Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: pleomorfa »

Ja najczęściej przygotowuję sobie ciasta w domu, bo mam alergię na mleko, a cóż trzeba przyznać, że większość ciast w cukierniach ma to mleko w składzie :p. Natomiast czasami warto się przejść i poszukać. Off top :D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

ja póki co próbuje się nauczyć przygotowywać podstawowe potrawy bez glutenu.. Na szczęście mleko mogę pić. Ten wynik z transglutaminazy tkankowej będzie jednoznaczny ? Czy jak by wyszedł powiedzmy mi dobry to i tak mogę mieć celiakię ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

Ukasz,
na razie wiemy tylko tyle, że potencjalnie nie masz alergii w klasie IgE. Teraz przydałby się test skórny- punktowy i zakończyłoby kwestię alergii IgE-zależnej.

Na celiakię czekamy. Jeśli przeciwciała wyjdą ujemnie to nie koniec, bo u dorosłych może tak wyjść- wynik biopsji będzie jednoznaczny.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Da się taki test skórny robić prywatnie? Jak tak to jutro idę i robię. Mam jeszcze to badanie genetyczne Celiakia (HLA-DQ2/DQ8) nie orientujecie sie czy ono jest skuteczne ?

Zrobiłem już testy skórne mieli tylko na mąkę pszenną i żytnią wyszło mi, że nie mam uczulenia :) nie mieli testów na gluten, te testy są wystarczające, żeby potwierdzić to, że nie jestem uczulony ??
kajman
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 02 lip, 2014 18:54

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: kajman »

ten test powiedział, że nie masz alergii IgE zależnej (czyli typu natychmiastowego) na mąkę pszenną i żytnią. Nie wyklucza to alergii IgE zależnej na gluten oraz nietolerancji na pszenicę i żyto.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

To jaki test dokładnie muszę zrobić żeby dowiedzieć się po przez test skórny czy mam alergie pokarmową na gluten ?? bo dzisiaj byłem w przychodni to mieli tylko na mąkę pszenną i żytnią. Tym alergenem musi być czysty gluten ? Zresztą nie wiem czy to będę robił bo jak z krwi mi wyszło wszystko ok. i tutaj z tą mąką też to nie wiem czy jest sens latać za tym jak nic nie wskazuje na to że mam tą alergię
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

nie robiłabym już w takim razie więcej testów skórnych, masz generalnie odpowiedź, że to nie alergia w klasie IgE.
gluten wyizolowany można zbadać z krwi w IgE, nie kojarzę testu skórnego na sam gluten

nietolerancje (alergie opóźnione) bada się z krwi w klasie IgG. I to można jeszcze dobadać, ale robią to naprawdę ogarnięte laboratoria lub kupuje się np. test Food Detective do wykonania w domu.

Badanie genetyczne - nie było konieczne, skoro zrobiłeś biopsję jelita. Wynik powie czy masz lub nie predyspozycję genetyczną do chorób z autoagresji w tym celiakii. ale nie powie "masz celiakię", tylko, że jest większa szansa na zachorowanie.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

To z testami skórnymi dam sobie już spokój, póki co postaram się pociągnąć tą dietę aż do wyniku z transglutaminazy tkankowej, jak wyjdzie, że jest ok. to będę myślał :) a ten gluten wyizolowany to chyba mam juz zrobiony o ile sie nie myle bo tam mam 2 badania IgE, stasznie duzo tych nazw... :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

najważniejsza jest biopsja, bo jak pisałam- ujemne przeciwciała mogą wystąpić nawet przy mocno posuniętej celiakii.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

ciężko to zdiagnozować z tego co widzę, w sumie dobrze, że zrobiłem ten test genetyczny bo zawsze jakaś wskazówka będzie. Chciałem ten food detective zrobić ale juz nie mam zamiaru tracic na to pieniedzy bo wszystko prywatnie robilem i troche pieniedzy poszlo, a nie jest tani.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

mam wyniki z P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty - tGT) (ICD - 9: N79)
P/c. anty-tTG IgA: wynik----> <2 Jedn. RU/ml
<20 RU/ml - wynik ujemny
>=20 RU/ml - wynik dodatni


P/c. anty-tTG IgG: wynik------> 0,03
do 1,0 - wynik ujemny
1,01 - 2,0 - wynik słabo dodatni
2,01 - 5,0 - wynik dodatni
powyżej 5,01 - wynik wysoko dodatni


Czyli jest wszystko ok. Nadal mogę się spodziewać celiakii z biopsji ??
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: pleomorfa »

Tak, nadal możesz się jej spodziewać. Tak jak wcześniej pisała Leeloo ujemny wynik przeciwciał u dorosłych jest bardzo częsty, mimo choroby, dlatego nie jest to podstawa do wykluczenia.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: justek625 »

mi lekarz dzisiaj powiedzial, ze biopsja daje 100% pewnosc. Brak przeciwcial, jezeli bedziesz mial celiakie, oznaczac bedzie, ze trzymasz sie wzorowo diety :)
A co Ci lekarz powiedzial po gastroskopii, mi w sumie, ze ok i normalnie, a wyszlo mi pomiedzy 3, a 4 Marsha, to chyba musial widziec skad pobrac te wycinki? Nie rozumiem wlasnie tego, czy oni na oko pobieraja z byle jakiego miejsca? Tobie cokolwiek powiedzial po tym badaniu?
pozdrawiam :D
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Mi powiedział, że mogę prowadzić dietę z glutenem aż do wyniku biopsji, wycinki pobierał chyba z dwunastnicy. Zrobił chyba ponad 6 wycinków z różnych miejsc dwunastnicy po za tym to tyle. Teraz czekam na wyniki. Leeloo pytałem się dzisiaj o dodatkowe badania w diagnostyce tzn. o to co mówiłaś, że mogę dorobić (alergie opóżnione z krwi w klasie IgE), powiedzieli mi, że mają jeszcze takie badanie: p/c endomysium i gliadynie IgG to jest to badanie o którym pisałaś wyżej (alergie opóżnione z krwi w klasie IgE) czy coś innego ?? Ja tego już nie rozróżniam :P
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: pleomorfa »

Jeżeli pobrał 6 wycinków z samej dwunastnicy to szacun dla lekarza! :)
? Nie rozumiem wlasnie tego, czy oni na oko pobieraja z byle jakiego miejsca?
Wiesz, co wydaje mi się (choć pewności nie mam), że mimo wszystko "naocznie" zmienione miejsca różnią się choćby kolorytem od zdrowych.
(alergie opóżnione z krwi w klasie IgE), powiedzieli mi, że mają jeszcze takie badanie: p/c endomysium i gliadynie IgG to jest to badanie o którym pisałaś wyżej (alergie opóżnione z krwi w klasie IgE) czy coś innego ?? Ja tego już nie rozróżniam :P
Alergia opóźniona jest w klasie IgG. Przeciwciała przeciw endomysium mięśni gładkich, gliadynie oraz "nowej" deamidowanej gliadynie są to badania na przeciwciała celiacze, tak samo jak przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (to badanie ma największą czułość i swoistość ze wszystkich badań przeciwciał charakterystycznych dla celiakii). I to są dwie różne rzeczy.

Wcięłam się Leeloo :D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ