Witamina D

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Witamina D

Post autor: uniaczek »

W zeszłym tygodniu byłam w klinice z synem celiakiem na endokrynologii na badaniach( ma też Hashimoto )
Lekarka powiedziała,że nadal ma suplementować na stałe vit D i mi również zalecała suplementację ciągłą vit D ze względu na 2 choroby autoimmunologiczne AZS i ŁZS. 2 krople dziennie do posiłku
W maju tego roku robiłam Jankowi badanie z krwi i okazało się,że ma spore niedobory......
Awatar użytkownika
xPrzybyLx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 06:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Witamina D

Post autor: xPrzybyLx »

magdalenan pisze:Po moim kolejnym mailu do Vitrum otrzymałam odpowiedź :

Witam serdecznie,


Zgodnie z informacją od producenta, Vitrum D3 oraz Vitrum D3 forte nie zawierają glutenu.

Pozdrawiam,


KATARZYNA PIÓRKOWSKA
Dyrektor Dystrybucji
unipharm Sp. z o.o.
Super dzięki za info!
--
Michał Przybyłowicz
xPrzybyLx
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Witamina D

Post autor: michal_mg »

Mętlik w głowie....
W niedziele byłem na takich tam wykładach odnośnie chorób jelit i gadali też o wit D. Doktorka wypowiadała się, że 15 min łażenia w słoneczną pogode z odsłoniętymi rękami, dekoltem wystarcza... (ale tylko w letnie miesiące) A pare postów wyżej info, że dopiero po 20 minutach rusza produkcja, szlag by trafił tych specjalistów. Do tego solarium podobno nie wymusza produkcji - choć to podobno to samo....

Pytanie mam inne: czy suplementacje wit D na recepte można jakoś uzyskać z refundacją NFZ-tu?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

jeśli masz niedobór, powinieneś dostać receptę na witaminę D z ryczałtem.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Witamina D

Post autor: michal_mg »

ale żeby sprawdzić czy mam niedobór to badanie na poziom wit D jest chyba tylko płatne...?
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

to zależy do lekarza, bo zlecić może i wtedy jest na fundusz.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Witamina D

Post autor: basiag »

robilam badanie witaminy D3, moj wynik:

16,40 ng/ml

normy:
dzieci i młodzież 20-60 ng/ml
dorośli 30-80 ng/ml
niedobór <10 ng/ml
toksyczność>100 ng/ml

jeśli dobrze interpretuje to nawet nie łapie sie w przedziale dla dzieci i mlodziezy :(
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: pleomorfa »

Lekarz już widział wynik ?
Warto jakiś suplement wprowadzić.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

Tak to jest w naszym klimacie, zwłaszcza po zimie.

Nie ma sie czym załamywać, witaminę D najlepiej brać w kropelkach- każdy lekarz może ją wypisać. Jest tez wiele preparatów dostępnych bez recepty, ale trzeba uważać w naszym przypadku na gluten.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Witamina D

Post autor: basiag »

Nie jeszcze nie widzial ,pod koniec maja mam na wizyte bo chodze co miesiac do laryngologa to pani doktor mi kazala wlasnie zrobic badanie wypisala mi witamina D3 w dawce 2000 raz dziennie, a jak bedzie niedobor to nawet i dwa razy,jak myslicie ta dawka jest ok? Kupilam z firmy olimp, w skladzie nic niepokojacego nie ma, skladnik otoczki zelatyna,wit.D,mieszanina tokoferoli,trójglicerydy o średniej długości łańcucha,przepisala mi jeszcze tam inne suplementy jak spiruline, pau d'arco,witamine C,sinupret masakra ile tego, nie wiem czy to dobry pomysl wszystko naraz jesc, moj zoladek moze tego nie wytrzymac, witamine D to napewno bede jadla a nad reszta sie zastanowie, czy po kolei oprozniac butelki,czy pakowac na raz he he
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

2000 j. to 14.000 j tygodniowo. to mało. możesz spokojnie brać więcej. przedawkowanie wit. D jest... bardzo rzadkie i niegroźne.

polecam Ci szczerze kropelki np. Devikap czy Vigantol. zawsze to mniej tabsów do łykania, forma najlepiej przyswajalna, możesz je wlać do kaszki, płatków, sałatki itd..

co do supli- kwestia rozplanowania. spirulinę warto brać z witaminą C, nie popijać kawą czy herbatą. pau d'arco zgodnie z ulotką.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Witamina D

Post autor: basiag »

Leeloo pisze:2000 j. to 14.000 j tygodniowo. to mało. możesz spokojnie brać więcej. przedawkowanie wit. D jest... bardzo rzadkie i niegroźne.

polecam Ci szczerze kropelki np. Devikap czy Vigantol. zawsze to mniej tabsów do łykania, forma najlepiej przyswajalna, możesz je wlać do kaszki, płatków, sałatki itd..

co do supli- kwestia rozplanowania. spirulinę warto brać z witaminą C, nie popijać kawą czy herbatą. pau d'arco zgodnie z ulotką.
Bardzo Dziękuję za porady :D , juz kupilam tego olimpa wiec szkoda mi wyrzucic ale przy nastepnym razie bede pamietala o tych kropelkach, pozdrawiam ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

nie no jasne, skończ Olimpa, a w międzyczasie poproś o receptę na krople :gitara:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witamina D

Post autor: Leeloo »

"Niedobory witaminy D są tak powszechne, że niemal każda osoba w naszym kraju powinna stosować suplementację tego ważnego dla zdrowia składnika"

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... ine-d.html
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Witamina D

Post autor: justek625 »

Nie wiem czy to ma znaczenie i czy to prawda, ale swojemu synkowi podawałem witaminę d z mlekiem i się wcale nie przyjmowała. (płaska główka się robiła, wystające zeberka itp) Lekarz powiedział, żeby podawać nie z mlekiem (i nie z mlecznymi produktami) i naprawdę była poprawa, wszystko wróciło do normy i poziom był ok.
pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ