OCZOPLĄS / PROWOKACJA GLUTENEM

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Forsycja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 31 sty, 2020 08:59

OCZOPLĄS / PROWOKACJA GLUTENEM

Post autor: Forsycja »

Witam,
szukam informacji jak poprawnie przeprowadzić prowokacje glutenem?
Moje dziecko (7lat), od roku jest na diecie bezglutenowej. Celiakia, choroba Dhuringa wykluczone. Przeciwciała mial max 55, wysypki skórne w rożnych miejscach oraz swędzące wysypki na dłoniach. Będąc na diecie wszystko ustąpiło.
Jak sprawdzić nietolerancje na gluten?
Lekarz kazał mi wprowadzić prowokacje i obserwować. Wprowadziłam od tygodnia pszenicę. Skóra ok, ale po trzech dniach u dziecka pojawił sie oczopląs - zupełnie nowy tik ( wcześniej też bywały różne ale wszystkie zanikły dawno).
Moje pytanie :
Ile czasu musi jeść gluten, by zrobić badanie przeciwciał TTG ?,
Czy ktoś miał z Was również oczopląs? Czy wg Was to wiązać z wprowadzeniem pszenicy?


Pozdrawiam wszystkich
Forsycja
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: OCZOPLĄS / PROWOKACJA GLUTENEM

Post autor: Leeloo »

"Od wielu lat nie praktykuje się już rutynowego przeprowadzania uciążliwej dla pacjentów prowokacji glutenem i wykonywania kolejnych biopsji w celu potwierdzania celiakii. W sytuacji, gdy w celach ustalenia lub potwierdzenia diagnozy prowokacja jest niezbędna, najnowsze badania zalecają spożycie co najmniej 3 g glutenu dziennie (dwie kromki pszennego chleba) przez 14 dni. Taka dawka glutenu powinna wywołać zmiany serologiczne i w śluzówce jelita u większości dorosłych pacjentów z celiakią. Jeśli mimo dużego prawdopodobieństwa celiakii przeciwciała nie pojawią się po dwóch tygodniach, prowokacja może być wydłużona do ośmiu tygodni."

https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/


Jeśli chodzi o oczopląs - jest on wymieniany przy ataksji glutenowej i skutkach nieleczonej celiakii:
https://celiakia.pl/jak-gluten-wplywa-n ... d-nerwowy/
https://celiakia.pl/celiakia/nieleczona-celiakia/
Forsycja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 31 sty, 2020 08:59

Re: OCZOPLĄS / PROWOKACJA GLUTENEM

Post autor: Forsycja »

Dziękuję Ci bardzo za odpwoiedź. Czytałam ten artykuł odnośnie ataksji glutenowej. Wh mnie to się łączy -prowokacja--) nowy tik. Ale z drugiej strony dziecko bedąc na diecie bezglutenowej też miało różne tiki. Myślałam ze ktoś może odezwie się z doświadczenia swojego, z otoczenia, że faktycznie występują takie powiązania. Neurolodzy ( czy ktoś poleci dobrego NEUROLOGA z Wrocławia ?!) - nie przywiązują wagi do diety.
a może Ty wiesz na jakiej podstawie diagnozuje się nietolerancje na gluten? lub pszenice?


pozdrawiam
Forsycja
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: OCZOPLĄS / PROWOKACJA GLUTENEM

Post autor: Leeloo »

Takie nietolerancje-alergie diagnozuje się u alergologa, on dobierze sposób diagnostyki w zależności od objawów i wieku dziecka.

Celiakię diagnozuje gastrolog.

Nasze Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej ma oddział we Wrocławiu, można zapytać czy znają jakiegoś neurologa:
Małgorzata Jakubczyk
tel. 506 358 884
m.jakubczyk@celiakia.pl
ODPOWIEDZ