Celiakia dieta 4 miesiące

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Celiakia dieta 4 miesiące

Post autor: Kudlaty95 »

Witam jestem na diecie bezglutenowej około 4 miesięcy. Niby zauważyłem poprawę , ale nie jest do końca zadowalająca , staram się ściśle przestrzegać diety . Mimo tego że jestem na diecie muszę korzystać z toalety 5-6 razy dziennie a czasami nawet więcej , jest to sporadycznie no ale jednak męczące. Ciągle mi bulgocze w jelitach , czy na moje objawy może mieć wpływ , że spożywam dużo płatków owsianych które zawierają dużo błonnika , to tego codziennie pije świeżo wyciskany sok z buraków na podbicia żelaza i nie wiem czy to nie ma wpływu na moje objawy ... Że smażonego muszę zrezygnować bo zauważyłem po zjedzeniu nasilenie objawów . Czy nie lepiej żebym przeszedł na samego kurczaka z ryżem i ziemniakami i się tak nie męczył ? Wiem że są osoby które tak robią , a jelita mam zniszczone . Kosmyki jelitowe typ 3b destrukcyjny . Diety naprawdę pilnuje i nie jem nic co zawiera gluten no chyba że nieświadomie , ale to wątpię. Przepraszam za chaos w pisaniu.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Celiakia dieta 4 miesiące

Post autor: Rj79 »

Ja odczulem duza poprawe po odstawieniu platkow owsianych bezglutenowych. Owies jest w celiakii kontrowersyjny, u niektorych powoduje objawy - choc niekoniecznie uszkodzenia jelit.

Moze sprobuj odstawic owies na miesiac i zobacz, czy bedzie lepiej. U mnie tak bylo.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia dieta 4 miesiące

Post autor: Leeloo »

Oprócz kwestii owsa - uszkodzenie kosmków jelitowych prowadzi do niedoborów enzymów trawiennych, w szczególności laktazy.
Wtórna nietolerancja laktozy jest częstym rozpoznaniem u osób ze świeżo zdiagnozowaną celiakią - właściwie stosowana dieta bezglutenowa prowadzi do regeneracji kosmków i powrotu do prawidłowej aktywności enzymów rąbka szczoteczkowego.
W chwili rozpoznania celiakii często zalecana jest dieta bezglutenowa i bezmleczna (lub niskolaktozowa), ale z czasem tolerancja mleka poprawia się i dietą leczniczą w celiakii pozostaje wyłącznie dieta bezglutenowa. Próbę wprowadzenia mleka (najlepiej w postaci serów i fermentowanych napojów mlecznych) można przeprowadzić 2-3 miesiące po włączeniu diety bezglutenowej.
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia dieta 4 miesiące

Post autor: Kudlaty95 »

Na dietę bezmleczną przeszedłem zaraz po diagnozie celiakii , spożywałem tylko mleko bez laktozy ale po nim również miałem delikatne objawy prawdopodobnie po tym ale nie jestem pewny , a jak to jest z jogurtem naturalnym mogę go spożywać ? . Również czasami znajduję niestrawione resztki pokarmowe , głównie ziarna itd . Odstawiam na jakiś czas płatki owsiane i produkty smażone , i przechodzę na dietę lekko strawną . Liczę , że to pomoże , a jak myślicie moge pić sok z buraka tyle co wcześniej czy ograniczyć do jednej małej szklanki dziennie ? . Czytałem , że soki z surowych warzyw ,owoców nie są polecane , ale nie wiem czy jest to prawda . Diety naprawdę pilnuje , myślałem że gdy na nią przejdę objawy całkowicie ustąpią , a tu jednak kicha , no ale pewnie dlatego że mam strasznie zniszczone jelita ...
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Celiakia dieta 4 miesiące

Post autor: Rj79 »

Nie jestem dietetykiem i co do soku z buraka sie nie wypowiem. Ale cos jesc musisz, wszystkiego nie odstawisz. Moze ma sens na poczatek sprobowac z owsem i daniami smazonymi (smazone tymczasowo) i kombinowac dalej jesli to nie pomoze. Jak zrobisz za duzo zmian naraz, to nawet jak czesciowo pomoze, nie bedziesz wiedzial co dokladnie zadzialalo.

No ale to tylko moja sugestia, dietetykiem nie jestem:-).
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia dieta 4 miesiące

Post autor: Kudlaty95 »

Tak właśnie zrobię i będę obserwował organizm . Spożywam też budyń i kakao oczywiście bezglutenowa , ale ostatnio wyczytałem że mogą zawierać mleko więc to raczej też mogło mieć wpływ . Co do dietetyka to mam właśnie zamiar się wybrać . Niech ktoś kompetentny oceni moją dietę .
ODPOWIEDZ