Choroba Duringa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anula80 »

Chciałabym się podłączyć, bo mam pytanie. Moja kuzynka już jako małe dziecko była na diecie bezglutenowej. Chodzi o chorobę Duhringa. W książeczce zdrowia ma wpis wtórny zespół złego wchłaniania, zalecenia - dieta bezglutenowa. Miała typowe objawy, czyli swędzące krostki, które zmieniały się w plamy.
I podczas ciąży nastąpiło "wyleczenie". Stąd moje pytanie, czy skoro ta choroba jest nazywana skórną postacią celiakii, to nie jest ona też do końca życia? Mówiłam kuzynce, żeby zgłębiła temat, bo może sobie zrobić krzywdę, tym bardziej, że teraz jest w ciąży z drugim dzieckiem
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

jasne, że jest do końca. ciąża to stan kiedy dzieją się cuda na kiju, choroby znikają lub nagle się pojawiają, to samo okres popołogowy.
rozumiem, że wyniki ma wszystkie piękne?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anula80 »

Oczywiście, wszystko w normie. Od małego dziecka na diecie bg. Prowokacje glutenem, masakra po prostu :/ I nagle w ciąży cudowne uzdrowienie. Nawet jakiś zasiłek miała, czy coś w tym stylu. A teraz znowu jest w ciąży i ja się o nią martwię. Mam nadzieję, że mnie posłucha i zbada, co trzeba
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

niech poczyta nasz poradnik lub stronę Stowarzyszenia..skutki nieleczonej celiakii i ten wątek, który wkleiłam tu wyżej.

W ciąży można nagle wyleczyć się z wieloletniego trądziku czy innych zmian skórnych, często kobiety 'rozkwitają'. Lub wręcz przeciwnie- pojawia się celiakia, cukrzyca, tarczyca przestaje należycie pracować itd. To samo po urodzeniu, to jest taka huśtawka hormonalna, że wszystko może się zdarzyć.
CatalinaO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: wt 18 lut, 2014 22:19

Re: Choroba Duringa

Post autor: CatalinaO »

Cześć :)

Mam zdiagnozowaną Chorobe Duhringa i jestem na diecie bezglutenowej. Jestem w ciąży i chciałabym zażywać witaminy w tabletkach jako suplement diety. Czy Jod jako składnik bardzo mi zaszkodzi? Czy problemem może byc tylko i wyłącznie pogorszenie sie wysypki czy mogłoby to miec jakiś inny wpływ na mnie czy na dziecko? Z tego co czytałam to wydaje mi się że nie ale chciałabym byc pewna.

Dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

jak długo jestes na diecie? jak wygląda teraz Twoja skóra? bierzesz jakieś leki na Duhringa?
CatalinaO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: wt 18 lut, 2014 22:19

Re: Choroba Duringa

Post autor: CatalinaO »

Na diecie jestem dopiero tydzień, bo musiałam powtórzyć gastroskopię (wciąż czekam na wyniki). Leczę się zagranicę i tu dali mi maść oparta na hydrocortisonie (lekarz powiedział że jeśli nie będę zużywała dużo tej maści to nie zaszkodzi to dziecku, maść używam sporadycznie i pomaga, używam jej ponad 2 miesiące ale dieta glutenowa przywracała wysypkę co jakiś czas w gorszym stopniu). Na dzień dzisiejszy mam wysypkę dosyć sporą ale nie jest tragicznie (tzn. nie mam dużych bąbli i nie swędzi aż tak bardzo). Tabletki Dapson nie zostały mi przepisane w związku ze staraniem sie o dziecko.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

a prowadzisz też dietę niskojodową? czy nie zwracasz na to uwagi?
jak zjesz np. rybę, nori czy cos słonego, masz wrażenie, że zmiany się powiększają?

jesteś świażakiem na bezglucie, dopiero się goisz... ale z drugiej strony rośnie w Tobie dziecko, które tez jodu potrzebuje. jeśli te zmiany nie są uciążliwe i nie zauważysz różnicy po spożyciu czegoś najodowanego, to ostrożnie spróbowałabym z suplementem
CatalinaO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: wt 18 lut, 2014 22:19

Re: Choroba Duringa

Post autor: CatalinaO »

nie prowadze diety ze wzgledu na jod. Po rybie nie widzę żadnych wiekszych zmian ale po jajkach (tak naprawde wiekszą ilość soli używam tylko jak jem jajecznicę albo jajka na miękko) już tak, ostatnio zastanawiałam sie też nad orzeszkami solonymi.
Mi ,tak naprawdę aż tak bardzo swędzenie nie przeszkadza (wkońcu żyje z tym 30lat-nikt nie potrafił mnie zdiagnozować), raz jest lepiej raz jest gorzej. Raczej zastanawiałabym sie nad wyglądem skóry bo wkońcu mamy lato i trzeba sie troszkę odsłonić. Najważniejsze jednak jest zdrowie dziecka a tutejsi lekarze niestety nie bardzo potrafią mi odpowiedzieć konkretnie na moje wątpliwości.
CatalinaO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: wt 18 lut, 2014 22:19

Re: Choroba Duringa

Post autor: CatalinaO »

Mam tekże problemy z tarczycą. Hormony były prawie zawsze wporzadku ale miałam guzki które wraz z całym prawym płatem zostały usunięte. Po operacji przez kilka miesięcy hormony były wporządku ale potem (nie wiadomo z jakiej przyczyny) zrobiła mi sie niedoczynność. Brałam wieć Euthyrox, który był kilka razy odtawiany aby sprawdzić czy lewy płat podejmie prawidłową funkcję i niestety sie nie udało. Od kilku lat więc jestem na tabletkach.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anja »

Ja mam celiakię, ale od zawsze walczę z pseudo trądzikiem. Lekarze dermatolodzy .... i tu skończę na ich temat! Od 3 m jestem na diecie i od kilku dni pach wysypka. Buzia, plecy i klatka piersiowa. Swędzi, choc nie mocno, ale lekko ropieje. Poczytałam sobie i mnie olśniło....witaminy. Krosty wylazły po witaminach. Gdyby nie forum dalej żyłabym w niewiedzy. Lekarze pierwszego kontaktu wiedzą mniej niż ja! Cho jeden pan doktor przyznał się, że na bezglutenowcach się nie zna,ale się dokształci. Ze skierowaniami na wyniki też nie ma problemu.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anula80 »

Oczywiście, że wiedzą mniej od nas, bo my jesteśmy praktykami :) A swoją drogą to mogliby się trochę podszkolić, jak już mają takich pacjentów
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Choroba Duringa

Post autor: uniaczek »

Lekarz dziecięcy syna zapytała: "to leki też mają gluten?, niestety temat nie jest mi znany" i nie próbowała zapewniać, że uzupełni wiedzę
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

:galy: :galy: :galy:
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anula80 »

To jest po prostu przerażające. Po pierwsze wiedza (a raczej jej brak) lekarzy i ich ignorancja, a po drugie brak konieczności oznaczania glutenu i innych alergenów w lekach. Człowiek się cały czas ćwiczy i stara, żeby unikać nawet śladowych ilości, a lek może wszystko zepsuć
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ