chłonne pachwinowe po prawej stronie są namacalne i chyba nie takie małe chyba je nawet czasami odczuwam bez dotykania ale nie wiem co może być przyczyną.


Dodam, że teraz jak wprowadziłem tą dietę BG to mam kosmicznie szybką przemianę materii latam do kibla po 5x dziennie... i mam raczej biegunkę, to chyba jest spowodowane ta dietą bo większość tych posiłków jest marnych będę musiał je ulepszyć bo przecież ten pseudo chleb jest nic nie warty :/ Chyba go wykluczę całkowicie z diety. Nie chcę was męczyć tymi smętami ale zależy mi na zdiagnozowaniu tego albo wykluczeniu.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

to kiedy masz biopsję? 2-3 tygodnie? w takim razie wróć do glutenu.

czy po wykluczeniu glutenu wprowadziłeś jakiś zupełnie nowy produkt? (chleb bg się nie liczy, to mieszanka zbóż, z którymi masz styczność na co dzień w normalnej diecie).
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: pleomorfa »

Leeloo, biopsja już chyba była, a wyniki dopiero za 2-3 tygodnie ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ